Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie alternatywne granie w czwartkowe wieczory - LDZ Alternatywa

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
New People
New People Rafał Rudzki/materiały promocyjne
Po raz kolejny na terenie dawnych magazynów Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana na Księżym Młynie w Łodzi zabrzmi muzyka w kontrze do oficjalnych nurtów. 12 lipca w Fabryce Sztuki rozpocznie się festiwal LDZ Alternatywa.

Przedsięwzięcie to cykl ośmiu koncertów, które tradycyjnie odbywają się w czwartki lipca i sierpnia. W tym roku program tworzy szeroki wachlarz muzyczny: od polskiego popu, przez psychodeliczną muzykę avant-rockową po jazzową improwizację.

- Od początku istnienia LDZ Alternatywa tak konstruujemy zestaw wykonawców, by zaprezentować to, co nowe i ciekawe, a jednocześnie niekoniecznie popularne w rozumieniu mainstreamowym. Zapraszamy formacje, które oczywiście mają swoje grono stałych odbiorców i są fantastycznymi muzykami grającymi z serca, ale jednak nie funkcjonują w popowym obrocie - podkreśla Maciej Trzebeński, dyrektor łódzkiej Fabryki Sztuki.

Jako pierwszy w najbliższy czwartek wystąpi zespół New People. Tworzy go siedem muzycznych osobowości połączonych miłością do pisania piosenek i śpiewania na wiele głosów. Ich twórczość to mieszanka popu, soft rocka lat 70., disco i motownowego „bujania”. Tydzień później na plenerowej scenie zaprezentuje się Alles - duet, którego muzyka to wypadkowa electro-punku, industrialu z tekstami osadzonymi w stylistyce punkowej i post-punku. Lipcowe koncerty zakończy Niemoc, czyli elektroniczno-gitarowe trio z Zielonej Góry, łączące senną, lekko egzotyczną atmosferę z wpływami muzyki klubowej, post-punka i shoegaze.

Sierpniowe wydarzenia otworzy Electro-Acoustic Beat Session - polski septet jazzowy z Wrocławia, wyrosły w środowisku hip-hopowym, założony w 2011 r oku przez Marka Pędziwiatra. Zadebiutowali w maju roku 2017 płytą „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”. Muzycy byli nominowani do Fryderyka 2018 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Tydzień później muzyczne doznania zaproponuje Tsvey, łódzki duet, który tworzą Piotr Połoz i Bartek Kujawski. 16 sierpnia usłyszymy Alamedę 5, bydgosko-toruńską grupę grającą psychodeliczną muzykę avant rockową - stanowiącą jedyne w swoim rodzaju połączenie brzmień gitarowo-elektronicznych z transowymi rytmami. Przedostatni koncert należy do głośnej już formacji Hańba!, czyli krakowskich muzyków, którzy opowiadają swoją fikcyjną muzyczną historię, w której punk rock nie powstał w latach 70., lecz w burzliwych czasach II Rzeczpospolitej. Cykl zakończy Pimpono Ensemble, zespół funkcjonujący w Kopenhadze i składający się z młodych muzyków z Polski, Danii oraz Norwegii aktywnie działających na europejskiej scenie muzyki improwizowanej i alternatywnego jazzu.

- LDZ Alternatywa jest imprezą dobrze odbieraną w środowisku muzycznym, ma też już swoją stałą publiczność - dodaje Katarzyna Krawczyk z Fabryki Sztuki. - Wiemy, że zapraszane przez nas zespoły lubią tutaj występować i dobrze później wspominają koncerty. Niektórzy chętnie do nas wracają, ale odwiedzamy też różne festiwale w kraju, by szukać nowych interesujących muzycznych projektów.

Koncerty LDZ Alternatywa odbywają się w czwartki na scenie plenerowej Fabryki Sztuki. Wejście na teren przy ul. Tymienieckiego 3 od godz. 20, początek koncertów o godz. 21. Wstęp jest wolny. Lato ma być ciepłe, czyli warunki idealne dla muzycznych doznań.

Zobacz też: Limboski na Songwriter Łódź Festiwal

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki