Łódzkie. Ile zarabia się w regionie? Wysokie zarobki po studiach podyplomowych? Ile zarabia się w innych regionach kraju? 25.04.2021

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Opłaca się dłużej studiować i kończyć dodatkowe studia. Absolwenci studiów podyplomowych zarabiają średnio o ok. 1,6 tys. zł więcej od tych, którzy takiego wykształcenia nie zdobyli. Tak wynika z nowego zestawienia portalu wynagrodzenia.pl.Czytaj dalej, by zobaczyć ranking województw
Opłaca się dłużej studiować i kończyć dodatkowe studia. Absolwenci studiów podyplomowych zarabiają średnio o ok. 1,6 tys. zł więcej od tych, którzy takiego wykształcenia nie zdobyli. Tak wynika z nowego zestawienia portalu wynagrodzenia.pl.Czytaj dalej, by zobaczyć ranking województw Pixabay
Udostępnij:
Łódzkie. Ile zarabia się w regionie? Wysokie zarobki po studiach podyplomowych? Ile zarabia się w innych regionach kraju? Opłaca się dłużej studiować i kończyć dodatkowe studia. Absolwenci studiów podyplomowych zarabiają średnio o ok. 1,6 tys. zł więcej od tych, którzy takiego wykształcenia nie zdobyli. Tak wynika z nowego zestawienia portalu wynagrodzenia.pl.

Łódzkie. Ile zarabia się w regionie? Wysokie zarobki po studiach podyplomowych? Ile zarabia się w innych regionach kraju?

Pracownicy portalu wyliczyli, że przeciętna pensja absolwenta studiów podyplomowych to 6703 zł brutto w skali kraju, natomiast magistrzy bez dodatkowego wykształcenia zarabiają 5 tys. zł brutto.

Zarobki w grupie lepiej wykształconych są bardzo zróżnicowane. Eksperci wyliczyli, że 25 proc. najniżej wynagradzanych absolwentów zarabiało mniej niż 4.799 zł, a 25 proc. najwyżej wynagradzanych więcej niż 10 tys. zł.

- A 10 proc. najwyżej wynagradzanych zarabiało nie mniej niż 15.100 zł - podaje Jagoda Jurczak, autorka raportu. - Kobiety po studiach podyplomowych zarabiały 5,8 tys. zł brutto, a mężczyźni 8 tys. zł brutto.

By zobaczyć, ile zarabiają absolwenci studiów podyplomowych w województwie łódzkim i innych regionach kraju, prosimy kliknąć w przycisk

Duże różnice między województwami

Zarobki absolwentów studiów podyplomowych różnią się też w zależności od regionu kraju. Najwyższe płace po studiach podyplomowych otrzymywali pracownicy w województwie mazowieckim – 8,5 tys. zł. W samej Warszawie przeciętna pensja wyniosła 9.169 zł. Wynagrodzenie poniżej 5 tys. zł otrzymywali pracownicy z jednego województwa – świętokrzyskiego. Niewiele więcej zarabiali absolwenci "podyplomówek" w województwach podkarpackim i lubelskim.

Jak wypada województwo łódzkie?

Województwo łódzkie w tym zestawieniu uplasowało się dokładnie w środku stawki. Przeciętny absolwent takich studiów zarabia 6.035 zł brutto, tymczasem średnia pensja dla województwa łódzkiego wyliczona przez portal wynosi 4,9 tys. zł brutto, a przeciętnego magistra 5,2 tys. zł brutto.

Liczy się branża

Przy wyliczaniu wysokości zarobków bierze się pod uwagę nie sam fakt ukończenia studiów podyplomowych, ale także branże, w której absolwent znalazł pracę.

- Absolwenci studiów podyplomowych zarabiali najwięcej w bankowości i telekomunikacji – 9 tys. zł brutto - wylicza Jagoda Jurczak. - Niewiele niższe zarobki otrzymywali w branży ubezpieczeń i IT – odpowiednio 8,7 tys. zł i 8,6 tys. zł. Poniżej 5 tys. zł absolwenci studiów podyplomowych zarabiali w kulturze i sztuce - 4.525 zł oraz nauce i szkolnictwie - 4,5 tys. zł.

Im dłużej pracujesz, tym wyższa pensja

Okazuje się także, że studia podyplomowe to inwestycja, która szybko się nie zwraca. Z wyliczeń pracowników portalu wynika bowiem, że absolwenci "podyplomówek" zarabiali najwięcej po 16 latach pracy. Przeciętna pensja wyniosła wówczas 7,7 tys. zł brutto, natomiast w pierwszym roku pracy była niższa aż o 3,7 tys. zł i wynosiła 4 tys. zł.

Najlepiej być dyrektorem

W najlepszej sytuacji są najlepiej wykształceni dyrektorzy, którzy po studiach podyplomowych zarabiają przeciętnie 15 tys. zł. Bardziej zróżnicowane są pensje kierowników, które zależą m.in. od tego, na czele jak dużego zespołu stoją. W przypadku zarządzania małym zespołem mogą liczyć na zarobki rzędu 8.532 zł brutto, zaś przy zarządzaniu setką osób pensja rośnie do 11.250 zł.

Zarobki specjalistów zależą od ich doświadczenia i wahają się od 4,2 tys. zł brutto w przypadku osób zaczynających pracę do 7 tys. zł w przypadku doświadczonych pracowników. Przeciętna płaca pracowników szeregowych wyniosła natomiast 3,9 tys. zł brutto.

"OSOBOWOŚĆ ROKU 2020 – zobacz nominowanych w kategorii nauka w województwie łódzkim >> SPRAWDŹ WYNIKI GŁOSOWANIA <<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Łódź to obecnie najgorsze z dużych miast jeśli chodzi o godziwe zarobki. Niemieckie firmy obsiadły to miasto jak muchy gööwno i dyktują swoje warunki psując nasz rynek pracy.

Spolegliwi urzędnicy i media, dwa duże ośrodki akademickie i we frajerach można przebierać jak w ulęgałkach.

Zarobki na jakie może liczyć inżynier po około roku pracy w takiej firmie wynoszą w łódzkich warunkach ok. 6 tys. zł. Niemiecki inżynier na równoległym stanowisku zarabia odpowiednio, ok. 6 tys. euro i proszę mi wierzyć, że jest to potwierdzona informacja. Won do Bonn!

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie