Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie na weekend. OPOCZNO - wycieczka do ceramicznego raju

Łukasz Augustyniak
Łódzkie kojarzy się przede wszystkim z włókienniczą przeszłością. A jednak jednemu miastu w województwie udało się wyłamać z tego schematu. Opoczno jest miejscem narodzin największego, polskiego potentata płytek ceramicznych. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić tę miejscowość... sprawdźcie, jakie jeszcze atrakcje czekają na Was w Opocznie!

Płytki, płytki, płytki...

„Towarzystwo Akcyjne Zakładów Ceramicznych Dziewulski i Lange” - tak na początku nazywała się firma, której tradycje do dziś kultywuje marka Opoczno. Historia tych sławnych płytek ceramicznych zaczęła się już w 1883 roku, właśnie w Opocznie. Od produkcji czerwonej cegły, przez wyroby ceramiczne aż po charakterystyczne płytki kamionkowe do wykładania podłóg... to właśnie w tym niewielkim mieście, firma o tej samej nazwie rozwinęła skrzydła i podbiła serca polskich oraz zagranicznych klientów. Płytki Dziewulski i Lange często wykorzystywały we wzornictwie motywy roślinne, różnorodne, specyficzne kształty (kobierzec, ośmiokąt), czy wręcz kultowe już, elementy charakterystyczne (gorseciki czy iryski). Dziś, te same płytki ceramiczne są niejako elementem naszej historii. Pod koniec zeszłego roku fundacja Hereditas zorganizowała nawet w Warszawie spacer po miejscach z zabytkowymi posadzkami, wyłożonymi płytkami Opoczno. Na trasie znalazły się przeróżne kamienice czynszowe, budynki użyteczności publicznej oraz miejsca kultu religijnego. Zdecydowanie czekamy na takie wydarzenie w Łodzi, która jest miastem niesamowitych i oryginalnych kamienic!

Zamek Kazimierzowski w Opocznie

Zamek zawdzięcza swoją nazwę królowi, który go wybudował, czyli Kazimierzowi Wielkiemu. Jeśli śledzicie nasz turystyczny cykl wiecie, że ten polski król stawiał również budowle w innych miastach wojewódzkich, m.in. we Wieluniu. Zamek, który obecnie stoi w Opocznie to rekonstrukcja z 1874 roku. Oryginał został wielokrotnie zniszczony (m.in. w potopie szwedzkim), a następnie przebudowywany. Czasy średniowieczne pamiętają w zamku jedynie trzy sklepione komnaty i część piwnic. Legenda głosi, że Kazimierz Wielki miał w Opocznie kochankę, Esterkę, której ufundował dom w mieście. Między domem, a zamkiem rzekomo znajdowało się tajne, piwniczne przejście, z pomocą którego kochankowie mogli się spotykać. Dom Esterki również można zwiedzać, a obecnie mieści się tam biblioteka. Z kolei Zamek Kazimierzowski to teraz siedziba Muzeum Regionalnego.

Dla podróżujących samochodem: Najbliższy parking znajdziecie przy ulicy Szewskiej.

Kolekcja Muzeum Regionalnego

Od 1976 roku w zamku w Opocznie mieści się Muzeum Regionalne. Polecamy Wam wizytę w muzeum szczególnie, jeśli jesteście zainteresowani strojami ludowymi oraz folklorem tego regionu - takich eksponatów tam nie brakuje. Możecie tam dodatkowo podziwiać rekonstrukcję opoczyńskiej, tradycyjnej chałupy. Co więcej, dowiecie się wszystkiego o historii najnowszej Opoczna ze starych fotografii i przedmiotów odnalezionych po II wojnie światowej.

Jeśli wciąż czujecie niedosyt historyczny...

W Opocznie znajdziecie inne gmachy godne Waszej uwagi. Na pewno rzućcie okiem na znane budowle sakralne, a do takich zalicza się kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła oraz synagoga. Ten pierwszy został ufundowany również przez Kazimierza Wielkiego, jednak, tak jak zamek, zniszczony na przestrzeni lat i dopiero niedawno odrestaurowany. Wykonane z kutej blachy miedzianej drzwi kościoła to piękny kawał sztuki wykonany przez armeńskiego plastyka Arama Shakhbazyana. Artysta umieścił na drzwiach biblijne sceny, m.in. ostatnią wieczerzę. W środku możecie podziwiać ocalałe zabytkowe stalle, chrzcielnicę oraz nagrobki. Na placu obok kościoła możecie oglądać zabytkową dzwonnicę z XIX wieku. Niegdyś dzwonnica była wyposażona w 3 dzwony - każdy pochodzi z innych czasów. Największy z nich (720kg) wykonał w 1777 r. Jan Chrystian Nercer.

Samochodem przez powiat opoczyński

Jeśli zdecydowaliście się na podróż samochodem, a nie pociągiem, polecamy przejażdżkę odcinkiem Romańskiego Szlaku Samochodowego nieopodal Opoczna (Żarnów). Jest to trasa turystyczna, łączącą miejscowości o przeszłości romańskiej, która biegnie przez całą Polskę. Bardzo często jest tak, że stare szlaki kulturowe w Polsce pokrywają się z dzisiejszą infrastrukturą. Tak jest i w tym przypadku, dlatego jadąc na wycieczkę do Opoczna uwzględnijcie tę atrakcję niejako "po drodze". Planując zwiedzanie w ten sposób zamieniacie zwykły przejazd autem w turystyczne przeżycie. Przy szlaku znajdziecie budowle w stylu romańskim, które zostały zbudowane między XI a XIII wiekiem. Zachowały się w Polsce jako pomniki architektury, na którą wpływała ówczesna sztuka niemiecka, włoska i francuska. Koniecznie zobaczcie kościół rzymskokatolicki pw. św. Mikołaja w Żarnowie!

Ceramiczne dziedzictwo regionu - Paradyż

W drodze do/z Żarnowa możecie zajrzeć do kolejnego miasta związanego z manufakturą ceramiki – do Paradyża. Niedaleko tego miasteczka (w Wielkiej Woli) znajduje się jeden z zakładów Grupy Paradyż, innego producenta ceramiki i terakoty budowlanej. Firma powstała po upadku komunizmu w Polsce i do dziś jest jedną z największych w swojej kategorii. W okolicach Paradyża zabytki turystyczne warte Waszej uwagi to: kościół parafialny pw. św. Andrzeja w Wójcinie, park dworski w Stawowiczkach, zespół dworski w Solcu oraz zespół klasztorny bernardynów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki