Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki Festiwal Krajobraz Serca daje nadzieję osobom z niepełnosprawnościami

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Dyrektor łódzkiego festiwalu Izabella Żebrowska (w środku) z uczestnikami i laureatami wydarzenia
Dyrektor łódzkiego festiwalu Izabella Żebrowska (w środku) z uczestnikami i laureatami wydarzenia materiały fundacji integracja jp II
Łódzka Fundacja Integracja JP II zorganizowała w tym roku drugą edycję Festiwalu Sztuki Młodych Niepełnosprawnych Krajobraz Serca. Ważne wydarzenie o niebagatelnym potencjale.

Fundacja Integracja JP II, mająca status organizacji pożytku publicznego, działa przy parafii pw. św. Anny w Łodzi. Zajmuje się pomocą dzieciom z niepełnosprawnościami oraz dzieciom pochodzącym z najuboższych rodzin Łodzi, ale też regionu. Prezes zarządu fundacji, a zarazem proboszcz parafii św. Anny, ks. dr Piotr Turek, nie ukrywa, że to misja tak potrzebna, jak stanowiąca nieustanne wyzwanie.

Przyświeca nam niezmiennie żywy przekaz patrona naszej fundacji, świętego Jana Pawła II - podkreśla. - To on nauczał nas, by pochylać się nad każdy dzieckiem specjalnej troski, co staramy się robić.

Jednym z przedsięwzięć fundacji, które w wyjątkowy i ambitny sposób podejmuje zadanie zwrócenia uwagi na talenty i marzenia dzieci z niepełnosprawnościami czy środowisk wykluczonych jest Festiwal Sztuki Młodych Niepełnosprawnych Krajobraz Serca. Pomysłodawczynią i dyrektorem wydarzenia jest Izabella Żebrowska, skrzypaczka, animatorka kultury.

- Przypowieść o talentach uczy nas, że każdy z nas otrzymuje różną ich ilość - zauważa ks. Piotr Turek. - Nikt nie jest wykluczony z tego procesu, bo miłość Pana Boga rozlewa się na wszystkich, a w sposób szczególny na dzieci. Festiwal ma na celu wykrycie tych talentów wśród dzieci z niepełnosprawnościami. Chcemy odkrywać talenty tych artystów, aby mogli sami rozwijać to, co otrzymali od Pana Boga. Aby ubogacali nas samych i świat, w którym żyjemy.

Izabella Żebrowska zaś dodaje: - Nasz festiwal umożliwia osobom z niepełnosprawnościami oraz pochodzącym ze środowisk wykluczonych realizowanie, wbrew przeciwnościom, artystycznych pasji, które mogą wpłynąć na wybór drogi życiowej, zgodnej z talentem i marzeniami. Chcemy pielęgnować ujawnione talenty, dlatego zapraszamy do współpracy z festiwalem profesjonalistów, przedstawicieli uczelni artystycznych i innych środowisk. Staramy się również budować nowe kontakty pomiędzy wychowawcami i nauczycielami dzieci a naszymi gośćmi. Wszystko to powinno procentować w kolejnych latach.

Uczestnicy festiwalu prezentują swoje umiejętności, a i rywalizują w kategoriach, obejmujących cztery dziedziny twórczości: sztuka wokalna, sztuki piękne, literatura i teatr. W tym roku zainteresowanie było jeszcze większe niż podczas poprzedniej edycji, emocji nie brakowało, objawili się kolejni wrażliwi, utalentowani młodzi artyści.

Wybrani przez festiwalowe jury (prof. Alicja Barbara Panek-Piętkowska z łódzkiej Szkoły Filmowej, prof. Beata Zawadzka-Kłos z Akademii Muzycznej, Marzena Łukaszuk z Akademii Sztuk Pięknych, Marcin Brzozowski, dyrektor Teatru Szwalnia i profesor Szkoły Filmowej oraz redaktor Dariusz Pawłowski) laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach, oprócz dyplomów, gratulacji, uśmiechów i uścisków otrzymali nagrody finansowe - po 2 tys. złotych każdy. W kategorii wokalistyka nagrody zdobyli: Kacper Rogalski i Oskar Toborek, w kategorii sztuki piękne - Maciej Ulcyfer i Zuzanna Białowąs (wszyscy uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piotrkowie Trybunalskim. W kategorii literatura zwyciężyła Julia Mielczarek (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tomaszowie Mazowieckim). A w kategorii teatr nagrodzono Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu oraz Szkolną Grupę Teatralną Tacy Sami (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowaczy w Koluszkach). Zarazem Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał nagrodę finansową za szczególne osiągnięcia.

Podsumowaniem Festiwalu Sztuki Młodych Niepełnosprawnych Krajobraz Serca i działalności Fundacji Integracja JP II był również tradycyjny koncert mikołajkowy dla dzieci z niepełnosprawnościami, z rodzin wykluczonych społecznie oraz dzieci-uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, który odbył się na początku grudnia w Atlas Arenie. Gwiazdą muzyczną wydarzenia była Sara James, finalistka amerykańskiego talent show America’s Got Talent.

Na doroczne przedsięwzięcie zostało zaproszonych pięć tysięcy dzieci z niepełnosprawnościami, dzieci wywodzących się z najuboższych rodzin województwa łódzkiego oraz dzieci-uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Każde dziecko otrzymało paczkę podarunkową ze słodyczami, kosmetykami oraz zabawkami.

- Kilka dni przed koncertem miałem możliwość spotkania z papieżem Franciszkiem, który przekazał swoje błogosławieństwo dla naszego wydarzenia - mówił ks. dr Piotr Turek. - Spotkanie w Atlas Arenie to wielkie pragnienie zintegrowania dzieci z różnych środowisk, w tym roku również z Polski i Ukrainy.

Właśnie podczas koncertu wręczono też Grand Prix II Festiwalu Sztuki Młodych Niepełnosprawnych Krajobraz Serca. Laureatem nagrody został Maciej Ulcyfer, uczeń Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piotrkowie Trybunalskim (chłopiec ze spektrum autyzmu).

- Maciek jest osobą niezwykle wrażliwą, otwartą, ciepłą i serdeczną - zapewnia Aneta Różycka, pedagog ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piotrkowie Trybunalskim. - Ma głowę pełną pomysłów i marzeń. Cieszy się życiem. Lubi wycieczki. Szczególnie interesuje się sztuką. Pilnie śledzi twórczość wielu kompozytorów, malarzy, pisarzy. Uwielbia śpiewać i malować. Ostatnio zafascynowali go artyści niepełnosprawni malujący ustami i stopami. Inspirując się ich dziełami zaczął tworzyć w taki sam sposób, jak oni. I tak powstała niecodzienna galeria jego prac. Maciek konsekwentnie realizuje swoje marzenia. Chciał wystąpić na scenie oraz stworzyć wystawę swoich obrazów. To wszystko mu się udało. Jego kolejnym wielkim marzeniem jest spotkanie z artystami niepełnosprawnymi, by wspólnie namalować obraz.

Festiwal Sztuki Młodych Niepełnosprawnych Krajobraz Serca to nie jedynie prezentacje uczestników w ramach poszczególnych kategorii, ale także rozmaite pokazy, warsztaty, w tym plastyczne i muzyczne oraz zajęcia ruchowo integracyjne. Nie brakuje poza tym występów gwiazd. W tym roku z koncertami wystąpili Eleni z zespołem, grupa Trubadurzy z gościnnym udziałem Wiesławy Stolarczyk - wokalistki, autorki tekstów, kompozytorki oraz wybitny baryton Zbigniew Macias. Wiersze o stworzeniach małych i dużych czytała Monika Kamieńska, która też zaprosiła widzów do wspólnej teatralnej zabawy. Zaprezentowała się grupa wokalna „Pędziwiatry”, a także grupa taneczna działająca pod skrzydłami zespołu „Pędziwiatry”, w której skład wchodzą ukraińskie dzieci, chroniące się w naszym kraju przed wojną. Odbyły się także pokaz i krótki trening szermierki, akordeonowy warsztat twórczy poprowadzony przez Zbigniewa Piaseckiego oraz prezentacja sztuki walki: karate tradycyjnego. Można też było wysłuchać występu Orkiestry Instrumentów Perkusyjnych „Mały Big Band”, tworzonej przez artystów z zespołem Downa.

Skrzypaczka Izabella Żebrowska z udziałem Olgi Romanowskiej - lektor i tłumacza Polskiego Języka Migowego - zaprezentowała projekt „Malowane smyczkiem”, który pozwala osobom niesłyszącym przeżywać emocje związane z odbiorem muzyki.

Wyjątkową prezentacją towarzyszącą festiwalowi była wystawa prac dyplomowych Kamelii Kaśniewskiej, młodej artystki, której siła i odwaga mogą być inspiracją dla wszystkich. Kamelia ukończyła z wyróżnieniem Liceum Plastyczne, w 2016 roku rozpoczęła wymarzone studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wtedy jej życie obróciło się o 180 stopni. Po ukończeniu drugiego roku, została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych. Doznała urazu głowy i dalszych powikłań: obrzęku i udaru mózgu, zakrzepów żylnych, porażenia nerwu VI odpowiedzialnego za widzenie, uszkodzenia słuchu. Była poddana śpiączce farmakologicznej, a następnie wybudzana w Klinice Budzik w Olsztynie.

Po wybudzeniu rozpoczęła się długotrwała rehabilitacja, która jest kontynuowana do dzisiaj. Po trzech latach od wypadku, Kamelia powróciła na studia. Przełamując problemy związane ze słabym widzeniem, zaburzeniami równowagi, słabą motoryką prawej strony ciała i dużą męczliwością, postanowiła ukończyć edukację w ASP.

Ustalono dla niej indywidualny tok studiów i przydzielono asystentkę. Kamelia z niemałym wysiłkiem realizowała swoje zadania, czerpiąc z twórczości wielką radość i satysfakcję. Jej stan zdrowia systematycznie się poprawia. Dziś, kiedy obroniła dyplom licencjata na ocenę bardzo dobrą, wzrosła jej motywacja do dalszego rozwoju, jak również do zachęcania osób z niepełnosprawnościami, by się nie poddawali, lecz realizowali swoje marzenia.

Festiwal Sztuki Młodych Niepełnosprawnych Krajobraz Serca po raz kolejny udowodnił, że jest niezwykle potrzebną przestrzenią do nawiązywania nowych relacji, otwierania możliwości dla utalentowanych ludzi, którym życie postawiło duże bariery. Tylko wspólnie możemy je pomniejszać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki