Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie Centrum Sportu. Budowa boiska, później parking i hala, a trybuny...

Dariusz Kuczmera
Materiały prasowe UMŁ
Przedstawiciele władz miasta poinformowali o kolejnych zamierzeniach inwestycyjnych na terenie Łódzkiego Centrum Sportu przy al. Unii.

– Rozpoczęliśmy budowę boiska treningowego – mówi Małgorzata Belta, dyrektor biura ds. inwestycji Urzędu Miasta Łodzi. – Do 30 listopada boisko będzie wyposażone w murawę hybrydowa o wymiarach 109x64 m z nawadnianiem, oświetleniem. Piłkarze będą mogli trenować nawet po zmroku. Murawa hybrydowa to nowość, będzie można na niej ćwiczyć do 6 godzin dziennie. To jest bardzo dużo. Inne murawy pozwalają na korzystanie do 6 godzin, ale tygodniowo.

Kolejnym etapem prac na terenie Łódzkiego Centrum Sportu, który jest już w fazie podpisywania umowy po rozstrzygnięciu przetargu, to rozbiórka trybuny. Chodzi tutaj o widownię, która pozostała przy dawnym boisku piłkarskim.

– Po rozbiórce na tym miejscu wybudujemy parking na minimum 560 samochodów osobowych, 35 autokarów i 100 miejsc dla naszych rowerzystów – dodaje Małgorzata Belta. – Powstanie tutaj także zespół kasowy na 11 kas, w tym sześć zostanie otwartych już teraz. Ta inwestycja rozpocznie się po oddaniu do użytku boiska treningowego, czyli 30 listopada, a będzie zakończona do 30 maja przyszłego roku. Będzie zainstalowany automatyczny system parkingowy.

– Boisko treningowe i miejsca parkingowe to wspaniałe uzupełnienie centrum – mówi Krzysztof Maciaszczyk, prezes Miejskiej Areny Kultury i Sportu. - Nasi goście często narzekali, że przyjażdżając na duże imprezy organizowane w Atlas Arenie są problemy z parkowaniem. Brakowało mniej. Narzekali też okoliczni mieszkańcy. Było mnóstwo niedogodności. Inwestycje pozwolą na uniknięcie tych problemów.

Władze nie zapomniały o budowie małej hali do gier zespołowych. Ta inwestycja jest na etapie projektowym. W tym procesie uczestniczą też szefowie Miejskiej Areny Kultury i Sportu.

– Projekt hali jest zmieniany, gdyż odchudzamy tę inwestycję, by nie kosztowała tyle, ile pierwotnie – mówi Małgorzata Belta. – Zwracamy uwagę, by funkcje, które są w Atlas Arenie czy wewnątrz nowej trybuny nie dublowały się z małą halą. Będzie to hala na 3 tys. miejsc. Tego nie zmieniamy. Rezygnujemy z podziemnego parkingu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku ogłosimy już postępowanie na wybudowanie hali. Ten projekt jest zawarty w Wieloletniej Prognozie Finansowej, dostaniemy więc dofinansowanie z ministerstwa. Nie mogę zdradzić kwoty, jaką miasto chce przeznaczyć na budowę małej hali, bo z doświadczenia wiem, że po ogłoszeniu przetargu, wszyscy jego uczestnicy podadzą właśnie tę kwotę.

Racja. Z naszych informacji wynika, że miasto chce przeznaczyć na budowę małej hali mniej niż 40 mln zł. Oddanie małej hali do użytku planowane jest na rok 2017. Hala będzie przeznaczona do treningów i rozgrywania meczów koszykówki, siatkówki i piłki ręcznej.

– Widzimy jakie są problemy z wykorzystaniem Atlas Areny zwłaszcza na cele treningowe, wiemy jak duże jest zapotrzebowanie na mniejszy obiekt – dodaje Krzysztof Maciaszczyk. – Jestem pewien, że kalendarz korzystania z mniejszej hali będzie wypełniony w 100 procentach. Każdy dzień tygodnia będzie wypełniony sportem.

A czy można liczyć na budowę kolejnych trybun na nowym stadionie przy al. Unii?

– Zobaczymy, jaka będzie potrzeba na rozbudowanie obiektu, zobaczymy, jak będą grali nasi piłkarze – mówi Małgorzata Belta. – Jak będzie dobre granie, będzie awans, będą kolejne trybuny. Taka była umowa i dotrzymujemy słowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki