18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria

Łódzkie Spotkania Baletowe przesunięte na listopad

Łukasz Kaczyński
Zespół Tanztheater Wuppertal
Zespół Tanztheater Wuppertal tanztheater Wuppertal/amir safir filho
Znamy już artystów, z którymi Teatr Wielki w Łodzi prowadzi rozmowy w sprawie występu na kolejnej, XXII edycji Łódzkich Spotkań Baletowych. Z uwagi na remont opery, impreza w 2013 roku odbędzie się nie tradycyjnie wiosną, ale dopiero jesienią.

- Z ostrożności przesunąłem spotkania wyjątkowo na listopad. Umowy z artystami podpisujemy już teraz i nie możemy pozwolić sobie na zagrożenie imprezy z powodu ewentualnego przesunięcia końca remontu - mówi Wojciech Nowicki, dyrektor "Wielkiego".

Prowadzone są rozmowy ze słynnym Tanztheater Wuppertal Piny Bausch. Okazją do omówienia udziału zespołu w ŁSB była jego wrześniowa wizyta w Warszawie. Obecnie uzgadniany jest program, który zespół miałby zaprezentować w Łodzi.

Kolejną produkcją braną pod uwagę jest "The Rodin Project" w choreografii Russella Maliphanta, znanego łódzkiej publiczności z tegorocznej edycji spotkań, gdzie wraz z Sylvie Guillem zaprezentował spektakl "Push". Zgodnie z tytułem, "The Rodin Project" nawiązuje do twórczości Augusta Rodina. Spektakl będzie miał swoje premiery w styczniu 2012 roku w Paryżu i w lutym w Londynie.

Innym zespołem, z którym dyrekcja "Wielkiego" prowadzi rozmowy, jest pochodzący z Montrealu Les Grands Ballets Canadiens, którego dyrektorem artystycznym jest Gradimir Pankov. Zespół ma w swoim repertuarze m.in. produkcję pt. "Rodin/Claudel".

Ponadto udało się nawiązać kontakt z dwoma zespołami z Niemiec: Hamburg Ballett pod dyrekcją Johna Neumeiera i Stuttgarter Ballett, którego założycielem i wieloletnim dyrektorem artystycznym był John Cranko. Obydwa zespoły są zainteresowane udziałem w Łódzkich Spotkaniach Baletowych.

- Jeśli nie uda się uzgodnić terminów w ramach ŁSB w roku 2013, łódzka publiczność będzie mogła podziwiać spektakle tych zespołów w edycji roku 2015 - zapewnia impresariat teatru.

Alternatywą ma być brazylijska kompania taneczna As Palavras, założona i prowadzona przez choreografa Claudio Bernardo. Łódzki teatr interesuje się również produkcjami zespołów z Francji i Monako - Ballet National de Marseille i Les Ballets de Monte-Carlo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki