18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki naukowiec coraz bliżej Nobla

(Ad.), FNP
Profesor Krzysztof Matyjaszewski podczas wręczenia nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Profesor Krzysztof Matyjaszewski podczas wręczenia nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Materiały FNP
Prof. Krzysztof Matyjaszewski, związany z Łodzią wybitny polski chemik, wyróżniony został Nagrodą Wolfa 2011. Nagroda ta uważana jest za "preludium" do Nagrody Nobla. Prof. Matyjaszewski pracuje w Stanach Zjednoczonych, ale związany jest także z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN oraz Międzynarodową Radą Naukową Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii Politechniki Łódzkiej.

Prof. Krzysztof Matyjaszewski, wybitny polski chemik, otrzymał Nagrodę Wolfa 2011 w dziedzinie nauk chemicznych. Nagroda ta uważana jest za "preludium" do Nagrody Nobla, ponieważ aż 9 spośród 42 jej dotychczasowych laureatów w dziedzinie chemii zostało uhonorowanych tą najważniejszą nagrodą naukową.

Prof. Krzysztof Matyjaszewski jest drugim Polakiem, który ma na swoim koncie to prestiżowe wyróżnienie (pierwszym był Krzysztof Penderecki w 1987 r. w dziedzinie sztuki). Laureaci otrzymują dyplom oraz nagrodę w wysokości 100 000 $ (do podziału w przypadku większej liczby laureatów w danej dziedzinie).

Prof. Krzysztof Matyjaszewski jest światowej sławy chemikiem, specjalizuje się w technologii polimerów. Pracuje na Uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburgu w USA i w Centrum Badań Molekularnych
i Makromolekularnych PAN w Łodzi.
Jego najbardziej znaczącym osiągnięciem naukowym jest odkrycie i opracowanie nowej metody kontrolowanej polimeryzacji wolnorodnikowej (tzw. metody ATRP), mającej ogromny wpływ na rozwój chemii i technologii polimerów. Za to osiągnięcie został uhonorowany Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w 2004 r.

Jego pierwsza praca na temat ATRP była cytowana ponad 2,300 razy. O technologicznym znaczeniu odkrycia ATRP świadczy uzyskanie przez zespół prof. Matyjaszewskiego 38 patentów amerykańskich
i 120 międzynarodowych oraz utworzenie Konsorcjum z ponad czterdziestoma firmami chemicznymi
z Europy, Azji i Ameryki, a także sprzedaż licencji i rozpoczęcie w 2002 r. przemysłowej produkcji polimerów metodą ATRP w Japonii, Europie i Stanach Zjednoczonych.

Prof. Matyjaszewski urodził się w 1950 r. w Konstantynowie Łódzkim. Tytuł doktora uzyskał w 1976 r. w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi, habilitację - w 1985 r. na Politechnice Łódzkiej, zaś tytuł naukowy profesora - w CBMiM PAN w 1999 r. Badaniami procesów polimeryzacji zajmował się od ukończenia studiów, najpierw w zespole prof. Stanisława Penczka (jednego z najwybitniejszych chemików polskich okresu powojennego, który był promotorem jego pracy doktorskiej), potem w latach 1984-85 na Uniwersytecie Paryskim i wreszcie od 1985 na Uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburgu, gdzie od 1993 r. pełni stanowisko full professor, a w latach 1994-1998 był dziekanem Wydziału Chemicznego. W 1998 r. uzyskał prestiżowy tytuł "J.C. Warner Professor of Natural Sciences", który wcześniej należał do laureata Nagrody Nobla, John'a Pople'a. W 1998 utworzył i został kierownikiem Center for Macromolecular Engeering - wydzielonego, samodzielnego instytutu działającego w ramach Carnegie Mellon University. Od 2001 r. jest twórcą i kierownikiem Controlled Radical Polymerisation Consortium - organizacji, która zajmuje się aktywnym gromadzeniem i wykorzystywaniem środków na badania w dziedzinie ATRP.

Mimo licznych obowiązków w USA, Prof. Matyjaszewski jest nadal silnie związany z Łodzią. Pracuje
w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN i jest przewodniczącym Międzynarodowej Rady Naukowej Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii Politechniki Łódzkiej.

(Informacja prasowa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki