MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie lotnisko dostanie miliony na pokrycie strat w związku z koronawirusem. "Jak długo jeszcze będziemy utrzymywać tę instytucję?"

Marcin Darda
Marcin Darda
Obecnie Lublinek obsługuje jedynie loty sanitarne, a także loty na potrzeby Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi.
Obecnie Lublinek obsługuje jedynie loty sanitarne, a także loty na potrzeby Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi.
Łódzki Port Lotniczy im. Władysława Reymonta otrzyma kolejne miliony złotych z budżetu Łodzi. Rada Miejska przegłosowała w środę 15 kwietnia dopłatę dla spółki, tym razem za straty poniesione w wyniku epidemii koronawirusa.

Łódzkie lotnisko tym samym otrzyma kolejne 3 mln zł, ale nie jest to ostateczna kwota dopłaty w tym roku. Jak zaznaczył skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski, to pieniądze, które mają utrzymać płynność finansową spółki. Obecnie lotnisko jest zamknięte, ponieważ w połowie marca wstrzymano pasażerskie loty międzynarodowe, a jedyny przewoźnik, który operuje w Łodzi, czyli Ryanair (loty do Londynu Stansted, East Midlands i Dublina), zawiesił połączenia najpierw do 30 marca, potem przedłużył termin do 30 kwietnia. Obecnie Lublinek obsługuje jedynie loty sanitarne, a także loty na potrzeby Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi.

Radni, głównie opozycji - Radosław Marzec (PiS) i Bartłomiej Dyba-Bojarski (niezależny) - dopytywali m.in. na jak długo dopłata 3 mln zł pozwoli utrzymać płynność finansową łódzkiemu lotnisku, a także czy spółka została zobowiązana do poczynienia oszczędności, oraz czy straty wynikają wyłącznie z powodu zamknięcia lotniska. Skarbnik zasugerował, że te pieniądze trzeba byłoby przekazać lotnisku przed lub po wakacjach, ale stan pandemii przyspieszył interwencję z budżetu miasta.

- Na dzień dzisiejszy dopłata w budżecie wynosi 7 mln zł, uzupełniając ją o 3 mln zł to będzie razem 10 mln zł - wyliczał skarbnik Krzysztof Mączkowski. - To powinno wystarczyć na funkcjonowanie lotniska co najmniej w pierwszym półroczu, a maksymalna kwota dopłaty to 16 - 18 mln zł, takie były szacunki na ten rok. Zatem co najmniej 6 mln zł będzie trzeba w tym roku spółce dołożyć, zobaczymy jak długo ta sytuacja epidemiczna będzie trwała.

Skarbnik dodał, że po wprowadzeniu stanu epidemii nie tylko lotnisko, ale i wszystkie inne spółki miejskie zostały zobligowane do „przejrzenia swych planów finansowych” w poszukiwaniu oszczędności.

W ostatnich pięciu latach i bez stanu pandemii lotnisko otrzymywało z budżetu miasta od 14 do ponad 50 mln zł rocznie.

- Należy rozważyć jak długo jeszcze będziemy utrzymywali tę instytucję, bo dochodzimy do miejsca, kiedy ona nie może sensownie funkcjonować, a my tylko możemy dokładać w sytuacji kiedy przynosi wielomilionowe straty co roku, a zmian na plus nie widać - mówił radny Dyba - Bojarski.

Z kolei Mateusz Walasek (KO) apelował do radnych PiS by zwrócili się do własnego rządu o wciągnięcie Lublinka na listę portów, które otrzymają pomoc rządową.

MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki