Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka Republika Książki

Anna Pawłowska
Jadwiga i Janusz Tryznowie z Muzeum Książki Artystycznej współtworzą Republikę Książki.
Jadwiga i Janusz Tryznowie z Muzeum Książki Artystycznej współtworzą Republikę Książki. Krzysztof Szymczak
W grudniu 2010 roku w warszawskiej Bibliotece Narodowej proklamowana została Republika Książki - koalicja na rzecz czytelnictwa i bibliotek.

Patronat nad republiką objęła Anna Komorowska, małżonka prezydenta RP.

W Łodzi i województwie łódzkim o akcję upomniała się posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska. Do współpracy zaprosiła Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Józefa Piłsudskiego oraz Muzeum Książki Artystycznej Jadwigi i Janusza Tryznów.

- Wspólnymi siłami chcemy zachęcić łodzian do czytania. Chcemy wspomagać biblioteki działające w regionie łódzkim - mówi posłanka.

"Wierzymy, że czytanie jest źródłem naszej wolności i niezależnego myślenia. Wierzymy, że czytanie stymuluje kreatywność i tworzy potencjał twórczy. Wierzymy, że czytanie włącza do wspólnoty znaczeń, budując i podtrzymując więzi w czasie i przestrzeni" - deklarują książkowi republikanie w manifeście, który każdy może podpisać na stronie internetowej republikaksiazki.pl.

W najbliższym czasie w Łodzi odbędą się trzy książkowe wydarzenia. Pod patronatem kuratorium oświaty odbędzie się konkurs dla młodzieży szkół licealnych na recenzję współczesnej prozy bądź tomiku wierszy, wydanych po raz pierwszy w latach 2005-2010, autora związanego z łódzkim środowiskiem literackim, zatytułowany "Spadkobiercy Reymonta i Tuwima". Nagrodą jest wizyta w Parlamencie Europejskim w Brukseli (konkurs trwa do 23 maja).

Na przełomie maja i czerwca Muzeum Książki zorganizuje "Dzień dziecka w Republice Książki", w formie pikniku na Księżym Młynie.

- Większość działań dla dzieci to zajęcia warsztatowo-plastyczne związane z książką - zapowiada Jadwiga Tryzno.

Zaplanowano wystawę książek dla dzieci nagrodzonych w konkursie w Bolonii z możliwością zakupu wydawnictw na stoisku księgarni Mała Litera. Biblioteka Wojewódzka przy ul. Gdańskiej planuje badania i panel dyskusyjny poświęcony czytelnictwu w mieście i regionie.

- Powiemy kto korzysta z bibliotek publicznych, jakie są książkowe przeboje w bibliotece, pokażemy dobre praktyki imprez promujących czytelnictwo - nakreśla tematykę sesji Piotr Bierczyński, zastępca dyrektor WiMBP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki