Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Łódzkie Eureka" dla uczonych i artystów

Paweł Patora
Krzysztof Szymczak
W Filharmonii Łódzkiej odbyła się w poniedziałek uroczysta inauguracja 10. Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, którego jedynym patronem prasowym jest "Polska Dziennik Łódzki". Uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu przygotowanego przez Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Przed koncertem wręczono "Łódzkie Eureka" za osiągnięcia naukowe, artystyczne i techniczne w roku 2009.

Statuetki te przyznawane są naukowcom i artystom za wynalazki i prace nagrodzone lub wyróżnione w kraju lub za granicą. Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi przyznała je już po raz siódmy. Podczas wczorajszej uroczystości "Łódzkie Eureka" otrzymali:

- prof. dr hab. Włodzimierz Bednarek, dr Dorota Sobczyńska, dr Agnieszka Sierpowska-Bartosik i mgr Julian Sitarek z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego za "Obserwacje i modelowanie emisji gamma ze źródeł kosmicznych" (pracę wyróżniono w ubiegłym roku Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego);

- mgr inż. Damian Krzesimowski, dr hab. Zygmunt Ciota i prof. dr hab. Andrzej Napieralski z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej za "System monitorowania postępu leczenia udarów mózgu na podstawe analizy głosu" (opracowanie wyróżniono złotym medalem i Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków Brussels Innova (Eureka) 2009 w Brukseli);

- prof. dr hab. Edward Rybicki, dr inż. Edyta Matyjas-Zgondek i mgr inż. Anna Bacciarelli z Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej za "Tekstylia wykończone nanosrebrem" (pracę nagrodzono złotym medalem na targach wynalazków International Trade Fair for Technological Innovation Eureka, Bruksela 2009;

- dr hab. Dariusz Kaca z Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego za dwa linoryty barwne nagrodzone na 6. Międzynarodowym Festiwalu Grafiki Artystycznej na temat "The Frog" w Evora w Portugalii;

- mgr Artur Zagajewski z Katedry Kompozycji Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów za osiągnięcia w 2009 roku (nagroda za utwór "Re-cykl III" w Konkursie Twórczości Audiowizualnej i Elektroakustycznej "in-OUT-side" w ramach Sound Screen Festival w Bydgoszczy, III nagroda za kompozycję "unhum" w III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. G. Bacewicz i II nagroda za utwór "Liście" w 50. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda);

- prof. dr hab. Marian Mikołajczyk z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia dla rozwoju chemii fosforu (wyróżnione w 2009 roku Nagrodą im. Arbuzowych, przyznawaną przez prezydenta Republiki Tatarstanu);

- dr inż. Zdzisław Czaplicki z Oddziału Łódzkiego Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu za "Wysokoskuteczne kompozytowe włókniny filtracyjne z węglem aktywnym" (wynalazek prezentowany w 2009 r. na czterech światowych wystawach: w Warszawie, Brukseli, Taipei i Seulu; na wszystkich uzyskał złote medale i wyróżnienia; na wystawie w Brukseli otrzymał także wyróżnienie i Medal Ministra Edukacji i Wynalazczości Rumunii).

We wtorek, podobnie jak w każdym dniu Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, odbędzie się wiele interesujących imprez. Pełny ich wykaz opublikowaliśmy w piątek. Można też znaleźć go w internecie pod adresem www.festiwal.lodz.pl. Tutaj informujemy jedynie o kilku wybranych imprezach.

"Wrogowie i sprzymierzeńcy - bakterie wokół nas" - to tytuł pokazów i warsztatów, które odbędą się na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Banacha 12/16, budynek A, w godz. 10 - 14. Będą wykonywane m.in. badania na nosicielstwo gronkowca złocistego, mikroskopowe obserwacje bakterii znajdujących się w jogurtach i kiszonej kapuście oraz pokazy bakterii, które świecą.

"Kości zęby i nie tylko..." - to tytuł warsztatów, które odbędą się w tym samym budynku w sali nr 149 w godzinach 9 - 15. Uczestnicy będą mogli brać udział w badaniach kości człowieka, mających na celu określenie jego płci i wieku, a także dokonać obserwacji zmian chorobowych i innych anomalii, widocznych w czaszkach, kościach lub zębach.

"Emocje zaklęte w szkle" - to tytuł wystawy witraży autorstwa magister farmacji Jolanty Treli. Witraże zostały wykonane techniką Tiffany`ego, która polega na wycinaniu małych kawałków kolorowego szkła, szlifowaniu ich i owijaniu brzegów folią miedzianą, a następnie łączeniu całości za po-mocą lutowania cyną. Wystawa będzie czynna w godz. 10 - 18 w Domu Technika przy pl. Komuny Paryskiej 5a, sala 102.

"Jedz, pij i wesel się (Łk 12,19), czyli kilka uwag o jedzeniu starożytnych Greków i Bizantyjczyków" - wykład i pokaz pod takim tytułem odbędzie się w godzinach 14 - 16 w Instytucie Historii UŁ, ul. Kamińskiego 27a, sala 103.

"Medycyna - tylko nauka, czy także sztuka?" Prof. dr hab. Marek Pawlikowski po-prowadzi dyskusję na ten temat. Weźmie w niej udział sześcioro wybitnych łódzkich profesorów. Kto chce posłuchać tej wymiany poglądów, powinien przyjść na godz. 16 do siedziby ŁTN, ul. M. Skłodowskiej-Curie 11.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki