Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie na weekend. Łowicz - nie tylko stolica folkloru

Autor: Łukasz Augustyniak | Materiał powstał we współpracy z Województwem Łódzkim
Jeśli Wasze pierwsze skojarzenie z Łowiczem to folklor - bingo! Na terenach o niezwykłej wartości historycznej i przyrodniczej, mieszkańcy z dumą kultywują polskie tradycje. Ludowe stroje, wycinanki, muzyka i gwara – to elementy, na których opiera się kultura Łowicza. A to nie koniec atrakcji regionu, polecanych przez Województwo Łódzkie.

Kultura ludowa na wyciągnięcie ręki

  • Muzeum w Łowiczu

Tradycja i historia w dużych dawkach - tak najlepiej można określić coroczną procesję Bożego Ciała w Łowiczu. Jeśli Was ominęła, nic straconego! Odwiedźcie Muzeum w Łowiczu. Tradycyjne łowickie stroje, dekoracyjne wycinanki, wydmuszki, czy nawet narzędzia rolnicze – to tylko część aktualnej kolekcji, zapoczątkowanej ponad 100 lat temu przez Władysława Tarczyńskiego. Zajrzyjcie tu, jeśli chcecie dowiedzieć się co oznaczają „gwiozdy” czy „kodry”. Na terenie muzeum znajduje się niezwykła barokowa kaplica pod wezwaniem św. Karola Boromeusza, w której odkryjecie freski autorstwa Michała Anioła Palloniego. Prezentowane są także wystawy stałe ukazujące historię baroku w Polsce, oraz losy mniejszości żydowskiej w Łowiczu.

Skanseny regionalne

W sąsiadującym z gmachem głównym ogrodzie mieści się „miniskansen”. Znajdziecie tam najstarsze budynki mieszkalne i gospodarcze, przeniesione z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Jeśli wciąż za mało Wam lokalnego kolorytu, to w odległości niespełna 10 km na północny zachód znajduje się Skansen w Maurzycach. Placówka przynależy do działu etnograficznego Muzeum. Spacer po terenie ekspozycji to istna podróż w czasie. Mamy tu do czynienia z kilkudziesięcioma budynkami, wpisanymi do rejestru zabytków, m.in. charakterystycznymi niebieskimi chałupami, stodołami, kuźniami czy kapliczkami.

Muzeum Rodziny Brzozowskich w Sromowie

Wystawy rękodzieł z regionu dopełniają zbiory Muzeum Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Na terenie 4 budynków wchodzących w jego skład znajduje się aż 400 ruchomych rzeźb, w tym szopka Bożego Narodzenia oraz scena tradycyjnego łowickiego wesela. Część z rzeźb uruchamiana jest za pomocą drewnianych korb, co z pewnością ucieszy najmłodszych podróżników.

Czy wiesz, że... kierując się drogą krajową 92 z Łowicza w kierunku Maurzyc miniecie most stalowy na rzece Słudwi. To pierwszy na świecie drogowy most spawany, wybudowany w 1929 roku!

Stolica Polski

Wśród zabytków Łowicza na szczególną uwagę zasługuje bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, która znajduje się zaledwie 100 m od miejskiego Muzeum. Łączy w sobie elementy gotyku i baroku. Imponujące ołtarze i rzeźby nie znalazły się w jej wnętrzach przez przypadek. Od XVI do XVIII wieku, świątynia w Łowiczu była obok katedry gnieźnieńskiej najważniejszą w kraju! W czasie bezkrólewia (1572–1573), gdy władza spoczywała w rękach rezydującego w Łowiczu prymasa, miasto stało się nieformalną stolicą Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W obrębie miasta jest mnóstwo innych obiektów sakralnych wartych odwiedzenia. Na Waszej liście musi znaleźć się chociażby Kościół Ojców Pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha.

Łowicz - nietypowe atrakcje

  • Z pewnością znacie Aleję Gwiazd, na której upamiętniono osoby związane z branżą filmową. Na Starym Rynku w Łowiczu, spacerując z Muzeum do Katedry patrzcie uważnie pod nogi! Znajdziecie tam odpowiednik amerykańskiej atrakcji, tzw. Aleję Gwiozd. Uhonorowano w ten sposób wybitne postacie związane z kulturą łowicką.
  • Wiele muzeów pewnie już za Wami, ale czy byliście w Muzeum Guzików przy Nowym Rynku? To jedyna tego rodzaju atrakcja w Polsce. W zbiorach znajdziecie, m.in. guzik Olgi Tokarczuk, Marka Niedźwiedzkiego i św. Jana Pawła II.

Wskazówka organizacyjna: Centrum miasta z powodzeniem można zwiedzać pieszo. Zaledwie 800 m (8-10 minut spacerem) dzieli Stary Rynek od Nowego, który ma niestandardowy, trójkątny kształt!

Kraina wiecznego szczęścia

Arkadia to wg poetów fikcyjna kraina, w której panuje ład, spokój i radość. A co jeśli ona naprawdę istnieje? Helena Radziwiłłowa w drugiej połowie XVIII wieku postanowiła  stworzyć swoją krainę szczęścia tuż pod Nieborowem, wzdłuż rzeki Skierniewki. Rezultaty ciężkiej pracy możemy podziwiać do dziś. Park zaprojektowano w stylu angielskim, dzięki czemu przypomina naturalne ogrody krajobrazowe. Grota Sybilli, Przybytek Arcykapłana, Świątynia Diany czy Akwedukt (na wielu odwiedzających robi on największe wrażenie), to tylko niektóre z licznych budowli na terenie Parku. W otoczeniu natury łatwo zapomnicie o miejskim zgiełku. Na wizytę w tym miejscu polecamy zaplanować trochę więcej czasu - w tak sielskim otoczeniu nie wypada się spieszyć.

Pałac w Nieborowie

Pobyt w Arkadii musicie połączyć ze zwiedzaniem barokowego Pałacu w Nieborowie oraz przylegającego do niego ogrodu. Jak zapewne wiecie, duża część zabytków na terenie Polski w okresie II wojny światowej została zniszczona i splądrowana. Rezydencja rodziny Radziwiłłów to jeden z wyjątków. Możecie zwiedzić pomieszczenia na parterze oraz I piętrze budynku, m.in. Salę Białą (bankietowa), oraz Bibliotekę, w której podziwiać można portrety władców XVIII wiecznej Europy, takich jak Stanisław August Poniatowski czy caryca Katarzyna II. Ogromne wrażenie robią również dwa imponujące globusy (XVII wiek!), choć aktualność ich map na dzisiejsze standardy pozostawia wiele do życzenia.

Wskazówka dla aktywnych: Spod Muzeum w Łowiczu do Nieborowa można dostać się na rowerze! Szlak „Książęcy” ma długość 14 km. Trasa jest dobrze oznakowana i łatwa do pokonania.

Jak dojechać?

Najlepiej pociągiem! Stacja kolejowa Łowicz Główny znajduje się w niewielkiej odległości od Starego Rynku. Do wyboru macie połączenia Łódzką Koleją Aglomeracyjną oraz PKP InterCity. Z Łowicza do Arkadii oraz Nieborowa kursuje PKS w kierunku Skierniewic. Dla osób chcących zobaczyć wszystkie powyższe atrakcje w jak najkrótszym czasie najwygodniejsza będzie podróż autem.

 

 

Cykl zrealizowano pod patronatem Grzegorza Schreibera Marszałka Województwa Łódzkiego we współpracy z Województwem Łódzkim

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki