Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkich neonów czar. Tak wyglądały neony w Łodzi w czasach PRL-u. Pamiętacie?

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Turek reklamujący sklep z dywanami Sezam, buty, które chodziły wzdłuż kamienicy przy Piotrkowskiej, bąbelki na restauracji Kaskada to ikoniczne neony Łodzi. Pamiętacie jak wyglądały te i setki innych łódzkich neonów w czasach PRL-u? Zobaczcie w naszej galerii.

Łódzkie neony w czasach PRL-U

Neon to popularna nazwa lampy wyładowczej, którą to w 1910 roku opracował Francuz Georges Claude. Na całym świcie neony największe zastawanie miały jako reklama. Szczytowy okres wykorzystania neonów w reklamach zewnętrznych w Polsce przypadł na lata 60. i 70. XX wieku. Neony powoli zaczęły gasnąć w latach 80. XX wieku ze względu na kryzys energetyczny. Wkrótce rosnąca liczba firm, towarów i usług spowodowała, że neony zostały zastąpione masową reklamą.

W czasach PRL-u Łódź mieniła się setkami kolorowych neonów. Dla łódzkich neonów najlepszy okres rozpoczął się w latach 70. XX wieku. Szacuje się, że było ich około dwa tysiące. Wtedy powstały neony bibliotek rejonowych z charakterystyczną dużą literą B i papryki na budkach warzywnych oraz neon na Teatrze Nowym. Powstały w 1972 roku neon - rozbierająca się kolorowa para na budynku Centralu była jednym z najsłynniejszych w Łodzi. Niestety i on podzieliła los większości neonów w Polsce - przestał świecić. Obecnie, dzięki pasjonatom, wiele neonów dostaje drugie życie i odzyskały dawny blask. Obecnie łódzkie neony to gratka dla fanów designu rodem z PRL-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki