Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki demograf o tym, dlaczego rodzi się więcej chłopców, a w naszym województwie i w kraju mamy przewagę kobiet DANE

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W województwie łódzkim mieszka ponad 1,27 mln kobiet, na które przypada zaledwie 1,15 mln mężczyzn. Jesteśmy jednym z najbardziej sfeminizowanych regionów kraju. Tymczasem co roku rodzi się więcej chłopców niż dziewcząt. Wyjaśnieniem tej zagadki zajął się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.Naukowiec z Łodzi przeanalizował to zjawisko od 1995 roku i to w rozbiciu na województwa. Okazuje się, że w naszym regionie na 100 urodzeń dziewczynek przypada ok. 105 urodzeń chłopców, choć ta wartość zmieniała się na przestrzeni lat. Czytaj dalej
W województwie łódzkim mieszka ponad 1,27 mln kobiet, na które przypada zaledwie 1,15 mln mężczyzn. Jesteśmy jednym z najbardziej sfeminizowanych regionów kraju. Tymczasem co roku rodzi się więcej chłopców niż dziewcząt. Wyjaśnieniem tej zagadki zajął się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.Naukowiec z Łodzi przeanalizował to zjawisko od 1995 roku i to w rozbiciu na województwa. Okazuje się, że w naszym regionie na 100 urodzeń dziewczynek przypada ok. 105 urodzeń chłopców, choć ta wartość zmieniała się na przestrzeni lat. Czytaj dalej Pixabay
W województwie łódzkim mieszka ponad 1,27 mln kobiet, na które przypada zaledwie 1,15 mln mężczyzn. Jesteśmy jednym z najbardziej sfeminizowanych regionów kraju. Tymczasem co roku rodzi się więcej chłopców niż dziewcząt. Wyjaśnieniem tej zagadki zajął się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

Naukowiec z Łodzi przeanalizował to zjawisko od 1995 roku i to w rozbiciu na województwa. Okazuje się, że w naszym regionie na 100 urodzeń dziewczynek przypada ok. 105 urodzeń chłopców, choć ta wartość zmieniała się na przestrzeni lat. W 1995 roku urodziło sie o 5,3 więcej chłopców niż dziewcząt, a w 2000 roku ten współczynnik był najwyższy i wyniósł 7,7. W kolejnych latach wahał się od 6,7 do 4,3, a w ubiegłym roku wyniósł 4,6.

Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że występują duże różnice między wsią a miastem: generalnie na wsi chłopcy rodzą się częściej. W 2020 roku we wsiach województwa łódzkiego urodziło się 105,2 chłopców na 100 dziewcząt, a w miastach regionu ten współczynnik wyniósł 4,3.

Naukowiec wyjaśnia

- Chłopcy wymagają większych nakładów w czasie ciąż: rodzą się więksi, czyli mają większe zapotrzebowanie na środki odżywcze, ich matki są bardziej narażone na niebezpieczeństwo w czasie ciąży i porodu, częściej umierają w pierwszych latach życia - wylicza prof. Szukalski. - Jak widać natura, dążąc do proporcji płci w wieku rozrodczym 100 : 100, co zapewnia optymalne wykorzystanie zdolności reprodukcyjnych populacji, uwzględniła nadumieralność mężczyzn (a zapewne również i większą skalę męskiego
homoseksualizmu), rekompensując ją wyższą liczbą urodzeń chłopców.

Naukowiec podkreśla, że na każdym etapie życia mamy do czynienia z wyższą umieralnością chłopców i mężczyzn, przez co ta różnica powoli się zmniejsz. Po 50. roku życia natomiast występuje już nadwyżka liczby kobiet.

Ogromna przewaga kobiet w Łodzi

Widać to doskonale w województwie łódzkim, a zwłaszcza w samej Łodzi. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego z końca czerwca tego roku wynika, że w całym regionie na stu mężczyzn przypadało niemal 110 kobiet - dokładnie 109,9. Najtrudniejsza sytuacja pod tym względem panuje w samej Łodzi i tłumaczy, czemu łodziankom tak trudno w najbliższym otoczeniu znaleźć partnera życiowego. W stolicy naszego województwa bowiem na 100 mężczyzn przypada aż 119 kobiet, czyli pań jest o niemal jedną piątą więcej niż panów.

W innych dużych miastach naszego regionu sytuacja kobiet nie jest aż tak trudna. W Piotrkowie Trybunalskim na 100 panów przypada 114 pań, a w Skierniewicach 109. W powiecie pabianickim sytuacja jest zbliżona do tej z Piotrkowa, ale jednak nieco lepsza z punktu widzenia mieszkanek tego regionu. W Pabianicach i okolicy na 100 mężczyzn przypada 112 kobiet.

O partnera najłatwiej w Skierniewicach i Opocznie

Najbardziej "równościowym" powiatów w całym województwie łódzkim jest skierniewicki. Pod koniec czerwca tego roku mieszkało tu 19,1 tys. kobiet oraz 18.961 mężczyzn. Na stu panów przypadło więc 100,7 pań, czyli niemal tyle samo. W powiecie opoczyńskim natomiast w tym samym czasie mieszkało 37.914 kobiet oraz 37.195 mężczyzn. Oznacza to, że na 100 panów przypadają statystycznie niespełna 102 panie, a konkretnie 101,9.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki