Łódzki mistrz w finale

Bogusław Kukuć
W sobotę Tomasz Stępień (od lewej) zdobył aż 20 punktów. Od prawej Maciej Pabjańczyk. fot. Krzysztof Szymczak
Mistrzowie Polski rugbiści Blachy Pruszyński Budowlani Łodź są bliscy obrony dubletu z minionego sezonu. W niedzielę na stadionie przy ul. Górniczej łodzianie wygrali półfinałowy play off mistrzostw Polski z Orkanem Sochaczew 30:7.

Skład łódzkiego półfinału był zaskoczeniem, bo gospodarze spodziewali się raczej meczu z AZS Warszawa. Wprawdzie zespół z Sochaczewa ma też długą historię w ekstraklasie, ale w tym sezonie był beniaminkiem. Mimo zwycięstw Budowlanych w sezonie zasadnicznym 22:10 i 47:0 trener gości Bogdan Wróbel zapowiadał walkę o finał.

Od początku mieli zdecydowaną przewagę na boisku uzyskali gospodarze. Mimo kilku okazji do zdobycia punktów z bliskich karnych starali się rozpocząć spotkanie przyłożeniem. Cel zrealizowali dopiero w 21.minucie. Po szybko rozegrali piłkę po faulu gości na 5. metrze i przyłożenie zaliczył Dariusz Kaniowski. Podwyższył Tomasz Stępień, który w 29. minucie precyzyjnie wykorzystał karnego po faulu Francuza Cedrica Vissiera. Wkrótce zaliczył też 7-punktową akcję. Błąd popełnił Piotr Pietrzyk, który zgubił piłkę we własnym polu punktowym i arbiter podyktował młyn z 5 metrów. Łodzianie wprawdzie stracili piłkę, lecz przechwycił ją Stępień i przebiegł z nią za linię końcową, a następnie podwyższył. Po przerwie spotkanie się wyrównało. Łodzianie nie forsowali tempa, szanując wysokie prowadzenie, a zarazem pilnując gry w defensywie. Orkan zdobył honorowe punkty w 69 min. Wynik ustalił dwoma karnymi Stępień.

Trener Mirosław Żórawski przypomniał nie bez satysfakcji, że od początku play off w lidze rugby łódzki klub awansował do wszystkich ośmiu finałów i tegoroczny awans nie może dziwić. W sobotę o godz. 13 Budowlani podejmują w meczu o tytuł Lechię Gdańsk, która w sobotnim półfinale pokonała Arkę Gdynia 18:12 (18:7).

Budowlani Lublin awansowali do ekstraligi po 44:5 z Czarnymi Pruszcz Gdański.

Blachy Pruszyński Budowlani Łódź - Orkan Sochaczew 30:7 (17:0)

Punkty: dla gospodarzy Stępień 20, Kaniowski 5, Gabunia 5 oraz dla gości Łukasiewicz 5, Gasik 2.

Budowlani: Sachrajda (60 Grabski), Królikowski, Siepielski (69 Szulc), Zych (51 Mirosz), Fortuna, Ławski, Mirosz, Gabunia, Pabjańczyk, Grodecki (51 Rydzyński), Kaniowski, Stępień, Żórawski (60 Sobczak), Kozakiewicz, Kiełbik. Trener: Mirosław Żórawski.
Orkan: Zatorski (47 Wydrzyński), Dobrowolski, Polakowski (34 Stachniuk, 73 Sawiński), Sieklicki, Kotlarski, Kowalewski, Wylot, Brażuk, Vissiere, Popławski, Morawski (56 Tokarski), Pietrzyk (46 Malesa), Łukasiewicz, Gasik, Kępa. Trener: Bogdan Wróbel.

Sędziował: Grzegorz Michalik.