Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna pochwaliła się wzrostem wskaźników w 2017 roku

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes
Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała 2017 rok. W statystykach ŁSSE był on znacznie lepszy niż 2016 r. Obecny ma być równie dobry.

Więcej wydanych zezwoleń na inwestycje w strefie ekonomicznej, więcej nowych miejsc pracy i dodatkowe tereny inwestycyjne - to dorobek ubiegłego roku w Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do tego dochodzą programy stratup i wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

- Możemy pochwalić się, że parametry mierzalne są lepsze, niż w 2016 roku - powiedział Marek Michalik, prezes ŁSSE.

ŁSSE w 2017 roku wydała 26 zezwoleń na działalność w Strefie. W ubiegłym roku wydano 16 takich zezwoleń. Inwestorzy zadeklarowali nakłady inwestycyjne 1,27 mld zł. Dla porównania w 2016 roku zadeklarowane nakłady wyniosły 1,17 mld zł. W minionym roku utworzono 1218 miejsc pracy. Utrzymano 4947 miejsc pracy. W 2016 roku było utworzonych 1016 miejsc pracy.

- Przybyło więcej inwestorów zagranicznych niż polskich. Największym inwestorem jest Miele w Ksawerowie. Urośnie tam duża podstrefa. Stanie się zapleczem dla Łodzi, która nie ma dobrych terenów inwestycyjnych - powiedział Marek Michalik.

ŁSSE stara się walczyć ze stereotypem, że w Strefie inwestują tylko duże, zagraniczne firmy. Stąd nowe formy pomocy dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Przykładem jest Strefa RozwoYou. W puli są 24 mln zł na szkolenia, kursy, doradztwo, czy studia podyplomowe dla 650 przedsiębiorców i 4 tys. pracowników sektora MSP. Umowy podpisało już 200 firm, a 6 mln zł trafiło do pracowników małych i średnich przedsiębiorstw.

ŁSSE: nowe plany do roku 2026

Strefa realizuje też program Startup Spark wspierający młode, innowacyjne firmy. Partnerami są duże przedsiębiorstwa ułatwiające wdrożenie innowacji. Wystartowało 27 starupów. Każdy z nich dostanie 200 tys. zł, w tym 40 tys. zł w formie usług.

W czerwcu tego roku ma być oddana do użytku hala magazynowo-produkcyjna. Będzie udostępniona małym i średnim przedsiębiorstwom, które będą mogły skorzystać z pomocy publicznej na zasadach obowiązujących w ŁSSE.

Nowością ma być również otwarcie placówki edukacyjnej od 1 września. Technikum Automatyki i Robotyki ŁSSE ma zapewnić fachowców dla firm działających w tej branży.

ŁSSE pochwaliła się również wsparciem różnych przedsięwzięć, takich jak Pomnik Legionisty w parku Legionów, czy Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy katedrze. ŁSSE wspierała hospicjum, ZHR, czy lokalnych artystów.

Firmy inwestujące w ŁSSE w minionym roku zadeklarowały nakłady finansowe rzędu 1,27 mld zł

- W tym roku do strefy przyjęte będą firmy gwarantujące lepsze miejsca pracy, a nie ich liczbę. Takiej zmiany spodziewamy się po zmianie uchwały -zapowiada Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Barnaba
Równe szanse dla wszystkich firm, dużych, średnich i małych.

Polskich i zachodnich.

I żadnych dopłat z budżetu czyli z pieniędzy nas podatników.

wtedy zobaczymy, kto ma faktycznie interes aby prowadzić w Polsce biznes.
G
Gość
gangsterom by cały zysk szedł do ich kieszeni bo może nawet państwo dopłaca do pensji roboli i szkoła niewolników mających harować na swoich panów. Tak, w pojęciu solidarnych warchołów to powód do dumy.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie