Łódzka "Rutka" otrzymała nagrodę za scenografię Mariki Wojciechowskiej oraz wyróżnienie za muzykę Piotra Klimka (artystę wyróżniono też za muzykę do spektaklu "Wielkie mi coś" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki). Do 26 edycji konkursu zostało zgłoszonych 113 przedstawień z całej Polski.
Odbywający się od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych wieńczących każdy sezon. Kilkuetapowy konkurs ma na celu popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy, wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptacje polskiej literatury współczesnej oraz nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych.
"Rutka" opowieścią o dwóch światach
Do 26. edycji konkursu łódzki "Arlekin" zgłosił „Rutkę”, przedstawienie oparte na książce łodzianki Joanny Fabickiej pod tym samym tytułem, a wyreżyserowane przez Karolinę Maciejaszek. Jego bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżywa emocjonalną podróż w przeszłość. „Rutka” zderza współczesność z przeszłością, konfrontując obraz dzisiejszej Łodzi z obrazem miasta czasów okupacji oraz zderzając historie dwóch dziewczyn – współczesnej Zosi i pamiętającej czasy Litzmannstadt Getto Rutki. Spektakl został zrealizowany w ramach IV Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, który w 2019 wygrał łódzki teatr. 12 grudnia przedstawienie będzie można zobaczyć m.in. na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, w zależności od obostrzeń – na żywo lub online.
Nagrody jury konkursu
Najwięcej nagród w konkursie otrzymali twórcy spektaklu „Mazagan. Miasto” Beniamina M. Bukowskiego z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Do Judyty Berłowskiej trafiła nagroda za reżyserię, a członkowie zespołu aktorskiego - Anna Magalska, Joanna Rozkosz, Mirosława Sobik, Wojciech Jaworski, Niko Niakas, Grzegorz Wiśniewski - otrzymali wyróżnienie zbiorowe. Sebastianowi Świądrowi przyznana została nagroda za muzykę.
Jury przyznało pięć indywidualnych nagród aktorskich – dla aktorów spektaklu „Inna dusza” na podstawie książki Łukasza Orbitowskiego w adaptacji i w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Nagrodzeni zostali: Małgorzata Trofimiuk (za rolę Matki), Krzysztof Prałat (za rolę Ojca), Michał Surówka (za rolę Krzysztofa), Damian Kwiatkowski (za rolę Darka) i Igor Kowalunas (za rolę Jędrka).
Nagrodę specjalną „za konsekwentne wprowadzanie w przestrzeń szkolną teatru o wysokich walorach artystycznych, podejmującego z młodym widzem rozmowę o współczesnym świecie” otrzymali Dorota Kowalkowska i Maciej Podstawny, autorzy „Grety i ostatniego wieloryba”, spektaklu z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Nagrodę im. Jana Świderskiego, ufundowaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich, otrzymał Łukasz Bugowski za rolę Edgara, Ziarenka Piasku i Wilka I w spektaklu „Wielkie mi coś” autorstwa i w reżyserii Marty Guśniowskiej z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.
Indywidualne wyróżnienie otrzymała Sara Celler-Jezierska za rolę Marii Magdaleny w spektaklu „Jezus” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z Nowego Teatru w Warszawie oraz wspomniany Piotr Klimek.
Konkursowe jury obradowało w składzie: Mariusz Ostrowski (przewodniczący - aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi), Szymon Kazimierczak, Marzenna Wiśniewska, Janusz Opryński i Przemysław Pilarski.
Swoje nagrody przyznała również Komisja Artystyczna (Jacek Sieradzki, Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Michał Mizera i Sabina Zygmanowska). Dwie równorzędne nagrody za najlepszy dramat przyznano: Arturowi Pałydze za teksty „#chybanieja” i „Czy pan się uważa za artystę” oraz Marcie Guśniowskiej za teksty: „Kto się boi pani Eś”, „Wielkie mi coś” i „Tchórzofretka”. Nagrodę za debiut otrzymał Andrzej Błażewicz, autor tekstu „Polskie rymowanki albo ceremonie”.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Dz PMM