MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka skrzypaczka laureatką Festiwalu Tansmana

Łukasz Kaczyńśki
Laureaci Konkursu TANSMAN 2012: Aleksandra Szurgot, Alexey Mikhaylenko, Veneta Neynska oraz Michał Bryła
Laureaci Konkursu TANSMAN 2012: Aleksandra Szurgot, Alexey Mikhaylenko, Veneta Neynska oraz Michał Bryła Tansman Festival
24-letnia polska skrzypaczka Aleksandra Szurgot oraz 26-letni rosyjski klarnecista Alexey Mikhaylenko zdobyli II Nagrodę ex aequo i po 10 000 euro. Jury, obradujące pod kierunkiem kompozytora Zygmunta Krauzego, ze względu na wyrównany poziom konkursu, nie przyznało Grand Prix.

Po wysłuchaniu konkursowych interpretacji i krótkich obradach jury rozdzieliło laury. II Nagrodę podzieliło między Aleksandrę Szurgot i Alexeya Mikhaylenko, laureatką III Nagrody (4 000 euro) wybrało 29-letnią bułgarską pianistkę Venetę Neynską, a IV Nagrodę (2 000 euro) przyznało 27-letniemu polskiemu altowioliście Michałowi Bryle.

- Poziom konkursu był wyrównany i nie było jedynej kreacji, która pretendowałaby do Grand Prix - tłumaczył werdykt Zygmunt Krauze, przewodniczący jury. - Ten konkurs był szczególnie trudny dla wykonawców. W programie znalazły się same koncerty instrumentalne Aleksandra Tansmana, utwory niezwykle skomplikowane zarówno dla orkiestry, jak i solistów. Trudnością w ocenie finalistów było również to, że te kompozycje pochodzą z różnych okresów twórczości Tansmana i mają zupełnie inną ekspresję.

Werdykt jury widownia nagrodziła brawami, zwłaszcza że w głosowaniu publiczności - pierwsze miejsce zdecydowanie zdobyła, urodzona w Łodzi Aleksandra Szurgot.

Zazdrość i marzenia

- Marzyłam o udziale w tym konkursie od dziecka - powiedziała po ogłoszeniu wyników skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, kontynuująca studia w Hanowerze. - Jestem szczęśliwa, że mogłam zagrać w swoim mieście, z orkiestrą, z którą jestem emocjonalnie związana i dla własnej publiczności. I to z takim wynikiem.

Drugi zdobywca II Nagrody, urodzony w Moskwie Alexey Mikhaylenko, to absolwent tamtejszego konserwatorium, zwycięzca Ogólnorosyjskiego Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Sergiusza Prokofiewa, który kształci się dalej w Akademii Muzycznej w Oslo.

- Usłyszałem o konkursie Aleksandra Tansmana dwa, może trzy lata temu od kolegi - mówi. - Zawsze chciałem przyjechać do Polski na konkurs. Byłem w Warszawie na Konkursie Chopinowskim i pozazdrościłem Polakom, że mają tak bogate życie kulturalne… Muzyka Tansmana jest świetna! Jest tak różnorodna stylistycznie, bardzo głęboka, o wspaniałej, orkiestracji, frazowaniu i melodyce. Zawiera się w niej pełne uniwersum muzyki XX wieku.

Do Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Tansmana zgłosili się w tym roku artyści z 50 krajów. Zdobywcy II Nagrody uhonorowani zostali również zaproszeniami na koncerty w Filharmonii Łódzkiej i Filharmonii Śląskiej.

Co jeszcze przed nami?

Zakończony w piątek w Filharmonii Łódzkiej konkurs był centralną częścią Międzynarodowego Festiwalu Indywidualności Muzycznych "Tansman 2012". Przed festiwalową publicznością jeszcze trzy niezwykłe koncerty w Filharmonii Łódzkiej. W niedzielę wystąpi słynna włoska barokowa formacja Orchestra Barocca di Verona.

19 listopada w poniedziałek, usłyszymy światową premierę monumentalnego dzieła Kryštof Mařatka "Vabeni. Vaclav Havel in memoriam", skomponowanego na zamówienie Festiwalu Tansmana, Radio France, Toronto Philharmonic.

Na wielki Finał 9. Festiwalu Tansmana - 20 listopada w Gali Operowej wystąpi legendarna włoska Accademia Bizantina pod batutą Ottavio Dantone, która przedstawi premierowo w Polsce operę “Tito Manlio" Antonia Vivaldiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki