Łódzkie dla obronności | Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 stawiają na rozwój

Materiał informacyjny Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1
Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna
Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna WZL Nr 1
Misją Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 (WZL1) jest być nowoczesną, stale rozwijającą się firmą, zapewniającą wysoką sprawność eksploatacyjną floty statków powietrznych będących na wyposażeniu lotnictwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – satysfakcjonującą klientów i pracowników.

WZL1 to renomowany dostawca usług remontowo-serwisowych oraz modernizacyjnych w branży lotniczej. Spółka zapewnia kompleksową obsługę śmigłowców m.in. z rodziny Mi (Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24) i silników TW3-117, a na mocy porozumień z 2020 roku realizuje również zobowiązania offsetowe dotyczące pozyskania śmigłowca AW101 Merlin dla Sił Zbrojnych RP. W portfolio firmy znajduje się szeroki zakres kompetencji takich jak: obsługi i naprawy samolotów szkolnych, produkcja struktur kompozytowych, wiązek elektrycznych, pokryć galwanicznych, metrologii, obróbki mechanicznej, badań nieniszczących czy lakierowania.

Wszystkie te świadczenia realizowane są zgodnie z obowiązującymi standardami i normami międzynarodowymi – m.in. certyfikatem AS9100. Posiadane przez Przedsiębiorstwo certyfikaty gwarantują wysoką jakość ich wykonania, a zakres kompetencji pracowników oraz zdobyty na przestrzeni lat know-how zapewniają wykorzystanie najnowszych technologii i rozwiązań podczas prowadzonych prac. Dzięki temu Spółka zyskuje możliwość stałego podnoszenia poziomu innowacyjności.

Zarząd WZL1 mając na uwadze trendy pojawiające się w sektorze lotniczym wyodrębnił w firmie Dział Badań i Rozwoju. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom obecnych i przyszłych klientów prowadzi ona prace badawczo-rozwojowe potwierdzając wysoką gotowość technologiczną Spółki do działania na rynku krajowym i zagranicznym. Odpowiednie wykorzystanie potencjału ludzkiego i wiedzy powoduje wzrost efektywności oraz wartości rynkowej firmy. Co więcej poprzez inwestycje w badania i rozwój przedsiębiorstwo buduje trwałą przewagę nad konkurencją i wzmacnia swój wizerunek.

WZL1, zgodnie z przyjętą strategią, systematycznie realizuje projekty B+R. Jednym z priorytetowych działań jest wdrożenie koncepcji, dofinansowanej w ramach konkursu „Szybka ścieżka – Technologie kosmiczne” organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dotyczy ona opracowania trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych (Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna – TRS).

Celem inicjatywy jest rozwój technologii pozwalających na prawidłowe i bezpieczne dzielenie stopni rakiety suborbitalnej, a w następstwie opracowanie pierwszego polskiego lekkiego systemu nośnego do wynoszenia ładunków badawczych powyżej linii Kármána (100 km). Obok lidera przedsięwzięcia (WZL1) badania w ramach projektu prowadzą również Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (instytucja naukowo-badawcza) oraz Zakład Produkcji Specjalnej Gamrat Sp. z o.o. (producent paliwa kompozytowego). Wartość dofinansowania otrzymanego w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 23 693 412,53 zł.

Kolejnym istotnym działaniem jest opracowanie przez przedsiębiorstwo, przy współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową, Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych oraz spółkami: Mesko, Zakładami Mechanicznymi Tarnów, Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi, Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno–Technologicznym i firmą Rafael, Uniwersalnego Systemu Pokładowego do zwiększania potencjału bojowego śmigłowców wojskowych na przykładzie Mi-24. Rozwiązanie modernizacyjne płatowca obejmuje systemy uzbrojenia, obrony własnej, łączności i nawigacji oraz pozwala zaadaptować platformę Mi-24 do wymagających zadań współczesnego pola walki.

Prowadzone przez firmę badania wychodzą poza ramy eksploatacji samych śmigłowców, skupiając się dodatkowo na innych obszarach. WZL1, ITWL oraz MESKO nawiązały współpracę w zakresie przystosowania wyrzutni typu WW-15 z pociskami NLPR 70mm do śmigłowców Sił Zbrojnych RP oraz poprawienie celności prowadzonego ognia pociskami o większym ładunku wybuchowym. W efekcie może ona zastąpić wyrzutnię UB-32.

Mnogość i różnorodność realizowanych przedsięwzięć skłoniły Zarząd Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 do dalszych inwestycji w sektor B+R. W 2022 roku oddano do użytku obiekt do prowadzenia prac badawczo – rozwojowych głównie w obszarze lotnictwa oraz badań nieniszczących – Centrum Badań i Rozwoju (CBiR) wraz z Centrum Badań Nieniszczących (CBN). Realizacja CBN została dofinansowana z Funduszy Europejskich.

Infrastruktura znajdująca się na terenie WZL1 utrzymywana jest na najwyższym poziomie. Dostosowano potencjał budynków do potrzeb procesów innowacyjnych, adaptując je jednocześnie jako nowoczesne zaplecze badawcze. Natomiast w dęblińskim oddziale działa, wsparte w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020, Centrum Produkcji Struktur Kompozytowych. Pozwala ono na seryjną produkcję lotniczych struktur kompozytowych zgodnie ze światowymi standardami. Dodatkowo budowa hali kompozytów umożliwiła świadczenie strategicznych usług związanych z bezpieczeństwem państwa tj.: Programu Wisła, w którym Spółka uczestniczy jako biorca offsetu w zakresie produkcji elementów kompozytowych.

Obok kooperacji z ośrodkami badawczymi w WZL1 promowana jest współpraca pomiędzy poszczególnymi działami. Takie podejście umożliwia usprawnienie procesów B+R na każdym etapie rozwoju przedsiębiorstwa.

Ponadto w Spółce funkcjonuje promowany przez Prezesa Zarządu system Lean Management. Pozwolił on przedsiębiorstwu nie tylko udoskonalić procesy produkcyjne, ale również skrócić czas obsług serwisowych śmigłowców, przy jednoczesnym utrzymaniu jakości świadczonych usług. Standardy optymalizacyjne zaimplementowane zostały również w obszarach technologicznym, logistycznym (sprzedaż, zaopatrzenie, gospodarka magazynowa) oraz produkcyjnym (wydział demontażu śmigłowców).

Zoptymalizowano także proces planowania naprawy głównej śmigłowców oraz wdrożono system optymalizacji procesów przemysłowych w procesie weryfikacji śmigłowca i jego agregatów oraz remontu agregatów. Program ten jest udoskonalany i rozszerzany w pozostałych procesach funkcjonowania przedsiębiorstwa. Niewątpliwie wpływa on również na zdolności realizowania zobowiązań WZL1 jako Centrum Eksploatacji Śmigłowców Sił Zbrojnych RP w związku z zakupem przez Wojsko Polskie śmigłowców AW101 Merlin, w ramach których WZL1 nabywają kompetencje.

Od początku 2018 roku w Zakładach rozpoczęto prace nad około 15 projektami o charakterze innowacyjnym oraz badawczo-rozwojowym. Ich rezultaty są sukcesywnie wprowadzane w różnych fazach produkcji wpływając jednocześnie na lepszą jakość i standard usług świadczonych w zakresie doposażenia, modernizacji i napraw statków powietrznych.

Obecnie Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 stopniowo stają się kreatorem rynku nowoczesnych technologii. Firma zyskuje nowe możliwości, zdobywa doświadczenie w nowych obszarach i zwiększa kompetencje pracowników, stając się coraz bardziej innowacyjną. Wypracowana przez Zarząd i załogę stabilna pozycja i status przedsiębiorstwa stanowią motor napędowy do dalszego wzmocnienia działań w zakresie badań i rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki