Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie dla obronności | 25. Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim

red.
Michał Wajnchold/Leszek Kujawski/25 BKPow.
25 Brygada Kawalerii Powietrznej jest jedynym w polskim wojsku związkiem taktycznym, który w swoich strukturach ma zarówno komponent lądowy - czyli pododdziały typowo szturmowe, wsparte specjalistami rodzaju wojsk: rozpoznania, artylerii, saperów i obrony przeciwlotniczej - jak i komponent składający się z pododdziałów śmigłowców.

Historia jednostki sięga 1994 roku, kiedy rozpoczęto formowanie 25. Dywizji Kawalerii Powietrznej. Powstała ona na bazie 37. Pułku Śmigłowców Transportowych z Leźnicy Wielkiej, który przekształcono w 1 Pułk Kawalerii Powietrznej. W 1995 roku rozpoczęło się formowanie 2. Pułku Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku koło Tomaszowa Mazowieckiego, na bazie 66 Lotniczego Pułku Szkolnego. Miejscem stacjonowania dowództwa i sztabu dywizji była wówczas Łódź.
Jednostka przejęła tradycje Mazowieckiej Brygady Kawalerii z okresu II Rzeczypospolitej.
W 1999 roku, po wstąpieniu Polski do NATO, dywizja została przekształcona w 25. BKPow. Przebazowano dowództwo i sztab z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego.

Obecnie jednostkę tworzą dwa komponenty - lądowy i powietrzny - a jej pododdziały stacjonują w trzech miejscach.

  • W Tomaszowie: 25 Batalion Dowodzenia, 25 Batalion Logistyczny, 7 Batalion Kawalerii Powietrznej.
  • W Leźnicy Wielkiej: 1 Batalion Kawalerii Powietrznej, 1 Dywizjon Lotniczy, Ośrodek Szkolenia Aeromobilno--Spadochronowego.
  • W Nowym Glinniku: 7 Dywizjon Lotniczy i Powietrzna Jednostka Ewakuacji Medycznej.

Dowódcą brygady jest gen. bryg. dr inż. Mariusz Pawluk, były dowódca jednostki Grom, weteran misji bojowych w Kuwejcie, Iraku i Afganistanie.

Jedyna taka brygada w Siłach Zbrojnych

25 Brygada Kawalerii Powietrznej jest jedynym w polskim wojsku związkiem taktycznym, który w swoich strukturach ma zarówno komponent lądowy - czyli pododdziały typowo szturmowe, wsparte specjalistami rodzaju wojsk: rozpoznania, artylerii, saperów i obrony przeciwlotniczej - jak i komponent składający się z pododdziałów śmigłowców.

Kawaleria jest jednostką wszechstronną i uniwersalną dzięki maszynom, które zapewniają szybkość, manewrowość oraz siłę ognia. Śmigłowców w kawalerii powietrznej używa się nie tylko do przerzutu żołnierzy. Służą też m.in. do zapewniania bezpośredniego wsparcia ogniowego z powietrza kawalerzystom, którzy już po wylądowaniu wykonują zadania na lądzie.

W jednostkach 25 Brygady Kawalerii Powietrznej służą żołnierze wszystkich specjalności i korpusów: piloci, technicy, strzelcy wyborowi, łącznościowcy, saperzy, nurkowie, artylerzyści, przeciwlotnicy, chemicy, lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, skoczkowie spadochronowi, informatycy, kucharze,

Żołnierze brygady szkolą się m.in. w technikach linowych, są ćwiczenia ze zwiadu, rozpoznania, zajęcia z terenoznawstwa, szkolenie narciarskie, walki wręcz, poszukiwania i wydobywania zatopionego sprzętu, zabezpieczania przepraw wodnych, niszczenia obiektów hydrotechnicznych, nurkowania z lądu, z łodzi, ze śmigłowców.

Desant z przyziemienia i na linach

Kluczowym szkoleniem dla załóg śmigłowców i szturmanów jest ćwiczenie desantu, który żołnierze wykonują różnymi sposobami:

  • z przyziemienia, kiedy śmigłowiec ląduje i wybiegają z pokładu;
  • metodą kropelkową, czyli wyskakują z wolno i nisko lecącej maszyny,
  • oraz do wody ze śmigłowca w zawisie gdzie desantują się za pomocą lin.

Piloci ćwiczą loty transportowe, loty bojowe z wykorzystaniem uzbrojenia, loty nad morzem i w górach.

Brygada ma jedyny w polskiej armii i jeden z najnowocześniejszych w Europie tunel aerodynamiczny, w którym powietrze pędzi z prędkością niemal 200 km/h. Tunel jest wykorzystywany do nauki przyjmowania właściwej, sylwetki w czasie swobodnego spadania, czyli między opuszczeniem samolotu lub śmigłowca a otwarciem spadochronu.

Na wyposażeniu brygady znajdują się śmigłowce Mi-8, Mi-17 i W3 Sokół. Zgodnie z zapowiedziami Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych te ostatnie zostaną zastąpione w najbliższych latach przez nowoczesne śmigłowce Leonardo AW149. Szef MON Mariusz Błaszczak informował, że łącznie będą to 32 śmigłowce.

Jakich żołnierzy poszukuje kawaleria

Nabór do jednostek wojskowych brygady nie odbiega od standardów wojskowych, niemniej jednak w przypadku stanowisk, na których wymagane jest wykonywanie skoków spadochronowych czy lotów w składzie załogi śmigłowców, wymagana jest odpowiednia wyższa kategoria zdrowia określona w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 czerwca 2022 r. w sprawie orzekania o zdolności do służby wojskowej i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich.

Ze względu na specyfikę jednostki żołnierze, którzy służą w brygadzie powinni być bardzo sprawni fizycznie, nie mogą bać się wysokości, muszą mieć rozwinięte cechy motoryczne i odpowiednie predyspozycje psychiczne.

Brygada jest otwarta na osoby z pasją, które chciałyby rozpocząć przygodę ze spadochroniarstwem, wspinaczką, działaniem na śmigłowcach, nurkowaniem bądź pracować w lotnictwie. Dobrze, aby kandydaci do służby mieli już podstawy wiedzy w którejś z tych dziedzin, skończyli kursy, np. wspinaczkowe, czy działali w GOPR-ze lub WOPR-ze. Mile widziani są także elektronicy, mechatronicy lub łącznościowcy.

Z punktu widzenia kawalerii powietrznej dobrowolna zasadnicza służba wojskowa nie tylko rozszerza możliwości zdobycia przeszkolenia wojskowego, a tym samym w przyszłości wstąpienia do armii zawodowej. Podczas szkolenia instruktorzy będą mogli wychwycić osoby, które mają predyspozycje do pozostania w szeregach kawalerii, jednocześnie jest to również test na sprawdzenie ochotnika czy wojsko jest dla niego właściwą drogą.

Osoby zainteresowane służbą w Brygadzie powinny zgłosić się do Wojskowych Centrów Rekrutacji lub mobilnych punktów rekrutacji, w których kandydaci mogą dowiedzieć się więcej na temat ofert służby wojskowej oraz mają możliwość złożenia wniosków o powołanie do służby wojskowej do konkretnej jednostki wojskowej.

Elita nie rodzi się z dnia na dzień

Elitarność w brygadzie osiąga się poprzez intensywne szkolenia już na etapie kandydatów na żołnierzy zawodowych wcześniej w ramach służby przygotowawczej, a obecnie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Szkolenia, ćwiczenia, udział w misjach, to dla każdego żołnierza brygady cenne doświadczenie. Szkolenia poza granicami kraju to także wymiana doświadczeń.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki