Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie skarby: Kaplica rodziny Heinzlów na Starym Cmentarzu [ZDJĘCIA]

Paulina Ilska
Grobowiec Heinzlów na Starym Cmentarzu zaprojektował architekt z Berlina, ale wzniosły go firmy budowlane z Łodzi. Dziś kaplica Heinzlów, przypominająca kształtem kaplicę Zygmuntowską na Wawelu, jest wymieniana wśród najcenniejszych zabytków Starego Cmentarza, tuż obok kaplicy Scheiblera.

Juliusz Heinzel, nazywany najbogatszym łódzkim przemysłowcem wyznania rzymsko-katolickiego, żył w latach 1834-1895. Miał fabrykę przy Piotrkowskiej 104, a wraz z Juliuszem Kunitzerem założył Widzewską Manufakturę.

Wraz z tytułem barona von Heflenfels nabył zamek w Turyngii, gdzie zmarł, ale zgodnie z jego wolą, pochowano go w Łodzi. Kilka lat po jego śmierci rodzina ufundowała kaplicę. Grobowiec Heinzlów zaprojektował architekt z Berlina, Franz Schwecht. Wybudowano go w latach 1899-1903.

Wzniesiony został przez firmy budowlane z Łodzi, nadzorowane przez Piotra Brukalskiego. Do budowy użyto jasnokremowego piaskowca. Kaplica Heinzlów jest zabytkiem włoskiego neorenesansu, zbudowano ją na planie kwadratu. Portyk zdobią dwie kolumny w stylu doryckim.

Pod tympanonem (polem między nadprożem a łukiem portalu) znajdują się dębowe drzwi ze słynnymi rzeźbami, między innymi rzeźbą Chrystusa Miłosiernego i dwu aniołów. Przypominająca kształtem kaplicę Zygmuntowską kopuła jest "podtrzymywana" przez dwunastu aniołów. Uwagę zwracają wachlarzowe schody prowadzące do środka i boczna elewacja z ornamentami w formie gałązek laurowych i rozet. Wnętrze zdobi marmurowy ołtarz, popiersia aniołów i różnorodne motywy roślinne.

Od kilkunastu lat kaplica była nieczynna. Od 2006 roku trwają prace konserwatorskie. Wykonano odwodnienie terenu, odnowiono ogrodzenie (odlew żeliwny na fundamencie granitowym). Przeprowadzono remont dachu (konstrukcja jest drewniana, a pokrycie z blachy miedzianej). W kopule wymieniono dwadzieścia sześć okien. W 2013 roku odtworzono we wnętrzu marmurowy rzeźbiony ołtarz i detale (m.in. złoconą gołębicę).

Oczyszczono drzwi zewnętrzne, zrekonstruowano zdobiące je mosiężne elementy. Odtworzono stuletni żyrandol i dostosowano do niego oświetlenie boczne. Główne schody wejściowe, z potężnych granitowych bloków ważących 200-300 kilogramów, zostały rozebrane i od nowa ułożone. Pracom konserwatorskim została poddana posadzka, uzupełniono elementy z czerwonego marmuru. Przed kaplicą pojawiły się nowe lampy.

Teraz trwają prace w piwnicy, odnowione będą prowadzące do niej mosiężne drzwi. We wnętrzu kaplicy do zrekonstruowania pozostały jeszcze krzyż i stanowisko dla organisty. Wykonaną z piaskowca kaplicę trzeba oczyścić z zewnątrz, na elewacji. Jesienią tego roku kaplica ma zostać oficjalnie otwarta i pełnić funkcję Domu Pogrzebowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki