Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki rynek biurowy w czasie epidemii koronawirusa. Co czeka branżę w 2021 roku? W 2020 roku przybyło rekordowo dużo biur w Łodzi

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Mimo pandemii trwa budowa biurowców w Łodzi. W tym roku w stolicy województwa przybyło więcej powierzchni biurowych niż w poprzednim. Od początku roku Łódź zyskała 50,5 tys. mkw. przestrzeni biurowej, a kolejne 16 tys. mkw. jest w budowie i ma zostać ukończone jeszcze w tym roku. W 2019 roku w Łodzi oddano 60,5 tys. nowych biur.Czytaj dalej
Mimo pandemii trwa budowa biurowców w Łodzi. W tym roku w stolicy województwa przybyło więcej powierzchni biurowych niż w poprzednim. Od początku roku Łódź zyskała 50,5 tys. mkw. przestrzeni biurowej, a kolejne 16 tys. mkw. jest w budowie i ma zostać ukończone jeszcze w tym roku. W 2019 roku w Łodzi oddano 60,5 tys. nowych biur.Czytaj dalej Grzegorz Gałasiński
Mimo pandemii trwa budowa biurowców w Łodzi. W tym roku w stolicy województwa przybyło więcej powierzchni biurowych niż w poprzednim. Od początku roku Łódź zyskała 50,5 tys. mkw. przestrzeni biurowej, a kolejne 16 tys. mkw. jest w budowie i ma zostać ukończone jeszcze w tym roku. W 2019 roku w Łodzi oddano 60,5 tys. nowych biur.

Rynkowi biurowemu w Łodzi przyjrzeli się specjaliści z firmy CBRE, która działa w sektorze nieruchomości komercyjnych. Nowe biurowce powstają obecnie przede wszystkim wzdłuż al. Piłsudskiego oraz w Nowym Centrum Łodzi, w okolicy dworca Łódź Fabryczna.

- Mimo dosyć wysokiego w skali kraju odsetka niewynajętej przestrzeni, wynoszącego obecnie ponad 14 proc., deweloperzy wciąż chętnie budują biura w mieście - mówi Anna Trębicka z CBRE. - Przyciągają ich nowe, dopiero rozwijające się lokalizacje, takie jak Nowe Centrum Łodzi, ale intensywnie rozbudowuje się również al. Piłsudskiego oraz okolice Manufaktury. Łódź ze swoim położeniem w samym centrum kraju i bliskością Warszawy jest atrakcyjnym miejscem dla dużych firm poszukujących biur.

Komu biuro, komu?

Do głównych najemców łódzkich biur należą firmy z branży IT, która wynajmuje 37 proc. całej dostępnej przestrzeni do pracy. Na drugim miejscu jest przetwórstwo i energetyka zajmujące niemal jedną czwartą wszystkich biur. Kolejne 16 proc. biur wynajmują firmy świadczące usługi dla biznesu, 11 proc. firmy z sektora usług finansowych, a 7 proc. usług konsumenckich.

W sumie w Łodzi znajduje się obecnie prawie 580 tys. mkw. biur. Łącznie w mieście buduje się aktualnie około 60 tys. mkw. nowych powierzchni biurowych.

Co nas czeka w przyszłym roku?

Zdaniem ekspertów z firmy Colliers International w przyszłym roku w Łodzi można się spodziewać  ograniczonej aktywności deweloperów komercyjnych, którzy jedynie w 8 największych inwestycjach na terenie Łodzi dysponują pozwoleniami na budowę 150 tys. mkw. powierzchni.

Według prof. Piotra Krajewskiego z Katedry Makroekonomii Uniwersytetu Łódzkiego, problemy inwestorów w branży biurowej będą przejściowe.

- Biurowce powstają na kilkadziesiąt lat, a pandemia skończy się znacznie wcześniej - zauważa prof. Krajewski. - I choć praca zdalna wiąże się ze stratami dla właścicieli powierzchni biurowych, to rodzi korzyści dla całego społeczeństwa: nie dojeżdżamy do pracy, więc nie stoimy w korkach, mniejsze jest zanieczyszczenie środowiska.

Najemcy ze stolicy?

Prof. Krajewski zwraca uwagę na to, że konsekwencją pandemii będą niższe stawki za wynajem powierzchni biurowej, które mogą przyciągnąć nowych inwestorów nie tylko z Łodzi i województwa łódzkiego. Do Łodzi mogą się bowiem potencjalnie przenieść firmy z Warszawy, dla których łódzkie stawki będą znacznie bardziej atrakcyjne od warszawskich.

Podobnie uważa Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers International w Łodzi.

- W najbliższych latach spodziewamy się wzrostu zainteresowania miastem ze strony podmiotów z innych miast, a także spoza granic Polski - podkreśla Włodarczyk. - Prognozowane kryzysy i spowolnienie gospodarcze w krajach Europy Zachodniej będą wiązać się z koniecznością optymalizowania kosztów przez zagraniczne firmy, dla których jednym z rozwiązań jest relokacja. Łódź może być dla nich atrakcyjnym wyborem.

Kiedy wynajmować biuro?

Eksperci Colliers International zwracają jednak uwagę na to, że wraz z zakończeniem pandemii Covid-19 stawki najmu nieruchomości komercyjnych wzrosną, więc to koniec 2020 i 2021 to dla firm dobry czas na poszukiwanie nowej powierzchni biurowej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki