Łódzki spektakl "Rutka" z dwiema nagrodami w prestiżowym konkursie teatralnym! Teatr Lalek Arlekin w Łodzi wyróżniony

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
„Rutka” Teatru Lalek Arlekin z dwiema nagrodami Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
„Rutka” Teatru Lalek Arlekin z dwiema nagrodami Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej HaWa
Spektakl "Rutka" zrealizowany przez Teatr Lalek Arlekin w Łodzi otrzymał dwie nagrody cenionego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. "Arlekin" był jedynym łódzkim teatrem, który znalazł się w ścisłym gronie finalistów – dziewięciu wybranych przez Komisję Artystyczną przedstawień.

Łódzka "Rutka" otrzymała nagrodę za scenografię Mariki Wojciechowskiej oraz wyróżnienie za muzykę Piotra Klimka (artystę wyróżniono też za muzykę do spektaklu "Wielkie mi coś" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki). Do 26 edycji konkursu zostało zgłoszonych 113 przedstawień z całej Polski.

Odbywający się od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych wieńczących każdy sezon. Kilkuetapowy konkurs ma na celu popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy, wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptacje polskiej literatury współczesnej oraz nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych.

"Rutka" opowieścią o dwóch światach

Do 26. edycji konkursu łódzki "Arlekin" zgłosił „Rutkę”, przedstawienie oparte na książce łodzianki Joanny Fabickiej pod tym samym tytułem, a wyreżyserowane przez Karolinę Maciejaszek. Jego bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżywa emocjonalną podróż w przeszłość. „Rutka” zderza współczesność z przeszłością, konfrontując obraz dzisiejszej Łodzi z obrazem miasta czasów okupacji oraz zderzając historie dwóch dziewczyn – współczesnej Zosi i pamiętającej czasy Litzmannstadt Getto Rutki. Spektakl został zrealizowany w ramach IV Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, który w 2019 wygrał łódzki teatr. 12 grudnia przedstawienie będzie można zobaczyć m.in. na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, w zależności od obostrzeń – na żywo lub online.

Nagrody jury konkursu

Najwięcej nagród w konkursie otrzymali twórcy spektaklu „Mazagan. Miasto” Beniamina M. Bukowskiego z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Do Judyty Berłowskiej trafiła nagroda za reżyserię, a członkowie zespołu aktorskiego - Anna Magalska, Joanna Rozkosz, Mirosława Sobik, Wojciech Jaworski, Niko Niakas, Grzegorz Wiśniewski - otrzymali wyróżnienie zbiorowe. Sebastianowi Świądrowi przyznana została nagroda za muzykę.

Jury przyznało pięć indywidualnych nagród aktorskich – dla aktorów spektaklu „Inna dusza” na podstawie książki Łukasza Orbitowskiego w adaptacji i w reżyserii Michała Siegoczyńskiego z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Nagrodzeni zostali: Małgorzata Trofimiuk (za rolę Matki), Krzysztof Prałat (za rolę Ojca), Michał Surówka (za rolę Krzysztofa), Damian Kwiatkowski (za rolę Darka) i Igor Kowalunas (za rolę Jędrka).

Nagrodę specjalną „za konsekwentne wprowadzanie w przestrzeń szkolną teatru o wysokich walorach artystycznych, podejmującego z młodym widzem rozmowę o współczesnym świecie” otrzymali Dorota Kowalkowska i Maciej Podstawny, autorzy „Grety i ostatniego wieloryba”, spektaklu z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Nagrodę im. Jana Świderskiego, ufundowaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich, otrzymał Łukasz Bugowski za rolę Edgara, Ziarenka Piasku i Wilka I w spektaklu „Wielkie mi coś” autorstwa i w reżyserii Marty Guśniowskiej z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

Indywidualne wyróżnienie otrzymała Sara Celler-Jezierska za rolę Marii Magdaleny w spektaklu „Jezus” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego z Nowego Teatru w Warszawie oraz wspomniany Piotr Klimek.

Konkursowe jury obradowało w składzie: Mariusz Ostrowski (przewodniczący - aktor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi), Szymon Kazimierczak, Marzenna Wiśniewska, Janusz Opryński i Przemysław Pilarski.

Swoje nagrody przyznała również Komisja Artystyczna (Jacek Sieradzki, Jan Karow, Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Kamila Łapicka, Michał Mizera i Sabina Zygmanowska). Dwie równorzędne nagrody za najlepszy dramat przyznano: Arturowi Pałydze za teksty „#chybanieja” i „Czy pan się uważa za artystę” oraz Marcie Guśniowskiej za teksty: „Kto się boi pani Eś”, „Wielkie mi coś” i „Tchórzofretka”. Nagrodę za debiut otrzymał Andrzej Błażewicz, autor tekstu „Polskie rymowanki albo ceremonie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie