Łódzkie ma 49 milionów złotych na drogi gminne i powiatowe

Piotr Brzózka
Do tej pory z rządowym dofinansowaniem w woj. łódzkim wyremontowano 237 km dróg lokalnych
Do tej pory z rządowym dofinansowaniem w woj. łódzkim wyremontowano 237 km dróg lokalnych Sławomir Kowalski / Polska Press
Kończy się budowa schetynówek. Ale od 2016 r. zaczyna się nowy program budowy dróg lokalnych. Samorządy w regionie łódzkim liczą na rządowe pieniądze.

49 mln zł ma do rozdysponowania województwo łódzkie na przyszłoroczną edycję programu budowy dróg lokalnych, będącego kontynuacją projektu popularnych schetynówek. Zainteresowanie samorządów jest duże: wnioski zakwalifikowane na wstępną listę rankingową opiewają na 103 mln zł, wiadomo więc już, że na dotację załapie się mniej więcej co druga gmina lub powiat. W 2016 r. rządowych pieniędzy wystarczy na rozbudowę 30 do 40 dróg.

Na początku września, pod koniec swojej działalności, rząd Ewy Kopacz przyjął „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019”. W ciągu czterech lat budżet państwa ma przeznaczyć na ten cel 4 mld zł. Za program ma odpowiadać resort zajmujący się infrastrukturą, a nie jak wcześniej - administracją (drogi z poprzedniego programu zostały nazwane schetynówkami od nazwiska Grzegorza Schetyny, ówczesnego szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji).

W ramach nowego programu, samorządy mogą liczyć na dofinansowanie do 50 proc. wartości inwestycji (ale nie więcej niż 3 mln zł).

Urząd Wojewódzki w Łodzi przeprowadził nabór wniosków w październiku, każdy z nich był oceniany, pod kątem. m.in. poprawy bezpieczeństwa ruchu i poprawy dostępności komunikacyjnej obszarów wiejskich. Na tej podstawie powstała zaprezentowana właśnie wstępna lista rankingowa.

- Do 15 grudnia samorządy mogą składać odwołanie od punktacji - mówi Anna Zając, kierownik oddziału rozwoju regionalnego i inwestycji w łódzkim urzędzie wojewódzkim. - Później mamy kolejnych 15 dni na weryfikację odwołań i jeśli będą konieczne zmiany, powstanie nowa, ostateczna lista rankingowa. Trafi ona do ministerstwa, gdzie jest zatwierdzana. Na koniec wojewoda, w ramach dostępnego limitu, ustala listę zakwalifikowanych projektów do dofinansowania.

Upraszczając - dziś wiemy, że w rankingu są 72 projekty. 24 dotyczą dróg powiatowych, zaś 48 - gminnych. Łączna wartość wszystkich tych przedsięwzięć wynosi 218 mln zł. Z tego 115 mln złotych to wkłady własne samorządów, zaś 103 mln - łączna kwota oczekiwanego dofinansowania z budżetu państwa. Wiadomo już teraz, że dla wszystkich chętnych nie wystarczy. W 2016 r. na woj. łódzkie przypada tylko 49 mln zł.

Łączna długość dróg z listy rankingowej to 171 km (101 km - powiatowe, 70 km - gminne). Można przyjąć, że pieniądze znajdą się na 30 - 40 dróg o długości 80 - 90 km. Chyba że po raz kolejny znajdą się oszczędności.

Tak było w 2015 r. W poprzednim programie woj. łódzkie miało przyznany limit w wysokości 65 mln zł. Pierwotnie zakładano, że kwota ta wystarczy na dofinansowanie 40 inwestycji. Jednak oferty przetargowe były na tyle niskie, że przyniosły znaczące oszczędności. Ostatecznie lista wniosków, które załapały się na dofinansowanie, wzrosła z 40 do 65. Dzięki temu uda się zrobić 237 km dróg lokalnych w naszym regionie.

KTÓRE DROGI?

Drogi powiatowe, zajmujące czołowe miejsca na liście rankingowej wojewody łódzkiego
  1. Rozbudowa ul. Oskara Langego w Tomaszowie Mazowieckim (0,9 km)
  2. Modernizacja dróg powiatowych nr 1151 E i 2913 E w Wiąnczyniu Dolnym (2,4 km)
  3. Przebudowa drogi powiatowej nr 4536 w Osjakowie (3,4 km)
  4. Rozbudowa drogi powiatowej 3112 Opoczno-Petrykozy, odcinek II: Parczówek-Petrykozy (1,4 km)
  5. Przebudowa i remont dróg w pow. rawskim: drogi nr. 4105E, 4118 E, 4123E, 4134E, 4306E

Drogi gminne, zajmujące czołowe miejsca na liście rankingowej wojewody łódzkiego
  1. Przebudowa ul. Zagajnikowej w Różycy, gm. Koluszki (2 km)
  2. Przebudowa drogi gminnej Buczek- Wola Buczkowska (2,6 km)
  3. Przebudowa drogi gminnej Dobrydział - Kużnica Skakawska (gm. Wieruszów, 2,6 km)
  4. Rozbudowa ul. Wesołej w Smardzewicach (gm. Tomaszów Mazowiecki, 0,7 km).
  5. Przebudowa ul. Słowackiego, Grunwaldzkiej, Krzyżowej, Wschodniej, Piekarskiej, Małej w Tomaszowie Mazowieckim (2 km)

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jerzy

To polityka a nie budzet nie mysl ze to rzetelne ułożenie

o
obserwator

Ciekawy ranking, a np. o drodze powiatowej, dojazd do węzła A1 Łódź- Romanów (łącznik z Trasą Górna) w gm Brójce nikt nie pomyślał. Widać że kampania wyborcza ostro ruszyła.

Dodaj ogłoszenie