1/9
Hulajnogi, które mogły przyciąć palce dziecka oraz lalki z...
fot. Krzysztof Szymczak

Hulajnogi, które mogły przyciąć palce dziecka oraz lalki z wysokim stężeniem groźnych substancji odkryli inspektorzy handlowi z Łodzi i województwa. Zabawki można było kupić w całym kraju, teraz prowadzone jest postępowanie administracyjne przeciwko przedsiębiorcom, którzy je wprowadzili na rynek.

W ubiegłym roku Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Łodzi przeprowadził 22 kontrole, podczas których ocenionych zostało 47 zabawek, w tym: hulajnogi, rowerki, kostiumy, maski, lalki, kucyki, piłki, zabawki do kąpieli, tzw. zabawki do wchodzenia np. namioty.

- W wyniku oceny organoleptycznej i badań laboratoryjnych zakwestionowano 16 zabawek, czyli 34 proc. zbadanych, w tym pięć lalek oraz dwie hulajnogi - mówi Krzysztof Stasiak, łódzki wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej w Łodzi. - W lalkach przekroczona została dozwolona zawartość ftalanów, natomiast hulajnogi mają wady konstrukcyjne. W ruchomych częściach kierownicy są otwory, które mogą grozić przycięciem palców dziecka.

W Specjalistycznym Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej UOKiK w Łodzi przeprowadzono łącznie 201 badań laboratoryjnych zabawek pod kątem występowania substancji niebezpiecznych (takich jak: ftalany i środki opóźniające palenie) oraz substancji zapachowych, które mogą wywoływać alergie. Niezgodności stwierdzono w 38 próbkach (18,9 proc. przebadanych).

Ftalany to substancje działające toksycznie na rozrodczość i posiadające właściwości zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego. Najczęściej przekroczenia dozwolonych poziomów tych niebezpiecznych substancji wykrywano w lalkach (szczególnie w głowach i tułowiu) oraz piłkach.

Czytaj dalej

2/9
To jeszcze nie koniec. Inspektorzy z Łodzi i województwa...
fot. Krzysztof Szymczak

Inne uchybienia

To jeszcze nie koniec. Inspektorzy z Łodzi i województwa łódzkiego mieli także zastrzeżenia do oznakowania zabawek (np. brak danych producenta, brak bądź zastosowanie niewłaściwych ostrzeżeń), odkryli, że w niektórych przypadkach brakowało instrukcji montażu.

W przypadku drobniejszych uchybień przedsiębiorcy zgodzili się je wyeliminować, a siedem spraw zostało przekazanych do prezesa UOKiK. Chodzi o wszczęcie postępowań administracyjnych wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili do obrotu wadliwe zabawki. Prezes UOKiK może nakazać usunąć wady, a jeśli jest to niemożliwe, to zabawki będą zniszczone.

Podobne kontrole były prowadzone w całym kraju. W sumie sprawdzono ponad tysiąc zabawek, które wyprodukowało lub wprowadziło do sprzedaży ponad 550 przedsiębiorców. Zastrzeżenia wzbudziła co czwarta kontrolowana zabawka. Wyniki są alarmujące: aż 80 proc. zbadanych hulajnóg dziecięcych ma wady konstrukcyjne.

- Najwięcej zabawek pochodziło z Chin, aż 53,6 proc. z nich wzbudziło zastrzeżenia - czytamy w komunikacie UOKiK. - Zakwestionowano również 24 proc. zabawek wyprodukowanych w Polsce.

Wskutek kontroli i działania UOKiK wzeszłym roku zniszczonych zostało ponad 62 tys. zabawek, a z obrotu wycofano ponad 67 tys. W przypadku niespełna 4 tys. dziecięcych akcesoriów zostały usunięte nieprawidłowości.

Kliknij, by zobaczyć zbadane zabawki, które są groźne dla dzieci


3/9
Wprowadzona do sprzedaży przez firmę BS Trade. Komentarz...
fot. WIIH

Lalka na baterie wydająca dźwięki

Wprowadzona do sprzedaży przez firmę BS Trade. Komentarz firmy w tej sprawie:

BS TRADE spółka z ograniczona odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w Warszawie, informuje, że wprowadzona do obrotu zabawki- lalka wydająca dźwięki (na baterie), produkt numer L183363, kod EAN 5902388739204, nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 października 2016r.
w sprawie wymagań dla zabawek, z uwagi na obecność w wyrobie ftalanu bis (2-etyloheksylu) (DEPH) (głowa lalki) w ilości przekraczającej dozwolony limit, co stwarza ryzyko niekorzystnego wpływu na zdrowie ludzkie związanego z narażeniem na działanie ww. substancji i stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Ponadto zabawka nie spełnia niezgodności formalnych polegających na braku umieszczenie na wyrobie, w załączonym dokumencie lub na etykiecie, nazwy, zarejestrowanego znaku towarowego i adresu producenta.

Ogłoszenie publikuje się z związku z prowadzonym postępowaniem przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji
i Konsumentów.

4/9
Produkt o numerze SNI 691316...
fot. WIIH Łódź

Lalka

Produkt o numerze SNI 691316

Wprowadzona do sprzedaży przez firmę Prodar Sp. z o.o., S.K.A., Solec 18/20, Warszawa.

Przekroczona zawartość ftalanów.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Dzień Otwartych Koszar w 15. Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia ZDJĘCIA

Dzień Otwartych Koszar w 15. Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia ZDJĘCIA

Akademickie Mistrzostwa Polski karate WKF. Są medale Politechniki Łódzkiej

Akademickie Mistrzostwa Polski karate WKF. Są medale Politechniki Łódzkiej

Co kwitnie w kwietniu na różowo i fioletowo? Zobacz 17 roślin, które ozdobią ogród

Co kwitnie w kwietniu na różowo i fioletowo? Zobacz 17 roślin, które ozdobią ogród

Zobacz również

Jak zwiększyć wchłanianie witaminy D? Przyjmuj ją w ten sposób, aby poczuć efekty

Jak zwiększyć wchłanianie witaminy D? Przyjmuj ją w ten sposób, aby poczuć efekty

Co kwitnie w kwietniu na różowo i fioletowo? Zobacz 17 roślin, które ozdobią ogród

Co kwitnie w kwietniu na różowo i fioletowo? Zobacz 17 roślin, które ozdobią ogród