Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki Puls Literatury pozwoli przemówić pamięci i Nagrodzie im. J. Tuwima

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Nominowanymi do tegorocznej łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima są: Ewa Kuryluk (pisarka, eseistka, malarka)...
Nominowanymi do tegorocznej łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima są: Ewa Kuryluk (pisarka, eseistka, malarka)... Anna Kaczmarz
Festiwal Literacki Puls Literatury w Łodzi jednak się odbędzie się - w dniach 10-18 grudnia. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Pamięci, przemów!”. Wydarzenie zakończy gala wręczenia Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.

Organizatorzy Pulsu Literatury - Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi - w tym roku postanowili zająć się różnorodnymi formami pamięci historycznej w literaturze polskiej i historiami alternatywnymi. Przedsięwzięcie odbędzie się w formule hybrydowej, zaplanowano spotkania z autorami, panele dyskusyjne, wystawy i koncerty (podczas festiwalu zagrają 19 Wiosen, Normalsi i NeoKlez).

Wśród gości festiwalu znaleźli się Adam Leszczyński, autor głośnej „Ludowej historii Polski” i Kacper Pobłocki, którzy będą rozmawiać o „wygumkowanej historii chłopów”, natomiast Stefan Chwin i Przemysław Czapliński pochylą się nad spadkiem po polskim romantyzmie. Zbigniew Rokita, Anna Dziewit-Meller i Piotr Oleksy porozmawiają o trudnej historii Śląska i tzw. ziem odzyskanych. Z kolei Igor Rakowski-Kłos będzie promował książkę „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981”. Zaproszenie na festiwal przyjęli również: Andrzej Bart i Jerzy Jarniewicz, Łukasz Kozak, Łukasz Orbitowski, Piotr Paziński, Zyta Rudzka, Katarzyna Tubylewicz, Liliana Hemetz, Jakub Kornhauser, Grzegorz Jankowicz.

W festiwalu wezmą udział też twórcy zagraniczni (w formie spotkań online). Gościem Pulsu będzie Sigitas Parulskis, pisarz litewski, rozliczający się w książce „Ciemność i partnerzy” z eksterminacją Żydów na Litwie, a także Zoltan Lesi (Węgry), Andrij Lubka (poeta ukraiński), czy poeci amerykańcy Tyrone Williams i Nathalie Handal.

Na 13 grudnia zaplanowano Pulsik Literatury z cyklem warsztatów literackich oraz spotkań dla dzieci i młodzieży, a także koncert zespołu Czereśnie. Tradycyjnie na Pulsie nie zabraknie Dnia Jacka Bierezina (11 grudnia), łódzkiego poety i taternika, podczas którego odbędą się spotkania poetyckie i finał konkursu poetyckiego im. Jacka Bierezina.

W ramach festiwalu przyznawana jest Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima w wysokości 50 tys. zł - fundowana przez miasto Łódź i nawiązująca do łódzkiej nagrody literackiej przyznawanej w okresie przedwojennym. Wyróżnienie zostało reaktywowane w roku 2013 i jest przyznawane przez Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Łódź. Statuetkę nagrody, której celem jest promocja polskiej literatury współczesnej, zaprojektowała artystka Zofia Lisiewicz. W poprzednich latach nagrodę odebrali: Wojciech Nowicki (2020), Małgorzata Szejnert (2019), Izabela Morska (Filipiak) (2018), Ewa Lipska (2017), Michał Głowiński (2016), Jarosław Marek Rymkiewicz (2015), Hanna Krall (2014) i Małgorzata Tulli (2013).

W tym roku nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima są: Inga Iwasiów (powieściopisarka, wykładowczyni akademicka), Ewa Kuryluk (pisarka, eseistka, malarka) i Paweł Sołtys (pisarz, autor tekstów, wokalista zespołu Pablopavo i ludziki). Kapitułę tworzą natomiast: Barbara Piegdoń-Adamczyk (magazyn „Książki”, przewodnicząca), Kacper Bartczak (Uniwersytet Łódzki), Maciej Świerkocki (tłumacz, scenarzysta), Anna Marchewka (Uniwersytet Jagielloński), Maciej Robert (sekretarz nagrody, Dom Literatury).

- Każdy z członków kapituły miał prawo zgłosić piątkę kandydatów i muszę przyznać, że niemal żadne nazwisko się nie powtarzało - zdradza Maciej Robert. - Dyskusja zatem była zażarta. Cieszę się z ostatecznego grona finalistów, bo reprezentują oni odmienne stylistyki i świadczą o ogromnej różnorodności polskiej literatury.

Zwycięzcę lub zwyciężczynię poznamy 18 grudnia o godz. 18, podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Scenie Monopolis. Organizatorzy przewidują transmisję online z uroczystości.

- Nie przewidzieliśmy w tym roku głosowania publiczności, ale jesteśmy otwarci na znalezienie takiej formuły, by było to możliwe w kolejnych edycjach - dodaje Maciej Robert.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe (poza galą wręczenie nagrody) odbywają się w Domu Literatury (ul. Roosevelta 17). Wstęp jest bezpłatny.

Oficjalne otwarcie festiwalu poprzedzą już w sobotę 4 grudnia warsztaty reporterskie z Karoliną Sulej (godz. 13-14.30, zapisy: kontakt@dom-literatury. pl) oraz spotkanie z autorką po wieczornym spektaklu „Wszyscy jesteśmy dziwni” w Teatrze Nowym. A w czwartek 9 grudnia w Domu Literatury zostanie otwarta wystawa Magdaleny Skrzypczak „Wielowarstwie. Dononsy (z) ciała miasta” - wernisażowi towarzyszyć będzie spotkanie z autorką (wystawa potrwa do 27 stycznia).

Szczegółowe informacje o festiwalu wraz z programem można znaleźć na stronie: pulsliteratury.pl.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki