Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie dzieci ćwiczą prawidłową postawę pod okiem specjalistów

Redakcja
Agnieszka Jędrzejczak
Centrum Medyczne im. Jonschera dostało 53 tys. zł na leczenie u dzieci wad postawy. Uczniowie będą jesienią ćwiczyć na zajęciach korekcyjnych.

Prawie 1,5 tysiąca łódzkich dzieci zostanie przebadanych pod kątem wady postawy. Pieniądze na zajęcia rehabilitacyjne z łódzkiego magistratu dostało Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi. W tym roku to aż 53 tysiące złotych.

Dążymy do tego, by stać się ośrodkiem zajmującym się wadami postawy w szerokim zakresie - przyznaje Cezary Lipiński, kierownik przychodni przy ul. Leczniczej w Łodzi.

Dzieci zbyt wiele czasu spędzają przy komputerze i telewizorze, siedząc w niewłaściwy sposób. Często przyczyną wady postawy są po prostu źle dobrane buty. Dzięki programowi dzieciaki z klas 1-3 szkół podstawowych zostaną przebadane przez lekarza i będą uczestniczyły w cyklu półgodzinnych zajęć rehabilitacyjnych w szkole.

Sprawdzany będzie nie tylko kręgosłup, ale elementy kostne bezpośrednio z nim związane, np. klatka piersiowa czy miednica. Fizjoterapeuta dobierze odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne, będzie pracował nad utrzymaniem prawidłowej postawy, spotka się także z rodzicami dzieci.

Szpital im. Biegańskiego dostał kontrakt z NFZ na oddział kardiochirurgiczny

Wczesne wykrycie wady umożliwia nie tylko szybkie rozpoczęcie leczenia, ale w dorosłym życiu zapobiega występowaniu zespołu bólowego kręgosłupa - przyznaje dr Małgorzata Brzezińska-Fijałek z przychodni przy ul. Leczniczej.

To ważne. Okazuje się, że aż 60 proc. dzieci z Łodzi ma stopy płaskokoślawe, a 42 proc. cierpi na skrzywienie kręgosłupa. Łódzki magistrat dzięki programom profilaktycznym w latach 2009-2012 przebadał 7 tysięcy dzieci. 76 proc. z nich musi chodzić na gimnastykę korekcyjną, a w przypadku pozostałych dzieci potrzebna była wizyta w poradni ortopedycznej. W całym kraju jest podobnie. Aż 60 proc. dzieci do 18. roku życia ma wady postawy.

Co zrobić, żeby pomóc naszemu dziecku? - Dziecko musi jak najmniej siedzieć przy komputerze czy telewizorze. A jeśli już to robi, należy dostosować wysokość biurka i jakość fotela. Należy również zwracać uwagę na to, co je. Otyłość również powoduje wady postawy - przyznaja dr Brzezińska-Fijałek.

Źródło x-news: Kontrola rodzicielska i limit wydatków. Nowatorski automat z przekąskami w białostockiej szkole

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki