Łódzkie nie chce rozbioru

Marcin Darda
Marcin Darda
Na konferencji poświęconej zagrożeniom płynącym z ewentualnych zmian granic województwa nie było zwolenników powołania nowego regionu ze stolicą w Częstochowie.
Na konferencji poświęconej zagrożeniom płynącym z ewentualnych zmian granic województwa nie było zwolenników powołania nowego regionu ze stolicą w Częstochowie. Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Na powołaniu województwa jurajskiego Łódzkie straciłoby co najmniej pół miliarda złotych. W sejmiku mówiono na temat zagrożeń, które może przynieść nowy podział administracyjny kraju

Na konferencję do łódzkiego sejmiku przybyło 50 samorządowców z powiatów radomszczańskiego, pajęczańskiego, wieluńskiego i wieruszowskiego, czyli tych, które potencjalnie mogłyby wejść w skład nowego województwa jurajskiego, ze stolicą w Częstochowie.

- Nie ma co prawda jeszcze żadnych decyzji dotyczących powołania nowego województwa częstochowskiego, ale Sejm obraduje dniem i nocą, a decyzję zapadają bardzo szybko - mówił Marek Mazur (PSL), przewodniczący łódzkiego sejmiku i organizator konferencji. - Nie chcę jednak obudzić się pewnego ranka i dowiedzieć się, że jest ustawa o nowym podziale administracyjnym kraju. Nie ma na to racjonalnych argumentów, ale chcemy przerwać te pomysły, które się wciąż pojawiają i pokazać argumenty przeciw tym pomysłom.

Rozbiorą województwo łódzkie?

Dzisiejsza konferencja miała jeden cel: przedstawić samorządowcom ewentualne zagrożenia płynące z ewentualnego nowego podziału kraju, by mogli je przekazać mieszkańcom powiatów podczas konsultacji. Jakie to zagrożenia?

Z prezentacji dyrektorów departamentu ds. Regionalnego Programu Operacyjnego wynika prosty ciąg logiczny: nowe województwo to potrzeba renegocjacji zawartych już unijnych programów dla czterech województw: nowego jurajskiego oraz tych, którym nowy region uszczknąłby powiaty, czyli łódzkiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Same negocjacje z Komisją Europejską to proces długotrwały, który groziłby niewykorzystaniem pieniędzy przyznanych na obowiązującą perspektywę unijną. Łódzkie na tę perspektywę (2014-30) ma gwarancję ponad 2,2 mld euro na Regionalny Program Operacyjny, czyli ponad 9 mld zł. Renegocjacja RPO dla woj. łódzkiego spowodowałaby opóźnienia, które według urzędników mogłyby kosztować co najmniej utratę 6 proc. wartości programu, a zatem ponad 500 mln zł.

Łódzki sejmik występuje w obronie województwa przed rozbiorem

Sam przewodniczący Mazur pytał zaś retorycznie przyszłego potencjalnego marszałka woj. jurajskiego, czy spłaci kredyty zaciągnięte przez samorząd woj. łódzkiego na modernizację dróg w czterech powiatach, które ewentualnie weszłyby do nowe go województwa.

Samorządowcy z południa woj. łódzkiego obecni na konferencji w sejmiku nie są zwolennikami oderwania ich powiatów od Łódzkiego.

- Wszelkiego rodzaju zmiany nie byłyby korzystne, bo powodowałyby problemy z funkcjonowaniem administracji - ocenia Jarosław Trojan, wójt Osjakowa w pow. wieluńskim. - Przerabialiśmy to już w przeszłości. Mamy dobre doświadczenie jeśli chodzi o woj. łódzkie, zatem te zmiany byłyby niepotrzebne, a przede wszystkim niczym nieuzasadnione. Do mieszkańców jeszcze te informacje nie dotarły, nie wiedzą co się z tym wiąże, sądzę jednak, że byliby przeciw zmianom, które miałyby im utrudnić życie. Przecież to byłaby decyzja czysto polityczna.

Wszyscy samorządowcy, którzy pojawili się na konferencji w sejmiku byli przeciw zmianom granic województwa, ale część z nich postulowała taką zmianę priorytetów, by samorząd województwa w południowe powiaty Łódzkiego inwestował więcej pieniędzy niż dotychczas.

Fakty


Powołanie nowego województwa ze stolicą w Częstochowie obiecywało PiS

A konkretnie Szymon Giżyński, częstochowski poseł PiS w ostatniej kampanii wyborczej, a na dwa tygodnie przed wyborami Jarosław Kaczyński w liście do Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Częstochowie z 8 października obiecał konsultacje w tej sprawie i powołanie województwa uzależnił od wyniku konsultacji. Kolejny list w sprawie powołania nowego województwa, już po wyborach, napisał do premier Beaty Szydło Krzysztof Matyjaszczyk z SLD, a w zeszłym tygodniu uchwały, popierające utworzenie takiego województwa podjęły Rada Miejska w Częstochowie i Rada Powiatu w Kłobucku.

Woj. częstochowskie powołano wraz z nowym układem administracyjnym PRL w 1975 r. (powstało wówczas 49 województw). Częstochowskie zniknęło z map podziału administracyjnego Polski 1 stycznia 1999 r. wraz z wejściem reformy samorządowej rządu Jerzego Buzka, dzielącej Polskę na 16 województw. Ten układ obowiązuje dziś.

md

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
7-13 grudnia 2015 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zen.
Tak jak piszesz, świnie kwiczą bo odrywanie od koryta boli,co oni będą teraz robić jak nic nie potrafią.Tylko szczekać potrafią pyskami.
W
Wieluń
Bardzo dobrze zrobił organizując to spotkanie. Ja też nie chciałabym pewnego ranka obudzić się w nowym województwie będącym efektem kolejnego chorego pomysłu tych oszołomów z PiS-u.... Oni zrobią wszystko, dosłownie WSZYSTKO żeby mieć władzę w samorządach - nawet kosztem wielomiliardowych strat. Wtedy to już tylko emigracja pozostaje....
k
król ubu
"Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe a czarne jest czarne."
j
j23
Nikt nie będzie Cię trzymał. Na pohybel. Tylko kasę oddaj ta coś wziął.
E
Emil łowca bałwanów
Oderwać was jak najszybciej od koryta, świnie PSL-owskie i PO-wskie.
C
CZ
jestem za Radomsko powinno opuścić woj łódzkie nawet tam ciężko bez przesiadki dojechać
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie