Łódzkie Centrum Komiksu już otwarte [ZDJĘCIA]

  Łódzkie Centrum Komiksu już otwarte [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Łódzkie Centrum Komiksu już otwarte [ZDJĘCIA]
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Paweł Łacheta

  Od wtorku w pobliżu domu handlowego "Magda" na ulicy Piotrkowskiej działa Łódzkie Centrum Komiksu, oficjalnie jako filia Domu Literatury w Łodzi. Nim jednak doszło do małego happeningu z udziałem między innymi prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, kolumna luksusowych aut przejechała w eskorcie policji ulicą Piotrkowską.
  Specjalnym gościem otwarcia ŁCK był Rudy Demotte, premier kraju związkowego Walonii i Federacji Walonia-Bruksela oraz prezydent niewielkiego miasta Tournai, znanego z wydawnictwa Casterman, które od blisko 80 lat znane jest z serii komiksów "Przygody Tintina".

  Nim jednak Rudy Demotte przekroczył próg Łódzkiego Centrum Komiksu, pod eskortą odwiedził Ławeczkę Tuwima. Nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia.
  Później kolumna pojazdów (za autami Demotte'a i prezydent Łodzi podążał bus z pracownikami urzędu miasta) przejechała na sygnale przez ulicę Piotrkowską, ale z uwagi na remont nawierzchni, pod Łódzkie Centrum Komiksu zajechała drogą okreżną - od strony ulicy Jaracza.

  - Belgia jest kolebką komiksu, To dla mnie radość, że mogę otworzyć tu "młodszego brata" działającego w Brukseli Belgijskiego Centrum Komiksu - mówił z niewielkiego podium Rudy Demotte.

  Radością dzieliła się też prezydent Hanna Zdanowska, zadowolona, że tego typu miejsce powstaje w tej części ulicy Piotrkowskiej. Przypomniała też o edukacyjnej roli komiksu, wskazując na przygody Tytusa, Romka i A'Tomka, co komentowano później w kuluarach, przypominając peerelowskie i antykapitalistyczne odchylenie pierwszych ksiąg z przygodami trójki przyjaciół.

  Po przemówieniach urzędników przyszedł czas na czyny. Podczas krókiego happeningu zaproszeni oficjale stali się na chwilę bohaterami z niezapomnianych komiksów duetu Alberta Uderzo i René Goscinnego. Niczym dzielny Gal Asterix wszyscy wypili porcje magicznego napoju (energetycznego), którego spożywanie nadzorował łódzki druid Panoramiks. Tak pokrzepieni zabrali się do wyrywania drzew "zasadzonych" przed wejściem do Łódzkiego Centrum Komiksu. Jako pierwsza wprawę w miotaniu kartonowymi dębami zaprezentowała prezydent Hanna Zdanowska.

  Po chwili wszyscy byli już w lokalu ŁCK-u, ale na stawiający opór rzymski legion się tam nie natknęli. Była za to, oprócz katalogu i regałów z seriami komiksowymi, wystawa podsumowująca historię Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

  Ze zdjęć i krótkich opisów umieszczonych w drewnianych stelażach można było się dowiedzieć m.in., że początek dał my Konwent Twórców Komiksu, którego pierwsza edycja odbył się w Kielcach w lutym 1991 roku.

  Łódzkie Centrum Komiksu ma umożliwiać młodym ludziom kontakt ze znanymi twórcami historii z dymkiem, a przez organizowane warsztaty i zajęcia prowadzone przez zawodowych rysowników i scenarzystów, rozwijąć talenty.

  Tutaj działać będzie również biuro organizacyjne Festiwalu Komiksu i przygotowywane będą międzynarodowe wystawy i warsztaty z cyklu "City Stories" (w tegorocznej edycji wezmą udział artyści z Czech).

  Lokal przy Piotrkowskiej 28 Dom Literatury otrzymał do miasta z przeznaczeniem na Łódzkie Centrum Komiksu. Wcześniej mieścił się tu m.in. sklep z używaną odzieżą. Pomieszczenie udało się doprowadzić do porządku dzięki zaangażowaniu sponsorów.

  - Nie było łatwo, choć by dlatego, że każdy z poprzednich gospodarzy na swój sposób rozwiązywał sprawę np. instalacji elektrcznych - zaznacza Piotr Kasiński.

  - Pierwszym wydarzeniem, do jakiego się przymierzamy będzie Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Akcja, w programie której znalazły się między innymi warsztaty, happening i gra miejska, odbędzie się 28 sierpnia - mówi Katarzyna Tośta.

  Po wakacjach ruszyć mają cykliczne warsztaty, spotkania, premiery komiksów. Nieoficjalnie mówi się m.in. o komiksie "Vincent et Van Gogh" urodzonego w serbskim Nowym Sadzie Gradimira Smudji. Rysownik, pracujący we Francji i we Włoszech, wymianiany jest jako jeden z gości tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "choć by "

  woland (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 51 / 36

  No żesz q.wa jego mość, wyrzućcie wreszcie tych gimbusów z redakcji!
  Tego typu konstrukcje są omawiane w szóstej klasie podstawówki, do q.wy nedzy! Bierzecie kasę za pisanie, to piszcie, jak...rozwiń całość

  No żesz q.wa jego mość, wyrzućcie wreszcie tych gimbusów z redakcji!
  Tego typu konstrukcje są omawiane w szóstej klasie podstawówki, do q.wy nedzy! Bierzecie kasę za pisanie, to piszcie, jak przystało, barany! I nie pieprzcie o dysleksji, bo was na dysleksje nie stać. to zwykłe nieuctwo.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brawo

  bar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 47

  Brawo Adam, za upór i profesjonalizm!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo