Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie na weekend. Łęczyca – głęboko zakorzeniona w historii

Łukasz Augustyniak
fot. Joanna Kaźmierczak
Jak daleko sięga historia Łęczycy? Odpowiedzią niech będzie fakt, że jej zlatynizowana nazwa - "Lucic" - znalazła się już w pierwszej polskiej kronice Galla Anonima. Okoliczne ziemie przez wieki były miejscem wydarzeń ważnych w historii Polski. Kluczowe zabytki do dziś można podziwiać. Jeśli jeszcze ich nie widzieliście, to czas na podróż do przeszłości.

Miejsce, w którym wszystko się zaczęło

Dość przewrotnie, bo zwiedzanie Łęczycy proponujemy zacząć w graniczącej z miastem wiosce Tum. To właśnie tam mieścił się gród obronny - schronienie okolicznych mieszkańców jeszcze przed powstaniem osady. Po przybyciu z łatwością zauważycie dwie atrakcje: wał grodziska, wybijający się nad otaczające go pola, oraz archikolegiatę NMP i św. Aleksego. Ten pochodzący z XII w. kościół jest jednym z najciekawszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Nie jest to jednak jedyny styl widoczny w świątyni. Z uwagi na zniszczenia dokonane kolejno przez: Litwinów, Krzyżaków, Szwedów i Niemców, budynek był wielokrotnie odbudowywany, nabywając cechy gotyckie i neoklasycystyczne. Ostatnia odbudowa, mająca miejsce już po II wojnie światowej, była powrotem do architektonicznych korzeni. Efekty pracy architektów i budowniczych są zdumiewające i miejsce to wpisano na listę "Szlaku Romańskiego", na którym znajdują się takie zabytki jak chociażby rotunda w Cieszynie - okrągły budynek z banknotu dwudziestozłotowego.

Przechadzając się po wnętrzach zwróćcie koniecznie uwagę na XII wieczną polichromię, przedstawiającą Chrystusa. To cud, że przetrwała do naszych czasów. Nie możecie przegapić także bogato rzeźbionego portalu (wejście od północy).Tuż przy archikolegiacie mieści się kościół św. Mikołaja, który wydaje się być jej przeciwieństwem – niewielki, w całości wybudowany z drewna modrzewiowego, przetrwał już ponad ćwierć tysiąclecia!

Czy wiesz, że... słowo tum oznacza katedrę/kolegiatę? Dodatkowo słowo ostrów to nic innego jak wyspa, nazwa znanej wrocławskiej atrakcji Ostrów Tumski przestaje być enigmatyczna.

Łęczycka Zagroda Chłopska

          Województwo łódzkie obfituje w malownicze skanseny (Maurzyce, Łowicz, Łódź). Nie inaczej jest w Kwiatkówku między Tumem, a Łęczycą, gdzie w 2013 r. dzięki funduszom z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego otwarto Łęczycką Zagrodę Chłopską. Wpisuje się ona w projekt „Tum - perła romańskiego szlaku”. Najważniejszym i najbardziej widowiskowym elementem skansenu jest pochodzący z połowy XIX w. wiatrak, przeniesiony z miejscowości Zawada. Znajduje się w nim wystawa młynarstwa. Przypomina nam, że chłopi od dawna potrafili wykorzystywać zieloną energię.

Ponadto, możecie zobaczyć dom mieszkalny, kuźnię, olejarnię (jedyna w regionie), stodołę, szopę oraz piwnicę ziemną, która z daleka mocno przypomina dom hobbitów! Każdy z budynków jest bogato wyposażony, więc przypisane im nazwy nie mają wyłącznie charakteru symbolicznego. Skansen może być do Waszej dyspozycji, jeśli marzycie o sesji ślubnej lub po prostu kochacie folklor. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Przyszłość w różowych barwach: Kwiatkówek znajduje się tuż przy miejscowości Tum. Odpowiedzialne za skansen Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zapowiada jego rozbudowę i odtworzenie średniowiecznego grodziska. Powstaną nowe wały, brama wjazdowa, a nawet fosa!

Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego

Łęczyca była jednym z kluczowych miast Korony Królestwa Polskiego. Symbolem tego do dziś pozostaje zamek królewski z czerwonej cegły oraz fragmenty murów obronnych, zbudowanych w XIV w. na polecenie Kazimierza Wielkiego. Słynny król Łęczycę zostawił taką, jak i całą Polskę – murowaną. Wśród znamienitych gości zamku wymienia się Władysława Jagiełłę (36 wizyt) czy Zygmunta III Wazę. Zamek pełni funkcję miejskiego muzeum. Głównym punktem budowli jest wieża zamkowa, z której możecie podziwiać okolicę, z łęczyckim rynkiem i miejscowością Tum włącznie. Cennik oraz godziny zwiedzania znajdziecie TUTAJ.

Najbardziej popularną imprezą organizowaną na zamku jest Międzynarodowy Turniej Rycerski, który w tym roku z uwagi na pandemię wyjątkowo przybierze zmienioną formę – wirtualną. To dowód na to, że można miłować historię i iść jednocześnie z duchem czasu. Miejcie na uwadze, że zwiedzając muzeum macie szansę spotkać diabła Borutę, który według legendy skrywa się w jego lochach. Ślad czarciej łapy znajdziecie też na ścianach wieży kościelnej w Tumie.

Ciekawostka historyczna: W łęczyckim zamku więziono krzyżackich jeńców, schwytanych podczas Bitwy pod Grunwaldem.

Nie tylko zamek

  • Zaledwie 200 metrów od zamku mieści się przepiękny klasycystyczny ratusz, będący centralnym punktem miejskiego rynku. Do jego budowy wykorzystano materiał z średniowiecznych murów obronnych. Pozostałością po nich jest świetnie zachowana do dziś baszta, pełniąca funkcję dzwonnicy w świątyni p.w. św. Andrzeja Apostoła. Sam kościół to kolejna budowla sakralna o bogatej historii. Świątynia była konsekrowana w 1425 roku!
  • Jeśli lubicie grozę, koniecznie zawitajcie pod opuszczony budynek więzienia przy ul. Pocztowej. Pierwotnie był to klasztor oo. dominikanów. W 1799 r. przekształcony na zakład karny, charakteryzujący się zaostrzonym rygorem. W stanie wojennym wśród osadzonych w Łęczycy był, m.in. Władysław Frasyniuk. To tutaj kręcono sceny z filmu „Vabank” w reżyserii Juliusza Machulskiego.

 

Ciekawostka: Do niedawna za środek Polski uznawano miejscowość Piątek. Według najnowszych obliczeń, „geodezyjny” środek naszego kraju mieści się w Nowej Wsi - 25 km od Łęczycy w stronę Kutna.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki