Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka Kolej Aglomeracyjna mocno stawia na ekologię

Redakcja
Replika wnętrza pociągu ŁKA
Replika wnętrza pociągu ŁKA
Wszystkie pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej są przyjazne środowisku.Są lekkie i elektryczne, dzięki czemu nie emitują szkodliwych spalin i dymu.

Sobotnie przedpołudnie. Grupa kilkunastu seniorów oczekuje na pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Wszyscy wyposażeni są w kije do nordic-walking i znakomite humory. To studenci jednego z łódzkich Uniwersytetów III Wieku. Wybierają się na marsz po Lesie Grotnickim.

To nie pierwsza ich wyprawa. Wcześniej wybrali się na wycieczkę z Łowicza do Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Oczywiście pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Po drodze dołączyli do nich inni miłośnicy przyrody z Domaniewic, Głowna, Strykowa, a także Zgierza. Byli pod wrażeniem ciekawostek, które opowiadali im przewodnicy i pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Część uczestników wycieczki była tak zauroczona krajobrazami, że kilka tygodni później wróciła tu na własną rękę, ale z rowerami. ŁKA, która stawia na ekologię, oferuje bowiem nieodpłatny przewóz rowerów.

Zachęceni pierwszą wycieczką, wybrali się także na kolejną - z Sieradza do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. W dniu wycieczki siąpił deszcz, ale frekwencja była rekordowa. Po drodze, na kolejnych stacjach dosiadali się wycieczkowicze z Pabianic, Zduńskiej Woli i Łasku. Pociąg był zapełniony. Pogoda była niestraszna uczestnikom wyprawy, ponieważ wszyscy dostali od ŁKA przeciwdeszczowe poncza w zgrabnych, niewielkich opakowaniach.

Miłośników przyrody w regionie łódzkim jest bardzo wielu. Warto więc wspomnieć, że na terenie województwa łódzkiego znajduje się aż siedem parków krajobrazowych. Aby przybliżyć je mieszkańcom regionu łódzkiego, Łódzka Kolej Aglomeracyjna dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wydała specjalny przewodnik przybliżający walory krajobrazowe i przyrodnicze naszego województwa. Znalazły się w nim opisy wszystkich siedmiu cennych przyrodniczo obszarów, a także mapa pozwalająca podróżnym wybrać najkorzystniejsze połączenie. Wyjątkowo praktyczny, kieszonkowy format przewodnika pozwala zabierać go z sobą na wycieczki.

Przychylność WFOŚiGW w Łodzi pozwoliła też na organizację dwóch opisanych wypraw oraz szeregu innych imprez plenerowych, w tym organizację Pikniku Ekologicznego w Pabianicach. W sumie, z wycieczek współfinansowanych przez Fundusz skorzystało 500 osób. Podczas eventów Łódzka Kolej Aglomeracyjna organizowała wiele konkursów o tematyce kolejowej i - oczywiście - ekologicznej. Zwycięzcy otrzymywali nagrody w postaci gadżetów takich jak: karty do gry z motywami przyrodniczymi województwa łódzkiego i ekologicznym pociągiem ŁKA. W chłodniejsze dni - nagrodami były kubki termiczne z wizerunkiem ekopociągu na tle krajobrazu. Z kolei najmłodsi uczestnicy pikników byli zachwyceni kolorowankami przedstawiającymi kontur pociągu na tle przyrody wraz z mapką regionu łódzkiego i zaznaczonymi parkami krajobrazowymi, a także papierowymi modelami pociągów do samodzielnego składania.

ŁKA oprócz podstawowej działalności, jaką jest prowadzenie przewozów pasażerskich stawia mocno na ekologię. Właśnie podczas Pikniku Ekologicznego okazało się, że wielu z nas nie ma wiedzy, że to, jak podróżujemy ma ogromny wpływ na powietrze, wodę, a także roślinność i zwierzęta. Wszystkie pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej są przyjazne środowisku. Są lekkie i elektryczne, dzięki czemu nie emitują szkodliwych spalin i dymu. Spółka ma do dyspozycji własne Zaplecze Techniczne usytuowane w sąsiedztwie Dworca Łódź-Widzew. Jest ono w pełni ekologiczne. Myjnia dla pociągów połączona jest z lokalną oczyszczalnią ścieków. Pracuje w zamkniętym obiegu wody, dzięki czemu blisko 70 % wody zużyte do czyszczenia składów udaje się odzyskać i ponownie wykorzystać. Myjnia wyposażona jest też w instalację do odfekalniania i dezynfekcji pociągu.

Pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej są wygodne, komfortowe, wyposażone w klimatyzację, gniazdka elektryczne pod każdym siedzeniem, dostęp do WiFi. Są ciche i stabilne. Do podróżowania z Łódzką Koleją Aglomeracyjną przekonuje się coraz więcej mieszkańców województwa łódzkiego. Sprzyjają temu spotkania z podróżnymi, które ŁKA prowadzi systematycznie od półtora roku. Odbywają się w specjalnej przyczepie, która jest repliką wnętrza pociągu ŁKA. Znajdują się w niej oryginalne fotele, a w miejscu okna zainstalowany jest monitor LED, na którym wyświetlane są filmy prezentujące walory przyrodnicze województwa łódzkiego. Przyczepy nie udałoby się zaprojektować i wykonać, gdyby nie przychylność WFOŚiGW w Łodzi.

Możliwość zaproszenia do jej wnętrza mieszkańców regionu łódzkiego, prezentowanie filmów i rozmowy pozwoliły przekonać już ogromną liczbę osób do podróżowania ekologicznymi środkami transportu, takimi jak pociąg i rower.
Z pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej korzysta coraz więcej osób dojeżdżających do pracy lub szkoły w Łodzi. Od początku działalności do 1 września br. pociągami ŁKA przejechało 1.729.840 podróżnych. Tylko w ciągu czterech pierwszych dni października pociągami ŁKA przejechało 24.106 pasażerów! A podczas kolejnych dwóch dni - 14.696 osób.
Ludzie zaczynają doceniać i respektować fakt, iż dzięki temu, że przesiadają się z samochodu do pociągów, wpływają na zmniejszenie korków i hałasu, redukcję spalin zanieczyszczających powietrze, spadku liczby wypadków, a tym samym - na poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki