Łódzkich jednostek badawczych nie ma wśród najlepszych w...

  Łódzkich jednostek badawczych nie ma wśród najlepszych w kraju

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  7 wydziałów Politechniki Łódzkiej posiada kategorię A

  7 wydziałów Politechniki Łódzkiej posiada kategorię A ©Michał Rogala

  Z okazji początku nowego roku akademickiego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło oceny potencjału polskich jednostek badawczych. Prawie tysiąc z nich otrzymało kategorię: od A+ do najniższej C. Niestety, wśród 37 jednostek ocenionych jako A+ nie ma żadnej z Łodzi.
  7 wydziałów Politechniki Łódzkiej posiada kategorię A

  7 wydziałów Politechniki Łódzkiej posiada kategorię A ©Michał Rogala

  - 37 wyróżnionych tą kategorią jednostek to elita, wizytówka polskiej nauki w kraju i na świecie - mówiła profesor Barbara Kudrycka, minister nauki .

  Łódzkie uczelnie mogą pochwalić się co najwyżej oceną A bez plusa. W przypadku Uniwersytetu Łódzkiego taki stopień otrzymały wydziały: Zarządzania, Biologii i Ochrony Środowiska, Chemii, Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Ekonomiczno-Socjologiczny. Pozostałych siedem wydziałów w oczach specjalistów podległych profesor Kudryckiej zasłużyło na B.

  Co ważne, im niższa ocena badań, tym niższe dofinansowanie dla wydziałów.

  Zespoły, które badały jednostki, przyznawały im punkty w czterech kategoriach: za osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy, materialne efekty działalności naukowej oraz pozostałe efekty działalności naukowej.

  Politechnika Łódzka też nie ma A+, ale uczelnia zdaje się tym nie przejmować.

  - Już siedem wydziałów PŁ z dziesięciu posiada kategorię A - napisała w oficjalnym komunikacie politechniki Małgorzata Trocha z działu promocji uczelni. Zwraca uwagę, że trzy wydziały w stosunku do poprzedniej oceny z 2010 roku awansowały z grupy B do A (Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów oraz Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej).

  Dumny jest też profesor Paweł Górski, rektor Uniwersytetu Medycznego. Podczas środowej inauguracji roku akademickiego szef UM pochwalił się, że aż cztery z podległych mu wydziałów ma A, a tylko jeden B (Wojskowo-Lekarski).

  Zespoły oceniające podzieliły badane jednostki na cztery dziedziny. W pierwszej: nauk humanistycznych i społecznych najwięcej punktów zebrała jednostka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Kolegium Analiz Ekonomicznych). Natomiast Uniwersytet Jagielloński ma najlepszy wydział kształcący w dziedzinie nauk o życiu (Biochemii, Biofizyki i Biotechnologi) oraz nauk ścisłych i inżynieryjnych (Chemii). Kraków wygrywa także w kategorii nauk o sztuce i twórczości artystycznej - najlepsza okazuje się tamtejsza Akademia Muzyczna (Wydział Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej).

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciekawski

  mald (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  "Dumny jest też profesor Paweł Górski, rektor Uniwersytetu Medycznego. Podczas środowej inauguracji roku akademickiego szef UM pochwalił się, że aż cztery z podległych mu wydziałów ma A, a tylko...rozwiń całość

  "Dumny jest też profesor Paweł Górski, rektor Uniwersytetu Medycznego. Podczas środowej inauguracji roku akademickiego szef UM pochwalił się, że aż cztery z podległych mu wydziałów ma A, a tylko jeden B (Wojskowo-Lekarski)" :) no to sprawdzilam, , ciekawe, najlepsza jednostka UM w Łodzi ma ok 45 na 100 punktów a najlepsza jednostka UM w Białymstoku prawie 2 razy więcej wiec skąd ta duma?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Orly,sokoly i.t.d.

  R.B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  No to sie z czasem przekonamy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo