MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki demograf: Dlaczego nie żyjemy coraz dłużej? W województwie łódzkim żyje się najkrócej w kraju. Wpływa na to sześć czynników

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Przez wiele lat średnia długość życia Polaków i mieszkańców województwa łódzkiego stale rosła. Nie tylko statystycznie żyliśmy coraz dłużej. Nagle się to zmieniło, a przyczyny zbadał prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. "obwinia" o to m.in... wzrost gospodarczy.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Przez wiele lat średnia długość życia Polaków i mieszkańców województwa łódzkiego stale rosła. Nie tylko statystycznie żyliśmy coraz dłużej. Nagle się to zmieniło, a przyczyny zbadał prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. "obwinia" o to m.in... wzrost gospodarczy.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Pixabay
Przez wiele lat średnia długość życia Polaków i mieszkańców województwa łódzkiego stale rosła. Nie tylko statystycznie żyliśmy coraz dłużej. Nagle się to zmieniło, a przyczyny zbadał prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. "obwinia" o to m.in... wzrost gospodarczy.

Jak zauważa łódzki naukowiec Od 2015 występują zadziwiająco często lata charakteryzujące się spadkiem trwania życia albo jego słabymi przyrostami. To zła wiadomość zwłaszcza dla mieszkańców województwa łódzkiego, którzy i tak żyją najkrócej - w przypadku mężczyzn - lub niemal najkrócej - w przypadku kobiet - w kraju.

Niekorzystne zmiany widać również w przypadku województw, gdzie generalnie w ostatnich 25 latach przeważały lata charakteryzujące się poprawą długości życia.

O ile w 2016 roku właśnie urodzona dziewczynka miała przed sobą niemal 82 lata życia, to pod koniec 2018 roku niewiele ponad 81,5 roku. W przypadku chłopców ta różnica jest najbardziej widoczna między 2017 a 2018 rokiem wynosi cztery miesiące. Noworodek z 2017 roku średnio powinien dożyć 74 lat.

W województwie łódzkim średnia wieku kobiet wynosi 80,7 lat, natomiast mężczyzn 72 lata. Statystyczne życie kobiet w ciągu kilku lat skróciło się o miesiąc, podobnie jak mężczyzn.

Statystycznie mężczyźni najdłużej żyją na Podkarpaciu - niemal 75,5 roku, ale i tak w ostatnich latach ich dalsze trwanie życia obniżyło się o miesiąc. Najbardziej długowieczne są również mieszkanki województwa podkarpackiego, których średnia wieku wynosi niewiele ponad 83 lat i - co wyjątkowe - wydłużyła się o ok. miesiąc.

Zdaniem prof. Piotra Szukalskiego zmiany w średniej długości życia są wynikiem kilku czynników.

- W życiu każdego człowieka istnieją dwie fazy życia szczególnie niebezpieczne z punktu widzenia niedożywienia lub nieodpowiedniego dostępu do żywności o odpowiednim składzie - mówi prof. Szukalski. - Należałoby oczekiwać, że osoby urodzone w okresie np. niedostatków żywnościowych początku lat 1980., lub w uboższych środowiskach, dotkniętych bezrobociem i ubóstwem latach 1990., częściej będą chorować i umierać w porównaniu z osobami urodzonymi w „normalnych” czasach.

Obecny wzrost umieralności - jak zauważa demograf - to odwleczony w czasie rezultat częstszego sięgania po tytoń wzrostu w latach 1950. i 1960. Trzecim czynnikiem może być problem długotrwałego niedoinwestowania sfery ochrony zdrowia i konsekwencji. Nie poprawia się bowiem dostępność do leczenia, a zwłaszcza nie zwiększa się skala prowadzonych działań o charakterze profilaktycznym.

Wyższa umieralność i krótsza długość życia to także... wzrostu gospodarczego.

- Z jednej strony wpływa on na zwiększenie zakupów minimalizujących wysiłek fizyczny (np. elektryczne hulajnogi), z drugiej zaś na wzrost zakupu żywności przetworzonej, bogatej w tłuszcze, cukier itp. oraz alkoholu, czyli składniki prowadzące do masowej otyłości - nie ukrywa prof. Szukalski.

Kolejny czynnik to tzw. westernizacja zwyczajów żywieniowych: częstsze jedzenia poza domem, zwłaszcza „jedzenia śmieciowego” lub przygotowywanie posiłków z przetworzonych półproduktów i większa konsumpcji soli. Osatnim czynnikiem są długofalowe zmiany klimatu, które przejawiają się częstszymi i gwałtowniejszymi frontami atmosferycznymi, dłuższymi okresami
upałów. To prowadzi z kolei do występowania wyższej umieralności w pewnych specyficznych grupach wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki