Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie fabryki. Archiwalne zdjęcia fabryk w Łodzi z lat 70-tych i 80-tych. Zdjęcia łódzkich fabryk w PRL

Anna Gronczewska
W zakładach włókienniczych pracowały głównie kobiety
W zakładach włókienniczych pracowały głównie kobiety Archiwum Dziennika Łódzkiego
Archiwalne zdjęcia fabryk w Łodzi z lat 70-tych i 80-tych. Pamiętasz łódzkie fabryki? Pracowali tam twoi rodzice? Łódź powstała jako miasto przemysłowe i była nim przez lata. Łódzkie fabryki pracowały często na trzy zmiany. Przypomnijmy sobie jak wyglądały.

Fabryki w Łodzi. Tak wyglądały

Czy pamiętasz łódzkie fabryki? Pracowali tam twoi rodzice? A może pracował tam ktoś z naszych czytelników. Te zdjęcia zrobione pod koniec lat siedemdziesiątych i na początku lat osiemdziesiątych pokazują jak różnorodne zakłady działały w Łodzi. To nie tylko fabryki włókiennicze produkujące na przykład produkty bawełniane. To także zakłady dziewiarskie, obuwnicze jak choćby Łódzkie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Skogar" czy Pollena Ewa, która produkowała kosmetyki. W Łodzi istniała też fabryka prefabrykatów z których budowano potem bloki mieszkalne.

PRZEJDŹ DO GALERII, BY ZOBACZYĆ ARCHIWALNE ZDJĘCIA ŁÓDZKICH FABRYK!

W zakładach włókienniczych pracowały głównie kobiety

Łódzkie fabryki. Archiwalne zdjęcia fabryk w Łodzi z lat 70-...

Prężnym zakładem był łódzki "Stomil". Przed laty z dumą informowano na przykład, że na łódzkiej "Fali" otwarto... doświadczalny kort tenisowy.

Jest on ostatnim osiągnięciem łódzkiego Instytutu Przemysłu Gumowego – pisał w drugiej połowie lat siedemdziesiątych „Dziennik Łódzki”. - To prezent Zjednoczenia Przemysłu Gumowego „Stomil” dla naszego miasta z okazji Święta Lipcowego. Wyposażony jest w wypożyczalnie rakiet i piłek tenisowych.

Co stało się z łódzkimi fabrykami?

Z czasem przemysł, głównie włókienniczy upadł. Łódzkie fabryki dostały nowe życie. W dawnych zakładach włókienniczych, których patronem po wojnie został Julian Marchlewski, a wcześniej należących do Izraela Poznańskiego jest znane w całej Polsce centrum handlowo-usługowe Manufaktura. Przy ulicy Tylnej swoją fabrykę miał Salomon Barciński. Po II wojnie światowej Barcińskich została znacjonalizowana. Stała się Państwowymi Zakładami Przemysłu Bawełnianego im. 9 Maja. Dziś w tym miejscu znajduje się osiedle apartamentowców. To Park Barcińskiego, który rozciąga się między ul. Tylną, Sienkiewicza i Kilińskiego..

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki