Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie przygotowuje się na atak wirusa eboli

Joanna Barczykowska
2 lata temu w szpitalu im. Kopernika przeprowadzono wielkie ćwiczenia z dekontaminacji, czyli odkażania
2 lata temu w szpitalu im. Kopernika przeprowadzono wielkie ćwiczenia z dekontaminacji, czyli odkażania Krzysztof Szymczak
Łódź i region przygotowują się na atak wirusa eboli. Urząd Wojewódzki opracował dyskretny plan. Szpitale i pogotowie są przygotowane.

Wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim przygotował dyskretnie wojewódzki plan przeciwdziałania potencjalnej epidemii gorączki krwotocznej ebola. Wszystkie służby są w pogotowiu, a szpitale przygotowują się na przyjęcie potencjalnych pacjentów.

W zeszłym tygodniu w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie w tej sprawie. Pojawili się na nim wojewódzcy konsultanci ds. chorób zakaźnych i medycyny ratunkowej, przedstawiciele łódzkiego lotniska, Straży Granicznej, pogotowia ratunkowego, Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego, a także wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Informacje na temat zabezpieczenia ewentualnych chorych w Łodzi i regionie zostały przesłane także do Ministerstwa Zdrowia.

- Obecnie nie ma żadnego zagrożenia dla woj. łódzkiego, ale chcemy być dobrze przygotowani. Z tego względu został opracowany plan zabezpieczenia dla naszego regionu - mówi Jacek Raczyński, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. - Z przedstawicielami służb rozmawialiśmy na temat procedur postępowania w przypadku pojawienia się podejrzenia zakażenia wirusem eboli u mieszkańców naszego regionu. Polska nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Afryką Zachodnią, ale wiemy, że takie loty odbywają się np. przez Wielką Brytanię i Niemcy, a na tych kierunkach notujemy z Łodzi ruch lotniczy. Pracownicy lotniska na łódzkim Lublinku mają zatem zachować wzmożoną czujność i obserwować pacjentów przylatujących z tych krajów.

Na łódzkim lotnisku przygotowana jest izolatka, do której miałby trafić pasażer z podejrzeniem zakażenia. Specjalną karetką do przewożenia pacjentów wysoko zakaźnych dysponuje Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łodzi. Zagrożeni pacjenci mieliby trafić prosto do Wojewódzkiego Szpitala im. Biegańskiego, gdzie znajduje się Centrum Chorób Zakaźnych, w którym można leczyć nawet wysoko zakaźnych pacjentów.

- Pacjenci z poszczególnych sal są od siebie całkowicie odizolowani, w salach są oddzielne łazienki i wyciągi, dzięki temu nie ma ryzyka epidemii na oddziale. To jedyny szpital w województwie, który jest przygotowany na ewentualne przyjęcie takich chorych - mówi prof. Anna Piekarska, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych. - Mamy też oddzielne przejścia na oddział, żeby pacjenci nie musieli przechodzić przez izbę przyjęć. Szpital jest dobrze przygotowany, ale wszyscy mamy nadzieję, że nie będziemy musieli tego sprawdzać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki