Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki Kościół wśród najbardziej zaangażowanych w charytatywność

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Paweł Łacheta / archiwum
Kościół przedstawił pierwszy w historii raport o swojej działalności charytatywnej. Diecezja łódzka jest wśród najbardziej zaangażowanych.

Czteroletni Kubuś cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Jeszcze do wiosny nie mógł rozprostować nóg i chodzić. Pomoc dla niego zorganizowała Caritas Archidiecezji Łódzkiej. W ciągu tygodnia zebrała prawie 10 tys. zł, potrzebnych na operację. Kubuś rozprostował nóżki.

Zbiórka dla niego była jedną z blisko trzech milionów przypadków pomocy, udzielanych rocznie przez instytucje charytatywne polskiego Kościoła. Jak wynika z raportu Instytutu Statystyki, Kościół katolicki w 2014 roku udzielił pomocy 2,9 miliona razy. Liczba osób korzystających z pomocy jest niższa, bo ci sami ludzie korzystają z pomocy wielokrotnie lub w różnych miejscach.

- Chociaż są to dane szacunkowe, to wydaje się, że Kościół katolicki to instytucja, która w najszerszym zakresie świadczy pomoc charytatywną w Polsce - podkreśla ksiądz Wojciech Sadłoń, rzecznik prasowy Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Łódzka Caritas świętuje jubileusz 25-lecia [ZDJĘCIA]

W całej Polsce jest 835 kościelnych instytucji charytatywnych. Ponad połowę prowadzą zakony żeńskie, ale są też instytucje zakonów męskich i diecezji. Najczęściej pomoc świadczona jest w dużych miastach, a największą kościelną organizacją pomocową jest Caritas.

W całej Polsce kościelne instytucje prowadzą 5 tys. przedsięwzięć charytatywnych. Całkiem dobrze wygląda tu archidiecezja łódzka, która jest na 11. miejscu wśród 41 polskich diecezji. Instytucje kościelne prowadzą tu aż 164 dzieła, z czego Caritas Archidiecezji Łódzkiej blisko 50. Wśród nich jest m.in. trwająca właśnie akcja „Serce na Gwiazdkę”, podczas którego Mikołaje i Aniołki odwiedzają ubogie dzieci z prezentami. Ale Kościół prowadzi też jadłodajnie, ośrodek adopcyjny i poradnię ziołoleczniczą.

Jednak jeszcze bardziej aktywna jest mająca o jedną trzecią mieszkańców mniej diecezja radomska. Prowadzonych jest tam aż 316 akcji charytatywnych. Najwięcej jest ich w diecezji krakowskiej - przy podobnej liczbie mieszkańców ma cztery razy więcej takich akcji niż łódzka.

Kościelne instytucje najczęściej opiekują się dziećmi i młodzieżą, ale niosą też pomoc bezdomnym i pomagają doraźnie. Rzadziej są to wymagające nakładów usługi medyczne, a najrzadziej - pomoc imigrantom.

Pomoc charytatywną świadczą grupy i wspólnoty parafialne. Średnio w każdej parafii jest pięć różnych grup. Oprócz pomocy ubogim organizują one np. grupy wsparcia, najczęściej dla uzależnionych od alkoholu.

- W ostatnich kilkunastu latach liczba takich organizacji parafialnych wyraźnie wzrasta - podkreśla ksiądz Wojciech Sadłoń.

Jak ocenia Tomasz Kopytowski, rzecznik Caritas Archidiecezji Łódzkiej, kościelna pomoc staje się coraz częściej profesjonalna i sformalizowana.

- To warunek konieczny, by korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania - wyjaśnia.

Jednak ogromna część kościelnej działalności charytatywnej to pomoc udzielana nieformalnie, która nie jest ujmowana w statystykach.

Caritas od 25 lat pomaga łodzianom, których dręczą bieda lub choroby [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki