Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie obchody Dni Pamięci o Zagładzie: dyskusje, spektakle i pokazy filmów

Łukasz Kaczyński
Utwory autorstwa czołowych twórców estrady, m.in. Juliana Tuwima, Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Poniedzielskiego czy Wojciecha Młynarskiego wykonają "Jaraczowscy" aktorzy młodego pokolenia
Utwory autorstwa czołowych twórców estrady, m.in. Juliana Tuwima, Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Poniedzielskiego czy Wojciecha Młynarskiego wykonają "Jaraczowscy" aktorzy młodego pokolenia Greg Noo-Wak / materiały teatru
Znamy już program uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, które po raz czwarty Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi organizuje wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce i Województwem Łódzkim.

IV Dni Pamięci odbędą się w dniach 25-27 stycznia, a wypełnią je wystawy, dyskusje, pokazy filmów i spektakli. Jak zapewniają organizatorzy, program wydarzeń został tak przygotowany, aby podtrzymać pamięć na temat Holokaustu, ale też by stał się przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Śmiało można powiedzieć, że w centrum owych wydarzeń będzie kontynuacja cieszącego się popularnością spektaklu muzycznego "Umrzeć z tęsknoty". Utwory i melodie ludowe, nostalgiczne i pełne humoru, również te pisane i komponowane przez czołowych twórców estrady, jak Julian Tuwim ("Abram, ja ci zagram", "Czerwonym blaskiem otoczona"), Agnieszka Osiecka ("Grajmy Panu", "Oczy tej małej"), Katarzyna Gaertner ("Meshuge"), Andrzej Poniedzielski ("Śpiewam życie") czy Wojciech Młynarski ("Tak jak malował pan Chagall") usłyszeć będzie można w wykonaniu "Jaraczowskich" aktorów młodego pokolenia.

Najpiękniejsze piosenki żydowskie wykonają m.in. zdobywczyni Nagrody im. A. Nardellego 2013 za najlepszy debiut na scenach dramatycznych - Agnieszka Skrzypczak, Iwona Dróżdż-Rybińska (dopiero co oklaskiwana za rolę Iwony w "Iwonie, księżniczce Burgunda"), Marek Nędza (zdobywca Złotej Maski za najlepszą rolę męską w sezonie 2012/2013 w spektaklu "Karamazow"), Hubert Jarczak (znany m.in. ze spektakli "Przypadek Iwana Ilicza" i "Iwony..."), dawno nie oglądana w Łodzi Iwona Karlicka, a także Radosław Osypiuk, Paweł Paczesny i Karol Puciaty. Gościnnie wystąpi też Emilia Kudra, laureatka wielu konkursów i festiwali piosenki aktorskiej.

Kierownictwo muzyczne nad spektaklem, powstającym pod opieką artystyczną Waldemara Zawodzińskiego, objęła Teresa Stokowska-Gajda. Uroczysty pokaz spektaklu na Dużej Scenie Teatru im. S. Jaracza odbędzie się w sobotni wieczór, 25 stycznia, o godz. 19 (pokaz będzie powtórzony także w niedzielę).

Wcześniej, bo o godzinie 13.30, w Teatrze im. Jaracza odbędzie się panel dyskusyjny "Encyklopedia Łódzkiego Getta, rok 1944" połączony z prezentacją multimedialną. Udział w nim wezmą dr hab. Krystyna Radziszewska i Ewa Wiatr z Instytutu Historii UŁ.

Na Małej Scenie "Jaracza" o godz. 16.30 rozpocznie się specjalny pokaz filmu dokumentalnego TVP "Portrecista" w reż. Ireneusza Dobrowolskiego.

W niedzielę o godz. 15 Andrzej Jankowski z archiwum Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na prelekcje i pokaz filmu "Łódzki adres Jana Karskiego". Kameralny dramat "Cyjanek o piątej" Pavela Kohouta w reż. Andrzeja Ferenca z Teatru Collegium Nobilium będzie można zobaczyć o godz. 17.30 na Małej Scenie "Jaracza".

Poniedziałek przyniesie zaś m.in. uroczyste złożenie kwiatów na stacji Radegast (godz. 13), prezentację "Upamiętnianie Zagłady a sztuki wizualne w powojennej Polsce" (godz. 16), debatę w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana "Auschwitz jako symbol - żydowska trauma a polska pamięć" i koncert "Li-La-Lo. Między Warszawą a Tel Awiwem".

IV Dni Pamięci odbywają się pod patronatem "Dziennika Łódzkiego".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki