Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie fabryki na zdjęciach z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Nie uwierzycie jak wyglądały

Anna Gronczewska
Przędzalnia Czesankowa Anilany "Polanil".  Inne łódzkie zakłady sprzed 50 i 60 lat na kolejnych zdjęciach
Przędzalnia Czesankowa Anilany "Polanil". Inne łódzkie zakłady sprzed 50 i 60 lat na kolejnych zdjęciach archiwum Dziennika Łódzkiego
Łódź była kiedyś miastem fabryk i kominów. Pierwsze powstawały już w XIX wieku. Część ich murów przetrwała do dziś. W łódzkich fabrykach pracowały tysiące łodzian. Na zdjęciach widać fabryki i zakłady w latach siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych XX wieku. Może pracowali tam twoi rodzice, a może ktoś z naszych czytelników.

Łódzkie fabryki na zdjęciach sprzed 50 i 60 lat

Na zdjęciach wykonanych na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku widać, że w Łodzi działały nie tylko fabryki włókiennicze produkujące na przykład produkty bawełniane. To także zakłady dziewiarskie, obuwnicze jak choćby Łódzkie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Skogar” czy „Pollena Ewa”, która produkowała kosmetyki.

Polskie kobiety chodziły w butach z napisem „Contessa”, bo tak nazywała się linia produktów „Skogaru”. Trzeba przypomnieć, że robił on buty głównie dla pań.

W Łodzi istniała też fabryka prefabrykatów z których budowano potem bloki mieszkalne. Prężnym zakładem był łódzki  „Stomil”. Przed laty z dumą informowano na przykład, że na łódzkiej „Fali” otwarto... doświadczalny kort tenisowy.

Jest on ostatnim osiągnięciem łódzkiego Instytutu Przemysłu Gumowego. To prezent Zjednoczenia Przemysłu Gumowego „Stomil” dla naszego miasta z okazji Święta Lipcowego. Wyposażony jest w wypożyczalnie rakiet i piłek tenisowych

– pisał w drugiej połowie lat siedemdziesiątych „Dziennik Łódzki”.

Co zostało po łódzkich fabrykach?

Co stało się z łódzkimi fabrykami? Z czasem przemysł, głównie włókienniczy upadł. Niektóre łódzkie fabryki dostały nowe życie. W dawnych zakładach włókienniczych, których patronem po wojnie został Julian Marchlewski, a wcześniej należących do Izraela Poznańskiego jest znane w całej Polsce centrum handlowo-usługowe Manufaktura.

Przy ulicy Tylnej swoją fabrykę miał Salomon Barciński. Po II wojnie światowej fabryka Barcińskich została znacjonalizowana. Stała się Państwowymi Zakładami Przemysłu Bawełnianego imienia 9 Maja. Dziś w tym miejscu znajduje się osiedle apartamentowców. To Park Barcińskiego, który rozciąga się między ulicami Tylną, Sienkiewicza i Kilińskiego.

Przędzalnia Czesankowa Anilany "Polanil".  Inne łódzkie zakłady sprzed 50 i 60 lat na kolejnych zdjęciach

Łódzkie fabryki na zdjęciach z lat siedemdziesiątych i osiem...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki