Łódzkie. Gwałtownie wzrosło bezrobocie. Pandemia przyczyną bezrobocia. Ilu jest bezrobotnych w miastach i powiatach województwa? 10.05.2021

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Przez rok w województwie łódzkim przybyło 10 tys. osób bez pracy, a ponad połowa z nich to mieszkańcy Łodzi. Od tej reguły jest jeden wyjątek. Pokazujemy, jak zmieniła się liczba osób bez pracy oraz stopa bezrobocia przez pandemiczny rok.
Przez rok w województwie łódzkim przybyło 10 tys. osób bez pracy, a ponad połowa z nich to mieszkańcy Łodzi. Od tej reguły jest jeden wyjątek. Pokazujemy, jak zmieniła się liczba osób bez pracy oraz stopa bezrobocia przez pandemiczny rok. Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Łódzkie. Gwałtownie wzrosło bezrobocie. Pandemia przyczyną bezrobocia. Ilu jest bezrobotnych w miastach i powiatach województwa? Dziesięć tysięcy dodatkowych osób bezrobotnych, wzrost stopy bezrobocia - tak wygląda bilans pandemii na rynku pracy w województwie łódzkim. W gronie tych mieszkańców województwa łódzkiego, którzy stracili zajęcie przez covid jest 5,3 tys. łodzian. Zaskakująca sytuacja panuje w powiecie łęczyckim, w którym akurat stopa bezrobocia spadła.

Łódzkie. Gwałtownie wzrosło bezrobocie. Pandemia przyczyną bezrobocia. Ilu jest bezrobotnych w miastach i powiatach województwa?

Pod koniec marca pierwszego pandemicznego roku bez pracy było 60,6 tys. mieszkańców województwa łódzkiego, a stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 5,6 proc. Pod koniec marca tego roku bezrobotnych było już 70,6 tys., a stopa wzrosła do 6,5 proc.

By zobaczyć, ilu bezrobotnych przybyło w poszczególnych miastach i powiatach, prosimy kliknąć w przycisk

Tysiące nowych bezrobotnych w Łodzi

Tylko w samej Łodzi liczba osób, których dane widnieją w urzędzie pracy, wzrosła o 5,3 tys. Obecnie w "pośredniaku" jest zarejestrowanych 22,2 tys. osób, przed rokiem było ich 16,9 tys. Stopa bezrobocia wzrosła z 4,8 proc. do 6,3 proc.

- Jest to efekt pandemii - tłumaczy Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Łodzi. - Z reguły w marcu sytuacja na rynku pracy się poprawiała, a najtrudniejsza sytuacja panowała w styczniu oraz w lutym. W tym roku nie mamy jednak do czynienia z sezonowym wahaniem, tylko z bardzo niekorzystną tendencją: jest mniej zwolnień grupowych, można mówić o pełzającym bezrobociu.

Dyrektor zwraca uwagę na to, że o ile duże firmy produkcyjne radzą sobie całkiem nieźle, to zupełnie inna sytuacja panuje w usługach. Dużo ludzi straciło pracę, na dodatek chodzi o lepsze miejsca pracy, z wyższymi zarobkami, np. w reklamie czy HR. Piotr Bors podkreśla, że Łódź traci te miejsca pracy, na których najbardziej wszystkim zależy.

W innych miastach też jest gorzej

Bezrobotnych przybywa w niemal wszystkich miastach i powiatach naszego województwa. W powiecie bełchatowskim bez pracy jest 3 tys. osób, a rok temu było o 300 mniej, zaś stopa bezrobocia wzrosła z poziomu 5,1 proc. do 5,6 proc. W Piotrkowie zarejestrowało się o ok. 200 osób więcej, co spowodowało, że stopa bezrobocia wzrosła z poziomu 5,5 do 6,2 proc. W powiecie tomaszowskim rok temu pracy formalnie nie miało 3,4 tys. osób, zaś w marcu 2021 w takiej sytuacji było już 4 tys. osób.

Tu bezrobocie spada

Jest jednak jeden powiat, w którym nie dość, że bezrobocie nie wzrosło, to na dodatek się zmniejszyło. Tak stało się w powiecie łęczyckim, w którym w marcu 2020 stopa bezrobocia wynosiła 6,6 proc., zaś w marcu tego roku 6,4 proc.

- Nasz rynek pracy okazał się odporny na pandemię, a wynika to z tego, że nie ma u nas branż zagrożonych covidem - tłumaczy Małgorzata Gosik, kierownik działu ewidencji i świadczeń w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łęczycy. - Nie ma u nas hoteli, gastronomia jakoś sobie radzi z formułą dań na wynos, a duże zakłady pracy nie redukują zatrudnienia. Przez cały rok nie było u nas zgłoszeń grupowych, a jeśli ktoś odchodzi z pracy, to na emeryturę, a jego miejsce zajmuje kolejna osoba.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w sąsiednim powiecie kutnowskim. W ciągu roku liczba bezrobotnych wzrosła o o ponad 100 osób, bez pracy jest 3,5 tys. osób, a stopa bezrobocia zwiększyła się z poziomu 8,2 do 8,5 proc.

Zdaniem Piotra Borsa ten rok będzie wyjątkowy na rynku pracy i trudno spodziewać się odbicia w najbliższym czasie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie