Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie akcenty obchodów 115. narodzin kina

Łukasz Kaczyński
August i Louis, najstarsi synowie fotografa i malarza C.-A. Lumiere, ojcowie kina
August i Louis, najstarsi synowie fotografa i malarza C.-A. Lumiere, ojcowie kina archiwum
W 1895 roku bracia August i Louis Lumiere, bazując na konstrukcji kinetoskopu Thomasa Edisona, zbudowali i opatentowali kinematograf. Pierwszą publiczną projekcję filmów ich autorstwa obejrzało w Salonie Indyjskim w Paryżu 28 grudnia tegoż roku 35 osób. Przyjęło się, iż w tym właśnie dniu narodziło się kino.

Muzeum Kinematografii w Łodzi uczci we wtorek ten doniosły jubileuszu specjalnym programem. Okazja jest tym większa, iż mija również czwarta rocznica istnienia działającego przy muzeum, a urządzonego w dawnej wozowni pałacu Scheiblera, kina Kinematograf. Wyposażony w nowoczesne urządzenia projekcyjne i nagłaśniające, zaliczany do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Kinematograf kultywuje m.in. tradycje niedzielnych poranków filmowych dla dzieci, prezentuje zarówno filmy archiwalne, jak i ambitne współczesne produkcje. To w nim odbywa się finałowa gala Festiwalu Mediów ''Człowiek w zagrożeniu''.

Jublieuszowe świętowanie rozpocznie o godz. 18 pokaz pierwszych filmów braci Lumiere. Ujrzymy ''Polewacza polanego'', ''Śniadanie'', ''Wjazd pociągu na stację w La Ciotat'' i ''Wyjście robotnic z fabryki w Lyonie''. Ostatni obraz stał się bazą dla wizualnych eksperymentów Józefa Piwkowskiego, animatora Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for, i pod tytułem ''Pierwszy film'' w 1982 roku zdobył m.in. Brązowego Lajkonika za najlepszy debiut na Krakowskim Festiwalu Filmów oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Dokumentów we francuskim Lille. Po nim pokazany będzie nowy film Tomasza Bagińskiego ''Kinematogaf'', opowiadający historię XIX-wiecznego wynalazcy Francisa, którego najnowsze dzieło ma zmienić świat. Obraz uchodzi za poważny krok Bagińskiego ku animowanemu filmowi pełnometrażowemu.

Na godz. 18.30 przewidziano zwiedzanie ekspozycji stałych.

- Pierwszą będzie ''Cud ożywionej fotografii. Zabytki techniki filmowej''. Prezentuje ona sprzęt filmowy pochodzący z różnych okresów historii kina, a kolekcjonowany w ciągu 25 lat istnienia muzeum, jedynej placówki w kraju o takim charakterze - wyjaśnia Anna Michalska, zastępca kierownika działu upowszechniania i edukacji filmowej muzeum. - Niektóre z pokazywanych kamer i projektorów to egzemplarze unikalne nie tylko w skali kraju, ale i świata. Niezwykłą atrakcją będą zapewne latarnie magiczne, których historia sięga XVII wieku. To jedne z najprostszych typów projektorów, rzutujące obraz namalowany na szklanych przezroczach.

''Tajemnice planu filmowego'', najnowsza multimedialna wystawa w muzeum, przybliży kulisy techniki filmowej. Zwiedzający nie tylko będą mogli wcielić się w rolę reżysera czy operatora filmowego, obejrzeć rekwizyty i dekoracje filmowe. Poznają też zasady działania technologii green box, przymierzą silikonowe maski filmowe. Zaś ekspozycja ''Rówieśnik kinematografu. Magia seansów w fotoplastikonie'' umożliwi poznanie historii jednego z pięciu zachowanych na świecie, a jedynego w Polsce, urządzenia powstałego w pracowni wynalazcy Augusta Furmana. Najobszerniejsza wystawa to ''Pałac pełen bajek'', wijąca się przez piętra i klatki schodowe, prezentuje kilkaset lalek z liczącej 60 lat historii polskiej animacji. Mały warsztat animatora zdradzi tajniki tego zawodu.

Na godz. 19.30 zaplanowany jest pokaz filmu ''Kocham kino'', przygotowanego w 2007 roku z myślą o 60. urodzinach Festiwalu Filmowego w Cannes. Obraz tworzą 33 etiudy słynnych reżyserów, m.in. Joela i Ethana Coenów, Davida Lyncha, Romana Polańskiego, Larsa von Triera, Wima Wendersa, Claude'a Leloucha, Każdy z twórców miał za zadanie odpowiedzieć na pytanie czym jest dla niego kino i jak je rozumie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki