Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie. Najpiękniejsze szopki. W tym roku ich nie zabraknie mimo szalejącej pandemii

Anna Gronczewska
Szopka przed łódzką katedrąZobacz również: Wigilia, kapusta z grzybami i kapusta z grochem. Najlepsze przepisy. Przepisy na święta: kapusta na WigilięPoznaj najlepsze przepisy na potrawy z karpia na święta. Karp na Wigilię i Boże Narodzenie! Pyszny karp na WigilięNajzdrowsze wigilijne produkty. Sprawdź, co dobrego mają w sobie tradycyjne dania podawane na Wigilię świąt Bożego Narodzenia!
Szopka przed łódzką katedrąZobacz również: Wigilia, kapusta z grzybami i kapusta z grochem. Najlepsze przepisy. Przepisy na święta: kapusta na WigilięPoznaj najlepsze przepisy na potrawy z karpia na święta. Karp na Wigilię i Boże Narodzenie! Pyszny karp na WigilięNajzdrowsze wigilijne produkty. Sprawdź, co dobrego mają w sobie tradycyjne dania podawane na Wigilię świąt Bożego Narodzenia! Grzegorz Gałasiński/Krzysztof Szymczak
Szopki. W tym roku ich nie zabraknie mimo szalejącej pandemii Mimo pandemii przed łódzką katedrą znów stanie szopka. Ta tradycja w Łodzi narodziła się ponad dwadzieścia lat temu i jest kontynuowana. Szopka od lat wzbudza zainteresowanie łodzian, zwłaszcza najmłodszych, choć od kilku lat nie ma już w niej żywych zwierząt.

Szopki. W tym roku ich nie zabraknie mimo szalejącej pandemii

Po raz pierwszy szopka pod łódzką katedrą stanęła w połowie lat dziewięćdziesiątych.. Było to 1997 roku i pojawiły się w niej żywe zwierzęta. Wywołało to wielką sensację. Szopkę odwiedziło wtedy ponad 350 tysięcy osób! Największą frajdę sprawiała oczywiście dzieciom.
Żywe zwierzęta stanowiły wielką atrakcję łódzkiej szopki. Tak było do 2015 roku. Wtedy po raz pierwszy w łódzkiej szopce ich zabrakło. Łódzka kuria jak i Ogród Zoologiczny zdecydowały, że w budowli nie będzie żywych zwierząt. W ostatnich latach mieszkał w niej osiołek i dwie owce z łódzkiego zoo. Uznano, że trzymanie zwierząt w szopce budziło wątpliwości części społeczeństwa. Ludzie obawiali się, że zwierzęta się męczą.

Kamień z Betlejem zamiast zwierząt

Zamiast zwierząt w łódzkiej szopce znalazł się wtedy kamień z groty betlejemskiej, w której, zgodnie z tradycją, urodził się Jezus. Kamień został przekazany przez franciszkanów z Betlejem.
W 2015 roku szopki nie projektowali studenci Politechniki Łódzkiej. Organizowano nawet konkurs na projekt szopki. Na przykład w 2014 konkurs wygrali go studenci architektury PŁ: Joanna Tomczak, Stanisław Sibilski i Paweł Wódka.

Stajenka będzie miała kształt przeciętego na trzy części ostrosłupa- wyjaśniali. - Święta Rodzina jest widoczna od ul. Piotrkowskiej i dobrze oświetlona. Do szopki będzie się wchodziło przez ciemny przedsionek.

W tym roku, mimo pandemii, znów stanie szopka przed łódzka katedrą. Już jest budowana. Po pasterce arcybiskup Grzegorz Ryś wniesie do niej figurkę Jezusa.

Żywa szopka u Piotra i Pawła

Żywą szopkę przygotowywali łódzcy klaretyni. W tym roku zapraszają na jasełka, które zostaną wystawione w pierwszy dzień Bożego Narodzenia o godzinie 16.00. Mimo pandemii żywą szopkę przygotowuje łódzka parafia pw. Piotra i Pawła.
Natomiast jedną z największych w regionie szopek bożonarodzeniowych przygotowali ojcowie bernardyni z klasztoru w Warcie. Po raz pierwszy będzie można ją zobaczyć podczas tegorocznej pasterki. Taką ruchomą szopkę od lat można oglądać też w kościele salezjanów przy ul. Wodnej w Łodzi.

Zobacz szopki sprzed lat na naszych zdjęciach!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki