Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna powitała 45 firm: inwestorów i startupy. Jakie branże dominują wśród inwestorów strefy?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej we wtorek odbyło się powitanie 26 inwestorów i 19 startupów. Wśród inwestorów dominują firmy z branż: spożywczej, meblarskiej, chemicznej, ale pojawiają się także usługi dla e-commerce i nowoczesne tzw. Data Center. Startupy zaprezentowały innowacje, nad którymi pracowały od kilku miesięcy.Do Strefy oficjalnie dołączyło 26 inwestorów, którzy zamierzają zainwestować blisko 1,3 miliarda złotych oraz stworzyć i utrzymać ponad 2 tysiące miejsc pracy.Czytaj dalej
W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej we wtorek odbyło się powitanie 26 inwestorów i 19 startupów. Wśród inwestorów dominują firmy z branż: spożywczej, meblarskiej, chemicznej, ale pojawiają się także usługi dla e-commerce i nowoczesne tzw. Data Center. Startupy zaprezentowały innowacje, nad którymi pracowały od kilku miesięcy.Do Strefy oficjalnie dołączyło 26 inwestorów, którzy zamierzają zainwestować blisko 1,3 miliarda złotych oraz stworzyć i utrzymać ponad 2 tysiące miejsc pracy.Czytaj dalej Grzegorz Gałasiński
W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej we wtorek odbyło się powitanie 26 inwestorów i 19 startupów. Wśród inwestorów dominują firmy z branż: spożywczej, meblarskiej, chemicznej, ale pojawiają się także usługi dla e-commerce i nowoczesne tzw. Data Center. Startupy zaprezentowały innowacje, nad którymi pracowały od kilku miesięcy.

Do Strefy oficjalnie dołączyło 26 inwestorów, którzy zamierzają zainwestować blisko 1,3 miliarda złotych oraz stworzyć i utrzymać ponad 2 tysiące miejsc pracy.

Kto inwestuje w ŁSSE?

Wśród nowych inwestorów dominują firmy polskie i z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Stanowią ponad 60 procent wszystkich inwestycji. W tym gronie jest też kilka dużych zagranicznych firm, jak Indorama Ventures Recycling Poland - indyjski producent płatków poliestrowych z materiałów PET, chemiczna grupa S54 z Luksemburga, francuski Roldrob – europejski potentat na rynku przetwórstwa drobiu, czy amerykański WAW 11, który w Warszawie buduje na kilku hektarach nowoczesne Data Center.

- To pokazuje, że zbudowaliśmy szeroki wachlarz programów wspierających inwestorów mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Łódzka strefa dziś to zachęty inwestycyjne w postaci pomocy publicznej, baza terenów inwestycyjnych, nowoczesny park przemysłowy, dofinansowanie szkoleń, a także wsparcie startupów i tworzenie mostów między nimi a inwestorami. Współpraca ze startupami owocuje wdrażaniem w fabrykach naszych inwestorów technologii pozwalających na optymalizację kosztów, zużycia energii, przewidywania awarii, zwiększenie bezpieczeństwa.

Co powstaje w ŁSSE?

Dzięki współpracy inwestorów i twórców startupów powstał system do przewidywania awarii w fabrykach, pomiaru i predykcji zanieczyszczeń wraz z doborem roślin filtrujących powietrze. Możliwe jest także wykorzystanie technologii śledzenia wzroku w działaniach marketingowych. Startupy nowe rozwiązania projektują przy wsparciu finansowym i merytorycznym Strefy, a następnie testują i weryfikują swoje założenia biznesowe u inwestorów, np. P&G, Indigo Nails, Ericsson, Grupa Pietrucha, PwC, Siemens.

Tysiące miejsc pracy

W uroczystości udział wzięli m.in. wicepremier Jarosław Gowin i Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Wicepremier zaznaczył, że technologie muszą być odpowiedzią na bieżące potrzeby gospodarki, jej realne problemy czy wyzwania.

- Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna to jednak nie tylko nowoczesne inwestycje, ale także tysiące miejsc pracy - zaznaczył.

Na korzyści płynące ze współpracy z ŁSSE uwagę zwrócił Emilian Łyga, pełnomocnik i menadżer marki firmy Chrupex, która w Bełchatowie od 1993 roku produkuje chrupki kukurydziane, słodycze i słodkie przekąski.

- Sam mechanizm pomocy publicznej jest bardzo atrakcyjny bo w przypadku mikro i małych firm ta wysokość zwolnienia w podatku dochodowym dochodzi do 55 proc. wartości inwestycji, więc jest znacząca i warto po nią sięgnąć.

W Strefie działa także firma rodzinna Tartak Witkowscy z Wielunia, która planuje nową inwestycję.

- Rozbudowujemy zakład, by stworzyć jedyną w Polsce nowoczesną fabrykę budowy domów drewnianych w technologii CLT, czyli z odpornością ogniową - mówi Wacław Witkowski, przedstawiciel firmy.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki