Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkich jednostek badawczych nie ma wśród najlepszych w kraju

Maciej Kałach
7 wydziałów Politechniki Łódzkiej posiada kategorię A
7 wydziałów Politechniki Łódzkiej posiada kategorię A Michał Rogala
Z okazji początku nowego roku akademickiego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło oceny potencjału polskich jednostek badawczych. Prawie tysiąc z nich otrzymało kategorię: od A+ do najniższej C. Niestety, wśród 37 jednostek ocenionych jako A+ nie ma żadnej z Łodzi.

- 37 wyróżnionych tą kategorią jednostek to elita, wizytówka polskiej nauki w kraju i na świecie - mówiła profesor Barbara Kudrycka, minister nauki .

Łódzkie uczelnie mogą pochwalić się co najwyżej oceną A bez plusa. W przypadku Uniwersytetu Łódzkiego taki stopień otrzymały wydziały: Zarządzania, Biologii i Ochrony Środowiska, Chemii, Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Ekonomiczno-Socjologiczny. Pozostałych siedem wydziałów w oczach specjalistów podległych profesor Kudryckiej zasłużyło na B.

Co ważne, im niższa ocena badań, tym niższe dofinansowanie dla wydziałów.

Zespoły, które badały jednostki, przyznawały im punkty w czterech kategoriach: za osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy, materialne efekty działalności naukowej oraz pozostałe efekty działalności naukowej.

Politechnika Łódzka też nie ma A+, ale uczelnia zdaje się tym nie przejmować.

- Już siedem wydziałów PŁ z dziesięciu posiada kategorię A - napisała w oficjalnym komunikacie politechniki Małgorzata Trocha z działu promocji uczelni. Zwraca uwagę, że trzy wydziały w stosunku do poprzedniej oceny z 2010 roku awansowały z grupy B do A (Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów oraz Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej).

Dumny jest też profesor Paweł Górski, rektor Uniwersytetu Medycznego. Podczas środowej inauguracji roku akademickiego szef UM pochwalił się, że aż cztery z podległych mu wydziałów ma A, a tylko jeden B (Wojskowo-Lekarski).

Zespoły oceniające podzieliły badane jednostki na cztery dziedziny. W pierwszej: nauk humanistycznych i społecznych najwięcej punktów zebrała jednostka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Kolegium Analiz Ekonomicznych). Natomiast Uniwersytet Jagielloński ma najlepszy wydział kształcący w dziedzinie nauk o życiu (Biochemii, Biofizyki i Biotechnologi) oraz nauk ścisłych i inżynieryjnych (Chemii). Kraków wygrywa także w kategorii nauk o sztuce i twórczości artystycznej - najlepsza okazuje się tamtejsza Akademia Muzyczna (Wydział Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki