Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódzki Fundusz Filmowy dofinansuje 7 filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
Łódzki Fundusz Filmowy - najstarszy regionalny fundusz filmowy w Polsce, podczas dwunastu lat swojej działalności wsparł ponad 80 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. W 2015 roku w Łodzi kręcono film "Maria Skłodowska-Curie", który uzyskał wsparcie Łódzkiego Funduszu Filmowego
Łódzki Fundusz Filmowy - najstarszy regionalny fundusz filmowy w Polsce, podczas dwunastu lat swojej działalności wsparł ponad 80 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. W 2015 roku w Łodzi kręcono film "Maria Skłodowska-Curie", który uzyskał wsparcie Łódzkiego Funduszu Filmowego Maciej Stanik
EC1 Łódź - Miasto Kultury wraz z Komisją Konkursową ogłosiły wyniki Łódzkiego Funduszu Filmowego edycja 2020. Spośród 24 zgłoszonych projektów wytypowano te, które otrzymały najwyższą liczbę punktów według 3 kryteriów: walorów artystycznych, przygotowania produkcji od strony ekonomiczno-realizacyjnej oraz efektu regionalnego i promocyjnego dla Łodzi i regionu. Fundusz finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Tegoroczny budżet konkursu, w kwocie ponad 1 400 000 zł brutto, zostanie podzielony na realizację 7 filmów, które częściowo lub w całości powstaną na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. Wśród najlepiej ocenionych i wskazanych do dofinansowania tytułów znalazły się 3 projekty animowane, 2 dokumentalne oraz 2 fabularne. Po przeprowadzeniu negocjacji i zawarciu umów z wnioskodawcami EC1 Łódź - Miasto Kultury zostanie koproducentem następujących filmów:

Filmy animowane

1. Basia 2, reż. Marcin Wasilewski. Producent GS Animation sp. z o.o. Grupa Smacznego sp. k. Wkład koprodukcyjny w wysokości 184 700, 00 zł netto.
Druga część 13-odcinkowej serii animowanej, będącej adaptacją książek autorstwa Zofii Staneckiej, z ilustracjami Marianny Oklejak. Główną bohaterką jest tytułowa Basia, rezolutna pięciolatka, która jak tysiące innych dzieci ma głowę pełną pomysłów, czasem bywa niegrzeczna, kłóci się albo denerwuje, ale przede wszystkim uczy się życia i świata.

2. Zima, reż. Tomasz Popakul. Producent Yellow Tapir Films sp. z o.o. Wkład koprodukcyjny w wysokości 110 000,00 zł netto.
Najnowszy projekt autora wielokrotnie nagradzanego „Acid rain”, to realizowany techniką 2D, mozaikowy portret małej społeczności, stosunków rodzinnych, sąsiedzkich czy międzygatunkowych. Obraz utrzymany w stylu rosyjskiej zimowej bajki, ale też horroru w konwencji realizmu magicznego. Eksploatuje atmosferę polskiej prowincji, jej problemów, życia codziennego oraz obyczajów.

3. Nawet Myszy idą do nieba, reż. Denisa Grimmová, Jan Bubeniček. Producent Animoon sp. z o.o. Wkład koprodukcyjny w wysokości 190 300,00 zł netto.
Oparta na motywach książki „Myši patří do nebe” czeskiej autorki Ivy Procházkovej pełnometrażowa animacja lalkowa to próba odpowiedzi na pytanie, czym jest śmierć i co jest dalej. Pełna nadziei i miłości opowieść splata ze sobą losy dwóch wrogów – małej myszki Bystrzynki i lisa o imieniu Białobrzuch, którzy w wyniku nieszczęśliwego wypadku spotykają się w niebie dla zwierząt.

Filmy dokumentalne

4. Mówili o nim Ptaszek, reż. Aneta Ptak-Rufino. Producent Staron-Film sp. z o.o. Wkład koprodukcyjny w wysokości 130 000,00 zł netto.
Osobisty dokument o relacji córki i jej ojca, Krzysztofa Ptaka – uznanego operatora filmowego, cenionego w Polsce i na świecie. Reżyserka filmu pamięta swojego tatę zawsze ukrytego za obiektywem kamery. Gdy dowiaduje się o jego nagłej śmierci, czuje, jakby prawie go nie znała, chociaż był dla niej najważniejszą osobą. Odgrzebując wspomnienia i emocje, kobieta zaczyna rekonstruować jego obraz jako ojca i jako twórcy.

5. Wólczańska 168, reż. Piotr Szczepański. Producent Anagram Film. Wkład koprodukcyjny w wysokości 120 100,00 zł netto.
W 2019 roku w Łodzi oddano do użytku Dom Wielopokoleniowy. W założeniu ma on być wyjątkową przestrzenią integrującą społeczność sąsiedzką. Pełnometrażowy film dokumentalny będzie rejestracją zawiązującej się unikalnej wspólnoty i próbą pokazania, czy wraz z upływem czasu połączeni miejscem zamieszkania obcy sobie ludzie stworzą coś więcej niż tylko grupę sąsiadów.

Filmy fabularne

6. Odyseja filmowa, reż. Piotr Stasik. Producent Telemark sp. z o.o. Wkład koprodukcyjny w wysokości 169 700,00 zł netto.
Historia dwunastoletniego Jeremiego, zafascynowanego nowoczesnymi technologiami i kinem, który podczas pewnych wyjątkowych wakacji dostaje tajemnicze zadania do wykonania. Jednym z nich jest próba zrekonstruowania pleografu - urządzenia do nagrywania i odtwarzania filmów, wynalezionego przez Kazimierza Prószyńskiego. Kolejne wyzwania pozwolą odkryć chłopcu historię kinematografii oraz dowiedzieć się więcej o sobie, świecie i ludziach.

7. Wycieczka, reż. Asaf Saban. Producent Koi Studio sp. z o.o. Wkład koprodukcyjny w wysokości 350 000,00 zł netto.
Międzynarodowa koprodukcja łącząca dwa dobrze znane gatunki – kino drogi i film o dojrzewaniu. Bohaterami „Wycieczki” jest troje przyjaciół: Maya, Frisch i Roy, którzy właśnie stoją u progu dorastania. Film opowiada o wielkiej przepaści, jaka dzieli wielkie dramaty historii i małe dramaty codzienności.

W ocenie artystycznej projektów uczestniczyli następujący eksperci: Robert Sowa i Wojciech Wawszczyk (filmy animowane), Andrzej Sapija i Andrzej Ślesicki (filmy dokumentalne), Anna Kazejak i Agnieszka Kruk (filmy fabularne).
W wyniku oceny walorów artystycznych 60% najlepiej ocenionych projektów z każdej kategorii zostało zakwalifikowanych do udziału w kolejnych etapach konkursu. Projekty te pod kątem realizacyjno-ekonomicznym oceniali: Ewa Sobolewska (filmy animowane), Irena Strzałkowska (filmy dokumentalne), Dorota Hawliczek (filmy fabularne).

Efekt regionalny i promocyjny został poddany ocenie Komisji Konkursowej składającej się z przedstawicieli Łódź Film Commission, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Łódzki Fundusz Filmowy - najstarszy regionalny fundusz filmowy w Polsce, podczas dwunastu lat swojej działalności wsparł ponad 80 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki