Łódzkie skarby: statuetka Grammy w Muzeum Miasta Łodzi

  Łódzkie skarby: statuetka Grammy w Muzeum Miasta Łodzi

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Łódzkie skarby: statuetka Grammy w Muzeum Miasta Łodzi
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Nagroda Grammy, którą zdobył w styczniu jazzowy pianista i kompozytor Włodek Pawlik, rozsławiła Kalisz. Łódź nie jest gorsza. Przeciwnie...
  Być może niewiele osób wie, że Artur Rubinstein, pochodzący z Łodzi wybitny pianista i interpretator muzyki Chopina, jest polskim rekordzistą w liczbie zdobytych statuetek Grammy. W latach 1959-1977 zdobył ich bowiem aż dziesięć. Nie zabrakło i tej najcenniejszej - dla najlepszej płyty roku, którą otrzymał za koncerty fortepianowe Beethovena, wydane w 1976 roku. W zbiorach Muzeum Miasta Łodzi, gdzie znajdują się najcenniejsze pamiątki po wybitnym pianiście (i wielkim patriocie) oglądać można jedną z dziesięciu statuetek.


  Złoty gramofon przedstawiony na statuetce, która znajduje się w Muzeum Miasta Łodzi, został przyznany Arturowi Rubinsteinowi w 1974 roku za najlepsze wykonanie muzyki kameralnej. W ten sposób Narodowa Akademia Rejestracji Sztuki i Nauki doceniła wykonane przez łodzianina tria Brahmsa i Schumanna. W roku kolejnym Artur Rubinstein ponownie zwyciężył w kategorii muzyki kameralnej, jednak tym razem nagrodą musiał podzielił się z innym Polakiem- urodzonym w Warszawie skrzypkiem Henrykiem Szeryngiem, który od 1946 roku na stałe mieszkał w Meksyku (w czasie II wojny był on oficerem łącznikowym gen. Władysława Sikorskiego).

  Nagroda Grammy z wyglądu jest miniaturą gramofonu z tubą. Na lewym boku dostrzec można napis "C NARAS", który jest sygnaturą The National Academy of Recording Arts and Sciences (Narodowej Akademii Rejestracji Sztuki i Nauki), amerykańskiej organizacji zrzeszającej osoby zawodowo związane z branżą muzyczną, która rokrocznie przyznaje laury muzykom. Odwzorowanie gramofonu jest na tyle wierne, że z prawej strony statuetki umieszczono niewielką korbkę. Z kolei tuba - przytrzymywana zdobionym uchwytem - jest połączona z ramieniem malutką igłą. Na metalowej tabliczce przytwierdzonej podstawy statuetki widnieje napis w języku angielskim: "Narodowa Akademia Rejestracji Sztuki i Nauki - Artur Rubinstein - Henryk Szeryng- Pierre Fourner. Najlepsze wykonanie muzyki kameralnej 1974. Tria J. Brahmsa i R. Schumanna".

  Statuetka Grammy jest jednym z wielu dowodów docenianego w świecie muzycznego kunsztu Rubinsteina. W Muzeum Miasta Łodzi oglądać można też aż 18 dyplomów The National Academy of Recording Arts and Sciences za najlepszą interpretację muzyki klasycznej. Są to nominacje do Grammy, umieszczone na desce, w czarnym obramowaniu. Czarne napisy znajdują się na tle rysunku starego gramofonu w kolorze złotym. U dołu każdego z nich widnieje podpis: "Wesley H. Rose - National President". Z tyłu deski widnieje znak firmy Perma Plaque, wykonującej dyplomy.

  Grammy to bardzo ważna nagroda w branży muzycznej. Porównywana jest nawet do filmowego Oscara, choć NARAS częściej nagradza dzieła i twórców z kręgu tzw. kultury wysokiej. Grammy dla płyty "Night in Calisia" Włodka Pawlika rozsławiło Kalisz jako miasto kultury. Łódź, mimo różnych deklaracji, wciąż nie potrafi chwalić się tym, co istotne.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo