Łódzkie dla obronności | Nowe rodzaje służby wojskowej, Wojskowe Centra Rekrutacji na terenie woj. łódzkiego

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Łódzcy terytorialsi ćwiczą z jednostką kawalerii powietrznej z Leźnicy Wielkiej
Łódzcy terytorialsi ćwiczą z jednostką kawalerii powietrznej z Leźnicy Wielkiej 9Łbot
Udostępnij:
Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że radykalne i szybkie wzmocnienie polskiej armii stało się palącą koniecznością. Dotyczy to nie tylko nowego sprzętu i uzbrojenia, ale i zwiększenia liczebności armii. Nowe możliwości w tym zakresie stworzyła Ustawa o obronie ojczyzny, która weszła w życie 23 kwietnia.

Liczebność armii ma wzrosnąć dwukrotnie: z obecnych 144 tysięcy (ok. 112 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej), do 300 tys., w tym 50 tys. żołnierzy WOT.

Aby sprostać takim wymaganiom wprowadzono nowe rodzaje służby wojskowej i przebudowano cały system rekrutacji, co widać także w województwie łódzkim. Na szczeblu centralnym utworzono Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, natomiast w poszczególnych województwach istniejące Wojewódzkie Sztaby Wojskowe zostały zastąpione przez oddziały zamiejscowe WCWR. Szefem oddziału WCWR w Łodzi pozostał płk dypl. Jarosław Wasilewski, dotychczasowy szef WSzW, nie zmieniła się również siedziba.

Dotychczasowe Wojskowe Komendy Uzupełnień przekształciły się natomiast w Wojskowe Centra Rekrutacji. W województwie łódzkim funkcjonują one w Łodzi, Sieradzu, Skierniewicach i Tomaszowie Mazowieckim, czyli tam gdzie do tej pory. Wyraźnie natomiast widać, że nacisk położono na WCR, które bezpośrednio zajmują się rekrutacją chętnych do służby.

Centra rekrutacji w woj. łódzkim

Zmiany, jakie wprowadziła ustawa o Obronie Ojczyzny, dotyczą między innymi form służby.
Kandydat do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego ma teraz do wyboru trzy rodzaje służby wojskowej:

 • zawodową służbę wojskową,
 • terytorialną służbę wojskową,
 • dobrowolną zasadniczą służbę wojskową

oraz - dodatkowo - dwa rodzaje służby w rezerwie:

 • aktywną rezerwę
 • pasywną rezerwę

Największe nadzieje związane są z dobrowolną zasadniczą służbą wojskową. Akcję „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej” zainaugurowano 21 maja. W ciągu pierwszego weekendu w całym kraju złożono 1600 wniosków, w tym 111 w regionie łódzkim. Pikniki zachwalające pracę w wojsku zorganizowano w 32 miastach, w tym w Wieluniu i w Brzezinach. Na pikniku w Wieluniu wnioski złożyło 48 osób, a w Brzezinach 33 osoby. Poza tym czynne był mobilne punkty rekrutacji w łódzkiej Manufakturze i w Skierniewicach.

Proces rekrutacji trwa, a wstąpienie do armii cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi.

Zasadnicza, ale dobrowolna

Jak informuje Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, składa się ona z dwóch etapów:

 • najpierw chętni przechodzą 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą,
 • następnie 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał żołnierz będzie miał wybór - może, ale nie musi być skoszarowany).

Żołnierzowi przysługuje wynagrodzenie w okresie szkolenia - 4560 zł brutto miesięcznie (trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenia w wojsku cały czas rosną), a ponadto prawo do urlopu wypoczynkowego.

Ponadto osoba, która wstępuje do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ma następujące uprawnienia:

 • możliwość wstąpienia do aktywnej rezerwy lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia),
 • prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym),
 • pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska),
 • zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie na czas służby,
 • wliczenie czasu szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia,
 • możliwość przerwania służbę w dowolnym momencie.

Warto jednak pamiętać, że przerwanie służby może wiązać się z koniecznością zwrotu kosztów nabycia określonych kwalifikacji podczas służby. To wynika z zapisów w ustawie, które mówią, że „powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może nastąpić wyłącznie po podpisaniu umowy określającej w szczególności wysokość i zasady zwrotu kosztów nabycia uprawnień lub kwalifikacji w przypadku zakończenia służby przed upływem okresu, na jaki nastąpiło powołanie do tej służby”.

Przyspieszona rekrutacja - w dwa dni

Radykalnemu przyspieszeniu ulega sam proces rekrutacji do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej: postępowanie rekrutacyjne trwa nie dłużej niż 2 dni.

Zasady wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej określa ustawa o obronie ojczyzny. Warto do niej zajrzeć, aby mieć informacje z pierwszej ręki.

Zgodnie z ustawą osoba ubiegająca się o powołanie do służby wojskowej może zgłosić się do dowolnie wybranego wojskowego centrum rekrutacji w celu złożenia wniosku o powołanie do służby wojskowej albo przesłać ten wniosek za pośrednictwem strony internetowej lub środków komunikacji elektronicznej. Wniosek o powołanie do służby wojskowej może zostać złożony również podczas dorocznej kwalifikacji wojskowej.

We wniosku o powołanie do służby wojskowej wskazuje się co najmniej:

 • preferowane miejsce odbywania dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej,
 • uczelnię wojskową, na której osoba ubiegająca się o powołanie do służby wojskowej chce podjąć kształcenie
 • chęć odbycia kursu oficerskiego - w przypadku absolwentów uczelni wyższych innych niż wojskowe na kierunku zapewniającym nabycie kwalifikacji szczególnie przydatnych w Siłach Zbrojnych,
 • uprawnienia lub kwalifikacje, których nabyciem jest zainteresowana osoba zgłaszająca się do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, spośród uprawnień i kwalifikacji określonych w przepisach.

Osoby zainteresowane wstąpieniem do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, które mają jakieś wątpliwości, albo chciałyby o coś dopytać, mogą zadzwonić do rekrutera na numer infolinii 800 180 110. Jak zapewnia Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, można dzwonić codziennie - także w soboty i niedziele - w godz. 8.00-22.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

i Politycznie: posłowie Kurzawa i Sobolewski o reparacjach od Niemiec

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wczoraj minister Ociepa i osobno Kaczyński poinformowali w mediach że w ciągu 3 do 10 lat Polska może się spodziewać wojny z Rosją.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki