Woj. łódzkie znalazło się w ogonie samorządów w rankingu pisma „Wspólnota”. Ranking jest odbiciem zamożności samorządów. Łódź znalazła się w drugiej połowie stawki wśród miast wojewódzkich. Najwyżej sklasyfikowanym powiatem w naszym województwie jest bełchatowski, a skierniewicki jest przedostatni. Wśród gmin wiejskich najbogatszy w Polsce jest Kleszczów, a gmina Rząśnia zajmuje trzecie miejsce.

Ranking samorządowego pisma „Wspólnota” jest publikowany co roku od 2001 r. Warszawa, Sopot, Polkowice i Kleszczów wygrywają w swoich kategoriach od samego początku. Tegoroczny ranking odnosi się do dochodów budżetowych samorządów w 2015 r. Dochody wzrosły średnio o 2,5 proc., ale zmniejszyły się inwestycje, zwłaszcza w miastach na prawach powiatu, w których spadek sięgnął 10 proc.

Zamożność obliczano, pomijając dotacje celowe, ponieważ w okresie intensywnego korzystania z dofinansowania unijnego mogły one wywindować samorząd w górę, ale nie byłoby to odbiciem bogactwa budżetowego.

Ranking powstał w oparciu o dochody własne i subwencje, od których odjęto tzw. janosikowe i dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Tak skorygowany dochód podzielono przez liczbę mieszkańców.

Budżet woj. łódzkiego nie jest wypchany pieniędzmi. Łódzkie znalazło się na 14. miejscu wśród 16 województw. Rok wcześniej woj. łódzkie też było trzecie od końca. Najwyższe miejsce zajmowało w 2009 r., gdy sklasyfikowano je na 9. pozycji. W latach 2005 - 2007 woj. łódzkie zamykało stawkę województw.
W najnowszym rankingu wygrało woj. mazowieckie, które awansowało z 4. miejsca. Jeszcze w 2009 r. Mazowsze było przedostatnie. Poprzedni zwycięzca, czyli woj. lubuskie, znalazł się na 4. miejscu. Drugą lokatę zajęło woj. dolnośląskie, a trzecią Podkarpacie. Za woj. łódzkim znalazły się tylko woj. lubelskie i małopolskie.

W kategorii miast wojewódzkich wygrała Warszawa, która zajmuje pierwsze miejsce od początku istnienia rankingu. Na drugie miejsce awansował Wrocław, który wcześniej był trzeci. Na podium wskoczyły też Katowice. Łódź sklasyfikowano na 12. miejscu. Rok wcześniej było to miejsce 15., a dwa lata temu - 8. To było najwyższe miejsce Łodzi w historii rankingu. Najniższe było 16. w 2010 r . W najnowszym rankingu najbiedniejszym miastem wojewódzkim jest Gorzów Wielkopolski.

Nasz ranking: Dziennikowa Liga Gmin miejskich woj. łódzkiego INFOGRAFIKA

W kategorii miast na prawach powiatu wygrał Sopot, który od początku rankingu jest najbogatszy. Drugie miejsce zajął Płock, a trzecie Gliwice. W tej kategorii znalazło się 48 miast. Na 18. miejscu jest Piotrków Trybunalski, który spadł z 16. pozycji. Najwyższe - 15. miejsce Piotrków zajął w 2013 r. Skierniewice zajęły obecnie 35. miejsce, czyli o jedno niżej niż przed rokiem. Najwyższe miejsce zajęły Skierniewice w 2013 r., gdy były sklasyfikowane na 32. pozycji. W tej kategorii stawkę zamykają Świętochłowice, które są na samym końcu od trzech lat.

Wśród samorządów powiatowych wygrał człuchowski z woj. pomorskiego. Drugi był powiat przysuski z Mazowsza, a trzeci świdnicki z woj. zachodniopomorskiego. Spośród powiatów z województwa łódzkiego najwyżej znalazł się powiat bełchatowski. Zajął 30. miejsce. Najwyżej był w 2010 roku, gdy zajmował 14. miejsce. Ale jeszcze w 2004 roku powiat bełchatowski był na 205. miejscu.
Wysoko znalazł się powiat łęczycki. Zajął 47. miejsce. Trzeci w woj. łódzkim jest powiat zduńskowolski, który sklasyfikowano na 51. miejscu w kraju.

W pierwszej setce znalazły się jeszcze powiaty kutnowski (61. miejsce) i rawski (64.). W rankingu jest 314 powiatów. Najbiedniejszym powiatem w woj. łódzkim jest powiat skierniewicki (313. miejsce). W historii rankingu niemal zawsze był w końcu stawki. Tylko raz znalazł się w drugiej setce, na 295. miejscu. Nisko w rankingu znalazł się też powiat łódzki wschodni (292. miejsce).

Nasz ranking: Dziennikowa Liga Gmin miejsko-wiejskich woj. łódzkiego INFOGRAFIKA

Wśród miast powiatowych zawsze wygrywają Polkowice. drugie miejsce zajęło Piaseczno, a trzecie Zakopane. Na miejscu 37. znalazło się Kutno, które jest najwyżej z naszego regionu. Rawa Mazowiecka jest na 41., a Wieruszów na 45. miejscu. W pierwszej setce są jeszcze Łowicz (57.), Wieluń (77.), Radomsko (92.) i Bełchatów (94.). Na drugim biegunie rankingu jest Zduńska Wola, która znalazła się na 233. miejscu wśród 267 miast.

Nasz ranking: Dziennikowa Liga Gmin wiejskich woj. łódzkiego INFOGRAFIKA

W kategorii innych miast wygrała Krynica Morska przed Dziwnowem i Podkową Leśną. 16. jest Stryków, który obronił to miejsce z poprzedniego rankingu. Rzgów jest 27., a Kamieńsk 51. Wśród 582 samorządów najniżej znalazł się Żychlin (568).

Najbogatszą gminą wiejską nieustannie jest Kleszczów. Drugie miejsce zajmuje Rewal. Na trzecim miejscu znalazła się Rząśnia, ktora przed rokiem była na 4. miejscu. Na przedostatnim 1562. miejscu znalazła się gmina Zapolice w powiecie zduńskowolskim.

Kleszczów, czyli Kuwejt po polsku: gmina dopłaca mieszkańcom nawet do ozdobnych drzewek