Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki festiwal Retroperspektywy o początku Nowego Świata. Program Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Organizatorzy XI edycji cenionego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy ogłosili program wydarzenia. Przedsięwzięcie odbędzie się w Łodzi między 19 a 28 sierpnia.
Organizatorzy XI edycji cenionego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy ogłosili program wydarzenia. Przedsięwzięcie odbędzie się w Łodzi między 19 a 28 sierpnia. materiały prasowe
Organizatorzy XI edycji cenionego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy ogłosili program wydarzenia. Przedsięwzięcie odbędzie się w Łodzi między 19 a 28 sierpnia.

Tegoroczna odsłona festiwalu, który gości w Fabryce Sztuki, odbywa się pod hasłem „Początek Nowego Świata”. Na program złoży się osiemnaście wydarzeń - spektakli, koncertów, warsztatów i spotkań.

Festiwal otworzy - 19 sierpnia - premiera z udziałem twórców Teatru Chorea wyprodukowana przez Fabrykę Sztuki we współpracy z Norweskim Narodowym Teatrem Tańca Współczesnego - Carte Blanche. „Ragnarok” w reżyserii Adriana Bartczaka to - jak podkreślają realizatorzy - opowieść o perfekcyjnej nieidealności człowieka w idealnym świecie. Tego dnia odbędzie się również wernisaż wystawy „Abstrakcje. Początek Nowego Świata” międzynarodowej grupy artystycznej - Lodz Abstract Art Festival.

Podczas festiwalu Teatr Łaźnia Nowa pokaże spektakl „Lem vs. P.K. Dick”, autorstwa i w reżyserii Mateusza Pakuły, bazujący na biografii i twórczości dwóch pisarzy science-fiction: Stanisława Lema i Philipa K. Dicka. Na scenie - Tomasz Schuchardt i Jan Jurkowski. A propozycją lubelskiego Teatru Czytelni Dramatu jest przedstawienie „Kongres futurologiczny” na podstawie książki Stanisława Lema. W obsadzie: Jarosław Tomic i Michał Jóźwik.

W programie znalazł się też spektakl „Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu” Teatru Kana w reżyserii Krzysztofa Popiołka, na podstawie „Czarnobylskiej modlitwy. Kroniki przyszłości” Swietłany Aleksijewicz. Organizatorzy zaplanowali poza tym polską premierę spektaklu „Bovary” fundacji Od Wschodu do Zachodu, w reżyserii Joanny Lewickiej. Ma to być nowa interpretacja powieści Gustawa Flauberta - przepisana z perspektywy męskiej na kobiecą.

Festiwalowa publiczność zobaczy spektakl „Głód” przygotowany przez Teatr pod Fontanną - grupę, stworzoną przez członków pracowni teatralnych przy ośrodkach Stowarzyszenia „Zrozumieć i Pomóc”, zajmujących się rehabilitacją społeczno-zawodową osób po kryzysach psychicznych.

Spektakl „Złota nić” to efekt pracy grupy młodzieżowej i senioralnej Teatru Chorea. Najmłodsza grupa teatralna Joanny Filarskiej, działająca przy Chorei, zaprezentuje spektakl „Sklep z dobrym humorem” w reżyserii Pawła Głowatego.

Na scenie Fabryki Sztuki zagoszczą też „Romans” Natalii Sakowicz, lalkarski monodram o miłości na podstawie tekstu Zuzanny Bojdy oraz „Po drugiej stronie” Fundacji Jubilo w reżyserii Diego Pillegi.

Nie zabraknie muzyki. To koncert „Little Thunder. Św. Katarzyna ze Sieny”, autorstwa aktorki Julianny Bloodgood i kompozytorki Katarzyny Szwed, czy „Imperium delenda est” Teatru Łesi Ukrainki z Kijowa. Wystąpią też zespół Polski Piach, Warszawskie Towarzystwo Sceniczne i grupa Oratnitza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki