Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie: rośnie liczba pożarów, ale nieznacznie spada liczba przestępstw

Marcin Darda
Marcin Darda
Jeden z największych pożarów w ostatnich latach wybuchł w firmie tworzyw sztucznych Coco Werk w Łodzi
Jeden z największych pożarów w ostatnich latach wybuchł w firmie tworzyw sztucznych Coco Werk w Łodzi Maciej Stanik/archiwum Polska Press
Stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w województwie łódzkim: rośnie liczba pożarów, ale powoli spada liczba przestępstw.

Statystyki za poprzedni rok radnym łódzkiego sejmiku przedstawiali we wtorek nowi komendanci: brygadier Jarosław Wlazłowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej i inspektor Andrzej Łapiński z Komendy Wojewódzkiej Policji.

Jeśli chodzi o interwencje straży pożarnej, nie są to dane optymistyczne. Z roku na rok rośnie liczba pożarów w województwie: w 2013 r. było ich ponad 7,2 tys., rok później blisko 8,8 tys., a w 2015 r. już ponad 11,4 tys. pożarów. Komendant wspomniał przede wszystkim dwa wielkie pożary: firmy tworzyw sztucznych Coco Werk w Łodzi i w zakładach przetwórstwa oleju w Zelowie.

- Liczba pożarów i interwencji stale rośnie, natomiast nie zmienia się liczba strażaków, których do dyspozycji ma łódzka komenda w województwie - mówi brygadier Wlazłowski. - Jest ich ponad 2,2 tys., co znaczy, że w ciągu doby dyżuruje 354 strażaków. To tzw. minimum operacyjne, które jest najniższe pośród wszystkich komend wojewódzkich.

Czytaj:Pożar w Łodzi na Dąbrowskiego. Ogień w lakierni przy skrzyżowaniu z Lodową [ZDJĘCIA, FILMY]

Pozytywne informacje są takie, że ponad 90 proc. pożarów to pożary małe, a zatem do ich rozprzestrzenienia nie dopuściła szybka reakcja strażaków.

Czytaj też:Olbrzymi pożar magazynów w Zelowie pod Bełchatowem [ZDJĘCIA+FILM]

Strażaków zawodowych wspomagają ochotnicy. W Łódzkiem włączonych w krajowy system ratowniczy jest ponad 300 jednostek i blisko 6 tys. przeszkolonych ochotników.

Ze statystyk policyjnych z kolei wynika, że liczba przestępstw nieznacznie spadła, a ich wykrywalność nieco wzrosła. W statystyce siedmiu kategorii przestępstw, jak bójka, pobicie, kradzież, kradzież samochodu, rozbój, uszczerbek na zdrowiu i kradzież z włamaniem, w województwie wszczęto blisko 22 tys. postępowań, a sprawców wykryto w blisko 7 tys. z nich. Wskaźnik wykrywalności wyniósł zatem 30,2 proc. i wzrósł o 0,6 proc. Średnia krajowa wykrywalności wynosi zaś 35,4 proc.

Czytaj:Czy Łódź jest bezpieczna, mając w sąsiedztwie zakłady z toksycznymi substancjami?

- Jednak w pierwszym kwartale 2016 roku nasza średnia wykrywalność wynosi ponad 50 proc., czyli udało się na ją podnieść o 20 proc. - tłumaczył inspektor Łapiński. - To jest wypadkowa priorytetów komendanta głównego, jak też i moich jako komendanta wojewódzkiego.

Czytaj:Pożar na Dąbrowskiego. Jest raport w sprawie pożaru w Coko-Werk

Obecny stan osobowy łódzkiego garnizonu to 6300 policjantów. W zeszłym roku przyjęto do służby 132 osoby, w tym roku plany opiewają na 135 nowych policjantów. Garnizon ma 195 wakatów, ale to liczba płynna, bo w ciągu roku policjanci odchodzą np. na emerytury. Komendant liczy jednak, że uda mu się stan zbilansować „na zero”.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 18-24 kwietnia 2016 roku


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki