Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódzka Kolej Aglomeracyjna: problemy ze zniżką dla emerytów

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Łódzka Kolej Aglomeracyjna ma dwie oferty dla emerytów podróżujących jej pociągami. Jedna jest ważna dwa razy do roku za okazaniem dziwnego świstka, druga jest droższa od normalnej.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna powinna lepiej informować o swojej taryfie dla emerytów - albo raczej o jej braku. A przynajmniej tak wynika z opowieści pani Anny ze Zgierza (nazwisko do wiadomości redakcji), która w minioną sobotę (13 lutego) wracała z łódzkiego dworca Widzew do rodzinnego miasta. Podróż trwała tylko 15 minut, ale emocji było sporo.

- Pierwszy raz odwiedziłam wnuczkę, która przeprowadziła się na Widzew. Do Łodzi dojechałam tramwajami, ale wnuczka poradziła mi, abym w drugą stronę przejechała się „superpociągiem” ŁKA - opowiada nasza Czytelniczka.

Kobieta wsiadła do pociągu, który wyjechał z dworca o godz. 19.15. Podeszła do automatu z biletami i klikając na monitorze wybrała bilet opisany jako „Emeryt rencista weteran 37 proc.”

- Mam 64 lata i jestem emerytką - mówi pani Anna.

Zgierzanka z wydrukiem z maszyny z zadowoleniem usiadła w wygodnym fotelu ŁKA. Jednak to nie trwało długo. - Konduktor podczas kontroli biletu stwierdził, że mój za 1,89 zł jest zły i kazał kupić następny: normalny za 3 zł, bo inaczej zapłacę mandat.

CZYTAJ TEŻ: Ferie zimowe 2016. Zniżka na bilety ŁKA

Pani Anna nie rozumie, czemu bilet oznaczony jako emerycki był nieważny. Zwróciła się z tym pytaniem do naszej redakcji, a my przekazaliśmy je ŁKA.

Z odpowiedzi Anny Kulik, rzeczniczki ŁKA wynika, że w oparciu o odpowiednią ustawę „tzw. bilet emerycki (37 proc. ulgi dla emerytów, rencistów lub ich współmałżonków), uprawnia do skorzystania z dwóch przejazdów w ciągu roku kalendarzowego (...) na podstawie zaświadczenia wydanego przez jedną z instytucji, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury”.

Po wgłębieniu się w przepisy taryfowe ŁKA ustaliliśmy, że zaświadczenie wydają m.in. „terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów” albo inne emeryckie organizacje. Na 207 stronie regulaminu taryfowego ŁKA jest nawet wzór takiego zaświadczenia, można je sobie wydrukować, zdobyć pieczątkę emeryckiego związku i dwa razy do roku zaoszczędzić po 1,11 zł w pociągu między Łodzią a Zgierzem... Taki bilet emerycki to nie „wynalazek” ŁKA - na mocy ustawy obowiązuje w każdej spółce, która „wypuszcza” na tory pociągi osobowe i pospieszne.

CZYTAJ TEŻ: Bilet na pociąg kupisz bez kolejki. Wszystko dzięki internetowej platformie KOLEO

„Podróżna, która kupiła niewłaściwy bilet w biletomacie, była zobowiązana nabyć nowy: właściwy bilet na przejazd, a na wcześniej zakupionym bilecie uzyskać poświadczenie od obsługi pociągu o jego niewykorzystaniu. Podróżna może ubiegać się o zwrot należności za zakupiony i niewykorzystany bilet emerycki w drodze reklamacji” - informuje rzecznik ŁKA w przesłanej odpowiedzi.

Właściwym biletem dla 64-letniej pani Anny byłby więc normalny za 3 zł. Już po zadaniu pytań ŁKA odkryliśmy, że kolejowa spółka ma też ofertę specjalną „60+”. Ale ten bilet też trudno polecić emerytom. Podróż między Widzewem a Zgierzem kosztuje... 3,70 zł.

CZYTAJ TEŻ: Łódzka Kolej Aglomeracyjna ma jeszcze potencjał, aby wykonywać większą pracę przewozową

Pomóż NIK ocenić ŁKA
Do 29 lutego każdy może ocenić Łódzką Kolej Aglomeracyjną w anonimowej ankiecie Najwyższej Izby Kontroli, na którą najłatwiej trafić w internecie, wpisując w wyszukiwarkę np. Google słowa „NIK” oraz „ŁKA”.

„Jednym z ocenianych obszarów jest zapewnienie sprawnego i komfortowego przejazdu pasażerskiego w rejonie województwa łódzkiego. Wyniki tych badań pogłębią wiedzę o tym, czy ŁKA jest wygodnym i niezawodnym środkiem transportu w województwie”- zachęca do wypełniania ankiety Najwyższa Izba Kontroli.

Pytania dotyczą m.in. częstości korzystania z pociągów ŁKA, oceny ich częstotliwości, punktualności, dostosowania składów i peronów do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz dojazdu komunikacją miejską do dworca kolejowego. Można ocenić także wyposażenie przystanków kolejowych w drogi dojazdowe, parkingi, miejsca dla rowerów i chodniki.

Niestety, ankieta nie dostarczy NIK informacji o bolączce pani Anny - czyli o kiepskiej konstrukcji oferty dla emerytów...
mach

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 8 - 14 lutego 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki