Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki tygiel kultur i wyznań - wystawa w Muzeum Miasta Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Interesująca wystawa „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” od środy do zobaczenia w Muzeum Miasta Łodzi.

Podwórko łódzkiej kamienicy. Cóż bardziej charakterystycznego dla miasta o XIX-wiecznej zabudowie centrum. Właśnie tętniące życiem podwórko stało się punktem wyjścia dla wystawy „Na wspólnym podwórku - łódzki tygiel kultur i wyznań”, opowiadającej o wielonarodowym, wielokulturowym mieście oraz codzienności jego mieszkańców. Wystawy wielce interesującej, atrakcyjnej i bardzo potrzebnej.

Umiejscowiona w podziemiach pałacu Poznańskiego multimedialna ekspozycja od wtorkowego wernisażu (godz. 17.30) wzbogaci ofertę wystaw stałych Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15. Autorką i kuratorką wystawy jest Anna Walaszczyk, kierownik oddziału kultur i tradycji wyznaniowych MMŁ. - Narracja wystawy prowadzi widza wzdłuż kilku osi zbiegających się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni miejskiego podwórza, gdzie jak w soczewce skupia się wielokulturowe sąsiedztwo - wyjaśnia.

W głównej części wystawy widz ma okazję spotkać mieszkańców jednej z łódzkich kamienic czynszowych, zarazem bohaterów wspólnego podwórka z okresu międzywojnia. Zanim jednak usłyszymy gwar świata, w którym spotkały się różne narodowości i religie, wędrujemy ścieżkami zwiedzania, przedstawiającymi miasto i jego historię doby rozwoju przemysłowego i demograficznego Łodzi. Odwiedzimy gabinet carskiego urzędnika, poznamy łódzkie świątynie i synagogi, spotkamy fabrykanta, zajrzymy do pracowni grawera i sklepu modystki, aż dotrzemy na typowe miejskie podwórze z charakterystyczną żeliwną pompą studzienną, drewutnią z gołębnikiem oraz trzepakiem. Tu można zagrać w popularną wśród dzieci grę w klasy, zajrzeć do sąsiedniej kawiarenki lub sklepu z porcelaną. A także odwiedzić zaaranżowane mieszkania rodzin: żydowskiej Goldmanów, polskiej Kaczmarków i niemieckiej Langerów. By dowiedzieć się czegoś więcej o skrywanym życiu lokatorów, można zajrzeć do urządzonego obok magla prowadzonego przez Frau Langer.

Wystawę, oprócz zgromadzonych eksponatów i zaaranżowanych przestrzeni, tworzą efektowne plansze z dwujęzycznymi (po polsku i angielsku) opisami i cytatami z międzywojennych szyldów czy reklam oraz projekcje na umieszczonych w kilku pomieszczeniach ekranach. Z głośników zaś płyną opowieści o dawnej Łodzi, a także rozmowy prowadzone w językach jidysz, polskim i niemieckim oraz odgłosy ulicznego zgiełku, syren fabrycznych, samochodów, tramwajów, okrzyki łódzkich gazeciarzy czy podwórkowych zabaw. Pokazano również elementy związane z religiami: katolicyzmem, judaizmem, prawosławiem, protestantyzmem (w planach są nawet zmiany niektórych z nich wraz z kalendarzem świąt).

Wystawie towarzyszy obszerne, bogato ilustrowane wydawnictwo z tekstami łódzkich historyków i etnologów, opracowane w języku polskim i angielskim. Realizacja ekspozycji rozpoczęła się w 2015 roku pozyskaniem przez Muzeum Miasta Łodzi grantu z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Później między innymi zaproszono łodzian do użyczania autorom przedsięwzięcia rozmaitych pamiątek i dokumentów.

„Na wspólnym podwórku - łódzki tygiel kultur i wyznań” to wydarzenie wyczekiwane, zarazem sumiennie przygotowane. Przedsięwzięcie trafnie podkreśla źródła łódzkiej tożsamości, czyniąc to w widowiskowy, ale nienatrętny sposób. Zaletą wystawy jest przejrzysta narracja, nieprzeładowana faktami, koncentrująca się raczej na oddaniu klimatu wielokulturowej Łodzi, umiejętności współistnienia jej mieszkańców oraz złożoności codziennego życia: od trudów po radość i zabawę. Bardzo udana, emocjonalna, nowoczesna wystawa (choć chciałoby się, by była większa), powinna stać się elementarzem dla wszystkich zainteresowanych początkami Łodzi i rzeczywistością przeciętnych mieszkańców „ziemi obiecanej”. Taka czysta opowieść o mieście to bowiem nie tylko podróż sentymentalna, ale znakomita forma odbudowywania autentycznych związków współczesnych łodzian z przeszłością miejsc, w których żyją.

Wystawę można zwiedzać w ramach biletu wstępu do Muzeum Miasta Łodzi (12 zł bilet normalny, 8 zł ulgowy) lub bezpłatnie - w każdą środę.

Light Move Festival 2017 w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki