Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. XIII Dni Pamięci w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Arad Emamgholi
Arad Emamgholi Materiały prasowe organizatorów
Już po raz trzynasty Łódź obchodzi Dni Pamięci. Licznymi wydarzeniami w dniach 27-30 stycznia uczczony zostanie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony na 27 stycznia osiemnaście lat temu przez ONZ. Tego dnia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. W gronie miast obchodzących Dni Pamięci jest i Łódź. Rozmaite koncerty, spektakle i spotkania autorskie odbywają się dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

- Tegoroczna edycja jest wyjątkowa bo w jej tle, tuż obok, u naszych ukraińskich sąsiadów, toczy się okrutna wojna. Wiele lat temu dopisaliśmy Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wspólnie z Teatrem imienia Stefana Jaracza oraz Urzędem Marszałkowskim, po raz kolejny podejmujemy wyzwanie, aby przypomnieć o tragicznych losach Żydów sprzed osiemdziesięciu lat, którzy stali się ofiarami II wojny światowej. Ma to znaczenie teraz, gdy trzeba uświadamiać przyszłym pokoleniom, czym może skończyć się nieuzasadniona nienawiść. Musimy zrobić wszystko, żeby edukować młodych ludzi i pomóc uniknąć błędów, które, jak widać, mogą się powtarzać. Zwracam na to co roku szczególną uwagę, bo świadków tamtych wydarzeń, okresu Holokaustu, jest już coraz mniej - przypomina Artur Hofman, prezes zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Wydarzenia tegorocznych Dni Pamięci odbywać się będą w Teatrze im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Muzeum Miasta Łodzi. Już na inaugurację będzie można uczestniczyć w koncercie „Hemar ODnowa”, który jest autorskim projektem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zrealizowanym na podstawie scenariusza Krystiana Iwanowa.

Premiera wydarzenia odbyła się 6 kwietnia 2021 roku z okazji 120. urodzin Mariana Hemara. W przedsięwzięcie zaangażowali się artyści młodego pokolenia: od aranżerów, poprzez kompozytorów niektórych melodii i wykonawców, a na dyrygencie skończywszy. Na scenie wystąpią znakomici artyści, soliści i muzycy. Zobaczymy 40-osobowy zespół, który przybliży widzom twórczość Mariana Hemara w zupełnie nowej odsłonie. W programie wieczoru znalazły się m.in. takie utwory, jak „Nikt, tylko Ty”, „Słowo musi być święte”, „Ten wąsik, ach ten wąsik”, czy „Człowiek, którego kocham”.

Galę finałową zaś uświetni koncert w wykonaniu zespołu multiinstrumentalistów Sentido w składzie: Kaja Mianowana - wokal, Karolina Matuszkiewicz - skrzypce, kemancze, wokal, suka, Arad Emamgholi - daf, tombak, wokal, Piotr Kopietz - akordeon, aranżacje, kierownictwo artystyczne. Muzycy zaprezentują niezwykły projekt „Mordechaj Gebirtig - Bard z krakowskiego Kazimierza”, sięgający do niezwykłej twórczości tego krakowskiego pieśniarza i odczytujący ją na nowo.

Mordechaj Gebirtig to zwyczajny, krakowski stolarz, a jednocześnie wybitny oraz lubiany artysta ludowy, ostatni żydowski bard z krakowskiego Kazimierza, jedna ze znanych i ważniejszych postaci żydowskiej elity międzywojennego Krakowa. Poezja Mordechaja Gebirtiga weszła na stałe do żelaznego kanonu żydowskiej pieśni ludowej i mimo upływu ponad 80 lat od śmierci autora jest ciągle popularna. Po jego utwory sięgają artyści i miłośnicy kultury żydowskiej z całego świata.

Wśród przygotowanych wydarzeń jest także spotkanie z Anną Dobrowolską - autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz - prawdziwa historia Wilhelma Brassego”. Przed publicznością wystąpi poza tym Sławomir Holland w spektaklu „Nic nowego pod słońcem”.

W ramach programu zaplanowane zostało spotkanie „Przed Zagładą. Kobiety w kręgu awangardy”, z udziałem znamienitych gości; Dariusza Dekierta, Irminy Michalak oraz Krystyny Radziszewskiej, którzy zagłębią się w dyskusji o książce „Tańczymy zaczarowani taniec młodości”. Inną propozycją jest monodram Agnieszki Babicz „Wiera”, oparty na biografii i piosenkach Wiery Gran. Wielkiej, zapomnianej już artystki, polskiej pieśniarki żydowskiego pochodzenia, aktorki kabaretowej i filmowej, która podczas wojny śpiewała w getcie warszawskim, a po wojnie była prześladowana oskarżeniami o kolaborację z Niemcami.

XIII Dni Pamięci - Program

27 stycznia (piątek)
g. 12 - Uroczyste złożenie kwiatów na stacji Radegast, aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
g. 18 - Uroczyste otwarcie XII Dni Pamięci oraz koncert inauguracyjny „Hemar ODnowa”, Duża Scena Teatru im. Stefana Jaracza
28 stycznia (sobota)
g. 16 - Spotkanie autorskie z Anną Dobrowolską autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz - prawdziwa historia Wilhelma Brassego”, Cafe Obiecana
g. 18 - Nic nowego pod słońcem - monodram Sławomira Hollanda, Scena Kameralna Teatru im. Stefana Jaracza
29 stycznia (niedziela)
g. 16 - Przed Zagładą. Kobiety w kręgu awangardy. Dyskusja wokół książki „Tańczymy zaczarowani taniec młodości”. W spotkaniu wezmą udział: Dariusz Dekiert, Irmina Michalak, Krystyna Radziszewska.
g. 18 - Wiera, monodram muzyczny Agnieszki Babicz, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
30 stycznia (poniedziałek)
g. 18 - Gala Finałowa XIII Dni Pamięci, Mordechaj Gebirtig - Bard z krakowskiego Kazimierza, koncert zespołu Sentido, Duża Scena Teatru im. Stefana Jaracza

Wystawy towarzyszące:
- „Katriel i Aron Eizyk. Korzenie różanej historii Kutna”, wystawa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej (Teatr im. Stefana Jaracza)

Na wydarzenia wstęp wolny. Obowiązują bezpłatne wejściówki na koncerty i spektakl „Nic nowego pod słońcem” (dostępne w kasie Teatru), na spektakl „Wiera” obowiązują zapisy prowadzone przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Specjalny Pakiet Edukacyjny

30 stycznia - Muzeum Miasta Łodzi: „Sprawiedliwi” widowisko słowno-muzyczne dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych, Sala Lustrzana, Pałac Poznańskiego godz. 11 i 12.30

30 stycznia - Centrum Dialogu im. Marka Edelmana: Aktion Reinhardt - projekcja filmu i warsztaty przeznaczone dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych prowadzone przez edukatorów Muzeum Getta Warszawskiego, godz. 11 i 13;

„Superbohaterka, superbohater - kto to? Odkryj swoją moc”, wiek uczestników: 6-7 lat, godz. 9 i 11;

Zwiedzanie wystaw Centrum Dialogu z przewodnikiem, wiek uczestników 14-17 lat, godz. 10

31 stycznia - Teatr im. Stefana Jaracza: „Dlaczego kot i pies się kłócą” - przedstawienie w oparciu o ludową bajkę żydowską, dla dzieci w wieku 4-10, Scena Kameralna, Teatr im. Stefana Jaracza, godz. 11

31 stycznia - Centrum Dialogu im. Marka Edelmana: Aktion Reinhardt - projekcja filmu i warsztaty przeznaczone dla uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych prowadzone przez edukatorów Muzeum Getta Warszawskiego, godz. 11 i 13;

Zwiedzanie wystaw Centrum Dialogu z przewodnikiem, wiek uczestników 14-17 lat, godz. 10.

Wydarzenia są bezpłatne. Informacje dotyczące rezerwacji warsztatów pod numerem telefonu 537-842-236 lub na stronie www.tskz.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki