Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki MORATEX ubierze policjantów na Euro 2012

Paweł Patora
Euro 2012 zabezpieczać będą policjanci ubrani w "zbroje" z łódzkiego Morateksu.
Euro 2012 zabezpieczać będą policjanci ubrani w "zbroje" z łódzkiego Morateksu. Krzysztof Szymczak
Policjanci dbający o bezpieczeństwo podczas piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012 będą wyposażeni w sprzęt przeciwuderzeniowy nowej generacji, który przygotowuje, we współpracy z Komendą Gówną Policji, Instytut Technologii Bezpieczeństwa MORATEX w Łodzi.

Już teraz polska policja jest wyposażona w opracowany w MORATEKSIE sprzęt przeciwuderzeniowy, na który składają się: kaski, kamizelki z kołnierzem ochronnym, ochraniacze rąk, rękawice, ochraniacze nóg. Takie zestawy zabezpieczają funkcjonariuszy przed skutkami uderzeń kijem, pałką, kamieniem, cegłą lub innymi twardymi przedmiotami, np. płytą chodnikową. Uderzenia neutralizują także skonstruowane w MORATEKSIE tarcze obron-ne, które zabezpieczają funkcjonariuszy także przed atakami z użyciem noży, siekier i butelek, a także przed odłamkami urządzeń wybuchowych.
Sprzęt przeciwuderzeniowy opracowany w instytucie produkują wyspecjalizowane firmy, np. kamizelki i ochraniacze kończyn - "Polskór" z Tomaszowa Maz., a tarcze - MASKOPOL SA.

Policjantów wyposażonych w sprzęt przeciwuderzeniowy oglądamy najczęściej, gdy są gotowi do akcji w razie wystąpienia chuligańskich bójek przy okazji meczów pikarskich lub zamieszek w przypadku akcji protestacyjnych.

Zestawy przeciwuderzeniowe, które zostaną wykorzystane podczas Euro 2012, będą - dzięki zastosowaniu nowych materiałów i udoskonaleniu technologii - wygodniejsze w użytkowaniu od stosowanych obecnie. Szybciej i łatwiej można będzie je włożyć i zdjąć. Będą też o połowę lżejsze. To ważne, bo nieraz trze-ba po kilka godzin pozostawać w takim zabezpieczeniu. Jednak główną zaletą nowego sprzętu będzie skuteczniejsza ochrona użytkowników. Wszystkie jego elementy są zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i komfortu użytkowania, badane w laboratoriach przy użyciu specjalistycznej aparatury, a także w praktyce, na poligonach.

Jak zapewnia dr inż. Elżbieta Witczak, dyrektor instytutu, prace nad sprzętem przeciwuderzeniowym na Euro 2012 są już zaawansowane, a niektóre zostaną zakończone wkrótce i jeszcze w tym roku będzie można ogłosić przetarg na producenta, a następnie przystąpić do produkcji i sprzedaży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki